logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: WASTU - Indyjskie Feng Shui.  (Przeczytany 4831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1808
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
WASTU - Indyjskie Feng Shui.
« dnia: Maj 06, 2014, 13:42:45 »
WASTU - Indyjskie Feng Shui. Metody Budowy i Urządzania Domu


Wastu jest dziedziną względnie nową w Polsce, w Europie zaś zdobywa już popularność, np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii w każdej księgarni można znaleźć przynajmniej kilka książek na ten temat. Tak jak powszechnie stosujemy jogę, poznajemy wiedzę o czakrach, karmie i reinkarnacji, a ajurweda - wedyjska sztuka leczenia - staje się coraz bardziej popularna, warto ze starożytnej tradycji Wielkiej Indii przejąć i tę dziedzinę wiedzy.
Wastu to najstarszy system architektury i aranżacji wnętrz, który oferuje wiedzę o tym, jak zbudować dom, wioskę lub miasto, aby mieszkańcy byli zdrowi i szczęśliwi oraz cieszyli się pomyślnością. Wastu jest tym aspektem Prawa Naturalnego, które łączy indywidualną inteligencję z inteligencją kosmosu.
Istnieją dwa systemy sztuki Wastu, jeden pochodzący od dewów (bogów, aniołów) i drugi pochodzący od asurów (demonów, służący do praktyk czarnej magii), a w dostępnej w Polsce literaturze oba różne znacząco systemy bywają bezmyślnie wymieszane. Źródła pochodzące od Vishvakarma Deva uważane są za pozytywne i godne zaufania, czyli dewaiczne.
Artykuł składa się z trzech części. Pierwsza oddaje potoczną, medialną wiedzę o Wastu, druga wprowadza trochę głębiej, a trzecia daje jakąś syntezę dla początkującej osoby aby zorientowała się w temacie.

CZĘŚĆ PIERWSZA - WPROWADZENIE


WASTU - Starożytna sztuka zagospodarowania przestrzeni

Wastu  znaczy przestrzeń, jej ramy i zagospodarowanie. Przestrzeń może być zdrowa lub chora, a to wpływa na osoby, które mają z nią kontakt. Dzisiaj człowiek zwraca uwagę jedynie na zewnętrzne, estetyczne i praktyczne cechy przestrzeni, zapomniawszy o innych jej walorach. Subtelne energie, żywioły i planety odgrywają ważną rolę w zagospodarowaniu przestrzeni. Gdy nie weźmiemy ich pod uwagę, nawet piękny dom może nie przynieść nam oczekiwanej radości. Wiedza o wastu wywodzi się z Wed i daje człowiekowi praktyczne rady jak mieszkać, by zyskać największe błogosławieństwa z otaczającego nas świata. Wybór odpowiedniej działki, zagospodarowanie terenu wokół domu, projekty budynków, urządzanie wnętrz, korygowanie złych wpływów przy pomocy jantr (znaków) i mandali - to niektóre tylko z aspektów wastu.

Sthapatja Weda  jest najstarszym, kompletnym systemem architektury, który oferuje, jak zbudować dom, wioskę lub miasto, aby mieszkańcy byli zdrowi i szczęśliwi oraz cieszyli się pomyślnością. Sanskryckie słowo "Sthapan" oznacza ustanawiać a "Weda" wiedzę o Prawie Naturalnym. Zatem Sthapatja Weda jest wiedzą o ustanawianiu czy raczej budowaniu w zgodzie z Prawem Naturalnym. Jest to jedyny na świecie system architektury, który ma swoją podstawę w fundamentalnym i skoncentrowanym polu inteligencji Natury. Sthapatja Weda dostarcza uniwersalnych reguł i zasad - precyzyjnych wzorów matematycznych, równań i proporcji - by projektować domy i biura, osiedla i miasta tak, żeby mieszkający i pracujący tam ludzie odczuwali korzyści we wszystkich dziedzinach swojego życia. Wastu jest tym aspektem Prawa Naturalnego, które łączy indywidualną inteligencję z inteligencją kosmosu.

Plan Kwadratu  jest często wykorzystywany w Architekturze Wschodu, szczególnie jako plan całej działki mieszkaniowej z domem i ogrodem, a także jak wzór budowy domostwa z wewnętrznym dziedzińcem lub Świątynią w środku zabudowanego domostwa, twierdzy. Stosuje się wtedy podział dziewięciopolowy do aranżacji i rozmieszczenia funkcjonalnego pomieszczeń, wedle prostego schematu podziału kwadratu na Dziewięć Rejonów, też kwadratowych. Centralny Kwadrat to dziedziniec, podwórko wewnętrzne, współcześnie też kryty basen lub ogród, w starożytności często Świątynia Domowa lub Święty Ogród o charakterze Sanktuarium. Północna strona to zwykle w domostwie pomieszczenia związane z powodzeniem, dobrobytem, bogactwem, jak biuro właściciela domostwa, centrum zarządzania interesami, a także skarbiec domowy z kosztownościami. Odchylenie ścian od dokładnego kierunku N-S i W-E nie może być w zasadzie większe niż 8-12%, gdyż inaczej pomieszczenie czy domostwo będzie mieć złe i niekorzystne wibracje, często chorobogenne i destrukcyjne. Czarna Magia dla skumulowania złej mocy i energii buduje ściany ukośnie tak, że narożniki domostwa wypadają w kardynalnych punktach stron świata jak to obrazuje ukośny kwadrat.

