Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
  W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odp: Archeologia. Nowe odkrycia.  (Przeczytany 2050 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
JAN
Gość
« : Maj 13, 2012, 16:16:34 »


Cytat: Leszek
Jeśli chcesz, to mogę dać ci na próbę uprawnienia moderatora w tym dziale. Zobaczysz czy ci odpowiada.

OK, Leszku zobaczę jak to działa i chętnie pomogę.
____________________________
5
1 I ujrzałem na prawej ręce Zasiadającego na tronie
księgę zapisaną wewnątrz i na odwrocie
zapieczętowaną na siedem pieczęci.
2 I ujrzałem potężnego anioła, obwieszczającego głosem donośnym:
"Kto godzien jest otworzyć księgę i złamać jej pieczęcie?"
3 A nie mógł nikt -
na niebie ani na ziemi, ani pod ziemią -
otworzyć księgi ani na nią patrzeć.
                                           Ap. 5, 1-3


Tak brzmi fragment Objawienia. Dziś bystry obserwator, jasnowidz i kryptolog Jan, pewnie dopisałby coś w stylu:

"I zobaczyłem chaos i zamęt, a on był w księgach, obrazach [www ;)]
i w głowach nieprzebranych rzesz ludzkich,
a Ci co nie mieli imienia Boga w swych sercach -
największy z takiego stanu rzeczy mieli pożytek "

;)

Historia uczy, że wszystkie ważne dla ludzi idee, informacje, przekazy były najczęściej tak wypaczane, aby nawet przypadkiem żaden zwykły człowiek nie miał z nich pożytku.  
Od  lat czytamy, widzimy i słyszymy w mediach przeróżne historie o wybuchach wulkanów,  trzęsieniach ziemi, pożarach, upadających ptakach [ ;)], wojnach, epidemiach i innych egipskich plagach, a ostatnio nawet rewolucjach pod egipskimi piramidami.
W pewnym sensie wszystko się zgadza, bo kiedyś ktoś widział taki świat, zjawiska, wydarzenia. Jasnowidzenie ma swoje prawa. Tylko, że dziś, w tym konkretnym "miejscu i czasie" może już nie chodzić o katastroficzne objawy, ale bardziej o przyczyny takiego  stanu rzeczy.  Może chodzić też o następne wydarzenia, które, z naszego punktu widzenia, mogą dopiero zdarzyć się w naszej przyszłości.

Może spojrzenie na odkrycia archeologiczne w sposób inny, niż dotąd - pomoże w lepszym zrozumieniu wielu spraw...

Na początek może nie najświeższe wydarzenie, choć bardzo ważne. W roku 2006, czyli już ponad 5 lat temu w Jordanii odkryto starą "bibliotekę" składającą się z metalowych książeczek datowanych wstępnie na I wiek naszej ery. Niektórych może dziwić, że tak sensacyjny temat wypłynął nie w 2006 roku, ale w 2011... Panta rhei ? Dobre pytanie; tylko jak, którędy i dokąd ? :)
1. Tzw. "Kodeksy Jordańskie"  


Nagłówki informacji z roku 2011 były bardzo ciekawe:

"Największe odkrycie w historii chrześcijaństwa? To może wpłynąć na losy całego Kościoła"
A dalej:
"To znalezisko może być jednym z największych skarbów kultury chrześcijańskiej - wieszczą naukowcy. Chodzi o zestaw 70 miniaturowych, wykonanych z metalu woluminów, które odnaleziono w jednej z jaskiń w Jordanii. Wstępne badania wykazały, że odkryte 5 lat temu zbiory pochodzą prawdopodobnie z I w. n.e.Eksperci są podekscytowani zestawem ujawnionych niewielkich ksiąg, których rozmiar nie  przekracza często wielkości karty kredytowej. Wielu z nich twierdzi, że może on stanowić spuściznę pozostawioną przez pierwszych chrześcijan. Jeśli jego autentyczność uda się potwierdzić w 100 procentach, z punktu widzenia kulturoznawców zajmujących się tradycją chrześcijańską będzie to największe odkrycie od czasu odnalezienia Rękopisów z Qumran. (!)

Książki są pełne symboli, rysunków oraz tekstów zawierających prawdopodobnie odwołania  do Mesjasza, ukrzyżowania oraz zmartwychwstania. Badacze podejrzewają, że znajdują się tam także ówczesne sprawozdania opisujące ostatnie lata życia Chrystusa - poinformował dziennik "Daily Mail". Są to dokumenty pochodzące prawdopodobnie sprzed czasów, kiedy pojawiły się pierwsze pisma św. Pawła.