Wastu  to tysiące reguł i szczegółowych zaleceń dotyczących rozmieszczenia wszystkich pomieszczeń w domu, doboru kolorów, umiejscowienia schodów, studni, ułożenia domowników podczas snu, wysokości ogrodzenia na działce, a nawet najlepszego miejsca na apteczkę czy sejf! Wszystkimi tymi regułami rządzi jednak zasada nadrzędna, która każe wykorzystywać najlepsze cechy energii napływających z różnych stron świata. Aby móc z nich korzystać, należy za pośrednictwem kompasu wyznaczyć strony świata w swoim domu czy mieszkaniu, a potem w odpowiednich miejscach umieścić przedmioty i meble, które uaktywnią elementy Powietrza, Wody (Eteru), Ognia i Ziemi.  Należy pamiętać, że ściany zbytnio, o więcej niż 15 stopni odchylone od kierunku osi północ-południe zawsze dają gorszą jakość życia dla swoich mieszkańców. Idealnie jak dom ustawiony jest ścianami dokładnie w kierunku osi północ-południe.
   Ciężkie przedmioty i meble: komodę, szafę, biurko itp. umieszczamy na południowym zachodzie - im bardziej obciążony będzie ten zakątek mieszkania, tym lepiej.
   Elementy związane z Ogniem: piec, komin, kuchenka, urządzenia elektryczne powinny się znaleźć w pomieszczeniach w południowo-wschodnim krańcu domu.
   Wszystko, co się porusza i jest związane z Powietrzem: dzwonki wietrzne, ale także stół, przy którym przyjmujemy gości, a na działce - huśtawkę, umieszczamy w zakątku północno-zachodnim.
   Wszystko, co ma związek z pierwiastkiem Eteru, co jest wolne, swobodne, lekkie, umieszczamy na północnym wschodzie. Jako że Eter jest kumulowany w wodzie, może to być np. pojemnik z wodą (woda musi być czysta).
   Środek domu  czy pokoju powinien być pusty, aby nie hamować przepływu energii.

Niektóre Korzyści z Wastu
Ludzie, którzy mieszkają i pracują w budynkach zaprojektowanych według zasad indyjskiej Sthapatja Wedy odkrywają, że:
— myślą jaśniej i bardziej twórczo
— podejmują lepsze decyzje
— czują się zdrowsi i bardziej szczęśliwi
— są bardziej uważni i czują się bardziej świeżo w ciągu dnia
— lepiej śpią
— mają więcej energii i mniej się męczą
— doświadczają spokoju umysłu oraz mniejszego stresu

Podstawy Deva Vastu


Architektura Sthapatja Weda  jest starożytną nauką, posiadającą precyzyjną wiedzę i sprawdzone przez czas formuły, które pozwalają wyznaczyć właściwy kierunek, właściwe usytuowanie pokoi oraz właściwe proporcje dla każdego budynku. Najpotężniejszy wpływ Prawa Naturalnego na ziemi pochodzi od słońca, które ustanawia rytmy dnia i pór roku dla wszystkich form życia. Oto cztery podstawowe zasady sztuki architektury zdrowotnej jaką jest Vastu i jej dział Sthapatya. Ważną zasadą Architektury pojętej jako Boska Sztuka jest planowanie domostwa w kierunkach N-S, czyli tak, aby ściany budynku ustawione były po stronie północy (N), południa (S), wschodu (E) i zachodu (W) , a naroża w kierunkach pośrednich, nigdy zaś odwrotnie. Dobre siły gromadzą się w pomieszczeniu, jeśli ściany zorientowane są wedle stron świata, wedle orientacji N-S, a złe siły i energie gromadzą się w pomieszczeniach, których narożniki wskazują główne strony świata.

1. Właściwy kierunek

Główne wejście do budynku powinno być skierowane na wschód. Energia pochodząca od słońca jest wtedy największa i najbardziej życiodajna. Drugi dopuszczalny kierunek odpowiedni dla wejścia do budynku to północ. Każdy inny kierunek wywiera negatywny wpływ. Przykładowo bardzo niepomyślne są wejścia od strony południa i zaleca się zaniechanie takich wejść, przebudowę domostwa.

2. Właściwe usytuowanie pokoi

W miarę jak słońce porusza się po niebie, promieniuje ono różne rodzaje energii, wytwarzając określony wpływ na poszczególne części domu. W sztuce architektury Sthapatja Wedy budynki są zaprojektowane tak, że rozmieszczenie pokoi w budynku jest zgodne z oddziaływaniem tych energii. Zgodnie z tym istnieje idealne miejsce na wejście, salon, kuchnię, jadalnię i sypialnię. Jest bardzo ważne, aby usytuować każdy pokój w domu we właściwym miejscu, zależnie od jego funkcji, tak abyśmy nie stawali się śpiący w jadalni lub głodni w pracowni.

3. Właściwe proporcje

Wszystko w Naturze ma właściwe proporcje zależnie od swojej funkcji. Na przykład każda część ludzkiego ciała jest nie tylko właściwie umiejscowiona, lecz również ma precyzyjne proporcje a dowolne odchylenie może spowodować nierównowagę i problemy. Istnieją również idealne proporcje dla każdego pokoju w domu i biurze.

4. Zdrowe, ekologiczne materiały budowlane

Podręczniki orientalnej Sthapatja Wedy precyzyjnie stwierdzają, że łamanie określonych aspektów Prawa Naturalnego powoduje określone problemy zdrowotne, problemy w związkach itp. Awantury rodzinne mogą mieć przyczynę w energetycznie wadliwie zaprojektowanym mieszkaniu czy domu. Przykładowo złe usytuowanie kuchni nieuchronnie przyczynia się