Niektórzy bibliści nie wykluczają, że metalowe księgi, których część jest pieczołowicie zabezpieczona przed otwarciem za pomocą drutu, zawierać mogą słynne kodeksy, do których  odwołania znaleźć można w Apokalipsie św. Jana."
"Apokalipsa św. Jana mówi o zapieczętowanej księdze, która miała zostać otwarta jedynie przez Mesjasza" - przypomniała dr Margaret Barker z Society for Old Testament Study. Inne materiały z tego okresu wspominają o księgach mądrości i tajemnej tradycji przekazanej przez Jezusa jego najbliższym uczniom".

Cały zbiór został odnaleziony w jednej z jaskiń położonych na terenie Jordanii. Jak wynika ze źródeł  historycznych, w to właśnie miejsce udała się część chrześcijan zaraz po upadku Jerozolimy w 70 r. Już wcześniej odnajdywano na tych ziemiach inne bezcenne pisma z tego okresu.


Jednym z dowodów na to, że nie mamy do czynienia z falsyfikatem może być też szkic, który udało się odnaleźć w jednej z ksiąg. Przedstawia on historyczną mapkę Jerozolimy. Zaznaczony na niej jest Grób Pański, krzyż i mury miasta.
- "Zaraz jak to zobaczyłem, oniemiałem" - powiedział Philip Davies, emerytowany  profesor z Sheffield University, który analizował ryciny "Cały ten obraz wydał mi się na swój sposób tak bardzo chrześcijański".Duże wrażenie na wielu robi też jedna z fotografii, jasna i prosta w swoim przekazie...

[powiększenie: http://3.bp.blogspot.com/-Tq0AhBsHzu8/TZfkeDr5-5I/AAAAAAAABd4/TkPtDNk5l48/s1600/metal-books-found-jordan-earliest-image-of-Christ-cave.jpg ]
2. Qumran

Inne wydarzenie, które ściśle wiąże się z tym powyżej - to wspomniane odkrycie w okolicy klasztoru w  Qumran (חירבת קומראן Chirbet Kumran) w latach 1947-1956.

Celowo ponownie posłużę się cytatem z możliwie łatwo dostępnej informacji:

"Qumran (hebr. חירבת קומראן Chirbet Kumran) - ruiny starożytnej osady położonej w odległości 1 km na północny zachód od brzegu Morza Martwego, na pustyni Judzkiej w środkowym Izraelu. Osada była zamieszkiwana przez wiele stuleci. M.in. na podstawie znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych monet oraz ceramiki, naukowcy wyodrębnili kilka faz osadnictwa.
Pierwsza faza to VIII i VII w. p.n.e., kiedy najprawdopodobniej znajdowało się tutaj tzw. "Miasto Soli" wspomniane w Biblii (Joz 15,62). Kolejna faza osadnictwa, rozpoczęła się ok. połowy II w. p.n.e. Wybudowano wtedy liczne budynki o charakterze gospodarczym (warsztaty, spichlerze, cysterny), jak również budynki mieszkalne oraz dużą budowlę z dziedzińcem i wieżą, w której mieściło się skryptorium.

Ok. roku 31 p.n.e. w wyniku katastrofy - trzęsienia ziemi i pożaru - jakie nawiedziły osiedle, na pewien czas (do ok. 4 r. p.n.e.) wyludniło się ono. Po 4 r. p.n.e. mieszkańcy odbudowali osiedle i pozostawali w nim do 68 r. n.e., tj. do czasu wkroczenia  Rzymian podczas powstania antyrzymskiego w Judei. W okresie tym Qumran zamieszkiwało od 150 do 200 osób. Między rokiem 70 a ok. 132 n.e. w Qumran przez pewien czas stacjonowali żołnierze rzymscy."Zwoje z Qumran
W okolicznych jaskiniach znaleziono w latach 1947-1956 liczne rękopisy z tego okresu, zwane od nazwy osady rękopisami z Qumran. Inicjatorem badania i publikowania zwojów był francuski archeolog i biblista, dominikanin Roland de Vaux.
Badaniem zagadnień związanych z tekstami z Qumran zajmuje się interdyscyplinarna dziedzina zwana qumranologią."

Jaskinia nr 4, w której znaleziono 40000 fragmentów antycznych zwojów

"Rękopisy z Qumran
(Zwoje znad Morza Martwego, Rękopisy znad Morza Martwego albo Manuskrypty znad Morza Martwego itp.) - zbiór dokumentów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku, znalezionych w latach 1947-1956 w 11 grotach niedaleko ruin Qumran w Izraelu.  Przeprowadzone badania archeologiczne i metodą radiowęglową 14C pozwalają datować rękopisy na okres od  II w. p.n.e.  do  I w. n.e.  Dzięki badaniom paleograficznym zwojów wiadomo, że najstarsze z nich powstawały nawet od połowy III w. p.n.e. (4QJer, 4QEx i 4QSam), na długo przed zasiedleniem Qumran.
Teksty te należały do esseńczyków, którzy zamieszkiwali Qumran w latach 125 p.n.e.-68 n.e. Około 800 rękopisów znaleziono w 11 grotach.

Specjaliści dzielą je według różnych kryteriów. Jeden z podziałów obejmuje dwie zasadnicze grupy:
* teksty biblijne - zawierające całe księgi lub ustępy Starego Testamentu  
* teksty niebiblijne nawiązujące bezpośrednio do Biblii - zawierające m.in. parafrazy wielu pism starotestamentalnych, tłumaczenia na grekę, apokryfy oraz komentarze do poszczególnych ksiąg biblijnych teksty niebiblijne niezwiązane bezpośrednio z Biblią - zawierające różne przepisy i wskazówki związane ze wspólnotą zamieszkującą Qumran (np. "Reguła Zrzeszenia", "Dokument Damasceński", "Zwój Wojny" i różne hymny)"Tyle mówią kolejne, suche i skrótowe informacje "encyklopedyczne"... Oczywiście, jeśli ktoś zdaje sobie sprawę z wagi tego  odkrycia - poszuka więcej. I znajdzie, choć trzeba dużo wysiłku, aby odszukać to, co faktycznie bezcenne. Bo nie informacja o tzw. zwoju miedzianym jest najważniejsza, choć wzbudza sensację. Dużo ważniejsze dla nas powinny się okazać te informacje, które są gdzieś głęboko w historii tego miejsca, w tysiącach zwojów i w ludziach, którzy związani byli z Qumran.  

Położenie: 31°45'N 35°26'E ...

3. Tzw. Grób w Talpiot

Kolejny przykład:

Film "Zaginiony grobowiec Jezusa", którego reżyserem jest Simcha Jacobovici z Toronto, był pierwszy raz pokazany w telewizji Discovery Channel 4 marca 2007

Na zapowiadającej go konferencji prasowej w Nowym Jorku Cameron zaprezentował dwie kamienne urny (ossuaria) z grobowca odkrytego w czasie prac budowlanych w Jerozolimie 27 lat temu. Według autorów filmu miały one zawierać szczątki Jezusa i Marii Magdaleny, a pozostałe odnalezione w grobowcu ossuaria - szczątki innych członków rodziny Chrystusa. Naukowcy odrzucili jednak tę hipotezę już w 1996 roku, gdy telewizja BBC nadała krótki film dokumentalny na ten temat.

Przypomina się, że dokument wyprodukowany przez Camerona, zdobywcę Oscara za "Titanica", pojawił się wkrótce po wielkim sukcesie filmu "Kod Da Vinci", w którym Maria Magdalena ma dziecko z Jezusem.  Izraelski archeolog Amos Kloner, jeden z odkrywców grobowca, ocenił, że hipoteza o grobowcu rodziny Jezusa nie wytrzymuje standardów archeologicznych, ale jest dochodową opowieścią telewizyjną. Po prostu chcą na tym zrobić pieniądze - oznajmił Kloner.

Według niego w grobowcu pochowano żydowską rodzinę o popularnych wówczas imionach, podobnych do tych, jakie nosili bliscy Jezusa. Poza tym rodzina Jezusa, pochodząca z Nazaretu, była zbyt uboga, aby mieć wspólny grobowiec w Jerozolimie.
Wypowiadający się w filmie Stephen Pfann, biblista z uniwersytetu w Jerozolimie, uważa, że chrześcijanie "tego nie kupią". Sceptycy zechcą zobaczyć coś, co wskaże słabe punkty w historii, którą tak wiele ludzi tak bardzo sobie ceni - powiedział.


W grobowcu sprzed 2 tys. lat znajdowało się w sumie 10 urn. Wyryte na nich inskrypcje przetłumaczono m.in. jako Jezus syn Józefa, Maria, Józef, Maria Magdalena oraz Juda syn Jezusa.

Jacobovici, który jest współautorem świeżo wydanej książki "Grób rodzinny Jezusa", twierdzi, że dowodem na prawdziwość prezentowanej przez niego tezy jest napis na jednym z ossuariów: "Mariamene e Mara" - "Maria Mistrzyni". We wczesnych tekstach chrześcijańskich w ten właśnie sposób była określana Maria Magdalena. Poza tym na korzyść odkrycia przemawiają - według autorów filmu - przeprowadzone badania statystyczne i testy DNA.

Statystyka wykazała, że prawdopodobieństwo, że są to przypadkowe inne osoby a nie rodzina Jezusa wynosi 600:1. Badania DNA zaś wskazują, że osoby pochowane w urnach przypisywanych Jezusowi i Marii Magdalenie nie były bratem i siostrą, a zatem mogły być małżeństwem."

Jak się dobrze zastanowić, to wydarzenie bez precedensu w historii. Oto grupa ludzi niewątpliwie świadomych tego, co robią, zaczyna na oczach całego świata próbę podważenia podstaw trwania na Ziemi Kościoła Katolickiego...

Uznany i szanowany, a nawet kochany przez miliony James Cameron wspiera projekt, który nie mieści się w żadnych normach i ramach. Wydaje na to wiele milionów dolarów, a na koniec może ledwie wychodzi finansowo "na zero". Żaden biznes !

Przez kilka lat wielu dość poważnych ludzi ryzykuje, że po wielkim wysiłku wszyscy zostaną wyśmiani, opluci, znieważeni i publicznie "rozstrzelani" przez media. Wszyscy, z multimiliarderem Cameronem ryzykują utratą wszystkiego, z życiem włącznie ?   To chyba o czymś świadczy, a raczej żaden z tych ludzi nie sprawia wrażenia samobójcy... żądnego sławy i pieniędzy :)
Blady strach pada na hierarchię kościelną, a oficjalne podejście jest szerokie: od ostrożnego nawoływania do rozważnego badania, aż do skrajnej, napastliwej negacji. Signum temporis... Zaprzeczanie wszystkiemu, co niewygodne.
4. Manuskrypty z Nadż Hammadi (Nag Hammadi)

Odkrycie niezwykłe, jakby zapowiedź zwojów z Qumran:


"Biblioteka z Nag Hammadi - koptyjska biblioteka zawierająca 13 papirusowych kodeksów (Nag Hammadi Codex = NHC I-XIII) odnalezionych w 1945 roku nieopodal miejscowości Nag Hammadi w Górnym Egipcie. Papirusy te przechowywane są w Muzeum Koptyjskim w Kairze.
Spośród 51 utworów, które składają się na ten zbiór, 49 to pisma wcześniej nieznane. Są to listy, dialogi objawiające, apokalipsy, apokryfy, a także fragment "Państwa" Platona. Większość pism zalicza się do dwóch kierunków gnostycyzmu: szkoły Walentyna (walentynianie) oraz setian.


Położenie:
26° 03' N 32° 15' E


Co zawiera ten "cudem ocalony" dla potomnych zbiór ? Uważam, że podobnie jak zbiory z Qumran - same informacyjne skarby, pozwalające poznać prawdę o chrześcijaństwie i tworzących je kiedyś ludziach. Sam wykaz robi duże wrażenie liczbą i zestawieniem tytułów:

Kodeks I
1. Modlitwa apostoła Pawła
2. Apokryficzny list Jakuba
3. Ewangelia Prawdy
4. Wypowiedź o zmartwychwstaniu
5. Traktat Trójdzielny

Kodeks II
1. Apokryf Jana
2. Ewangelia Tomasza
3. Ewangelia Filipa
4. Hipostaza archontów
5. O początku świata
6. Egzegeza o duszy
7. Księga Tomasza

Kodeks III
1. Apokryf Jana (dublet)
2. Święta Księga Wielkiego Niewidzialnego Ducha zwana mylnie Koptyjską Ewangelią Egipcjan[1]
3. List Eugnostosa
4. Mądrość Jezusa Chrystusa
5. Dialog zbawcy

Kodeks IV
1. Apokryf Jana (dublet)
2. Święta Księga Wielkiego Niewidzialnego Ducha zwana mylnie Koptyjską Ewangelią Egipcjan[1] (dublet)

Kodeks V
1. List Eugnostosa (dublet)
2. Apokalipsa Pawła
3. Apokalipsa Jakuba (pierwsza)
4. Apokalipsa Jakuba (druga)
5. Apokalipsa Adama

Kodeks VI
1. Dzieje Piotra i Dwunastu Apostołów
2. Grzmot: Umysł doskonały
3. Nauka autentyczna
4. Myśl naszej wielkiej mocy (Noema)
5. Fragment Państwa Platona
6. Pismo hermetyczne (pierwsze)
7. Pismo hermetyczne (drugie)
8. Pismo hermetyczne (trzecie)

Kodeks VII
1. Parafraza Sema
2. Druga Nauka Wielkiego Seta
3. Apokalipsa Piotra
4. Nauki Sylwana
5. Trzy stele Seta

Kodeks VIII
1. Zostrianos
2. List Piotra do Filipa

Kodeks XIX
1. Melchizedek
2. Oda do Norei
3. Świadectwo prawdy

Kodeks X
Marsanes

Kodeks XI
1. Wyjaśnienie gnozy
2. Walentyniański wykład
3. Allogenes
4. Hypsifrone

Kodeks XII
1. Sentencje Sekstusa
2. Ewangelia Prawdy (fragmenty jak w NHC I,3)

Kodeks XIII
1. Trójkształtna Myśl Pierwsza (Protennoia)
2. O początku świata (fragment z NHC II,5)

Aż się chce zapytać wszelkich zaciekłych dyskutantów na różnych forach internetowych, zwłaszcza specjalistów od negowania wszelkich wartości:  
- Co wiecie o tych świadectwach prawdy ? Czy próbowaliście przeczytać choć kilka ?  Pewnie nie... A szkoda. Okazałoby się, że sa zaprzeczenia prowadzące donikąd.

Wszystko, co zostało później podstawą  większości dogmatów rzymskiego kościoła - prawie nic nie ma wspólnego z historyczną prawdą o źródłach idei chrześcijaństwa. Zdecydowanie mało jest prawdy i właściwego zrozumienia  ludzi, którzy 2000 lat temu poświęcili wszystko dla innych. Najbardziej wprawdzie zawłaszczono osobę i osobowość jednego człowieka, ale duch przemian  wyszedł z serc wielu - jemu współczesnych.  Świadectwo dane nam "z pierwszej ręki" jest dostępne głównie w bibliotece z Nag Hammadi.

Podałem dziś kilka przykładów zdarzeń, których na co dzień nie wiąże się ze sobą.  To zresztą tylko najważniejsze moim zdaniem przykłady, ale uważni obserwatorzy pewnie listę mogliby uzupełnić. Do tego bardzo zachęcam, bo czasem dopiero zestawienie ze sobą różnych, pozornie przypadkowych faktów - daje zupełnie nowe spojrzenie na rzeczywistość. Lepiej późno, niż wcale :) choć zawsze i wszystko jest dopiero początkiem czegoś nowego, następnego.

Są tacy, którzy uważają grzebanie w historii za stratę czasu, bo powinno się iść do przodu.  Według nich "stare" nie odejdzie - gdy się analizuje przeszłość . Takie podejście jest błędne, gdyż całe tysiące lat "stare" trzyma się tych samych "starych" wzorców i przenosi je na kolejne, zupełnie nieświadome pokolenia. Kolejne pokolenia ślepo ufają "kłamcom i bałwochwalcom" i kierują się "do przodu", choć w rzeczywistości to ruch złudny i pozorny.  

Dobrze się dzieje, że Ziemia oddaje nam depozyty pozostawione przez poprzedników. W odpowiednim momencie, 'przypadkowe' zdarzenia dają szansę na znalezienie właściwych odpowiedzi.

Właśnie wówczas, kiedy są one najbardziej potrzebne - pojawiają się wskazówki, ostrzeżenia, wiedza... Jakby w rezonans ze sobą wchodziły z pozoru różne częstotliwości sprzed setek i tysięcy lat. Jakieś dziwne i często niewidzialne zjawiska  następują po sobie w prawie magiczny sposób :) A  podobno największa magia kryje się w liczbach ; )

Być może pełne zrozumienie liczb, bez zrozumienia historii będzie trudne, ale dobre zrozumienie historii, bez zrozumienia liczb, może okazać się niemożliwe.  Bez  jednego i drugiego, lepiej nie zabierać się za próbę rozumienia tego świata ;)

Szukajcie, a znajdziecie...


P.S.
Powyższy tekst  napisałem po raz pierwszy rok temu (ok. 5.04.2011) i zamieściłem na forum PCH, jako jakiś zwykły
głos w dyskusji.  

Dziwne mogłoby się wydawać niektórym czytelnikom, dlaczego praktycznie identyczne posty umieszczam po roku na forum ŚG. Otóż, wtedy, w 2011 r. istotne było zmaterializowanie pewnych przemyśleń w miejscu, gdzie wiele się zaczęło. Również idea powstania tego forum ;)  
Niedawno moje konto na Forum Projektu Cheops zostało przez kogoś skasowane, a wraz z nim wszystkie moje posty. Również ten powyżej oraz posty dotyczące prawidłowego odczytania tekstu Objawienia Jana.   

Mam nadzieję, że na tym forum podobna sytuacja się nie zdarzy...

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2012, 16:20:05 wysłane przez JAN » Zapisane
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS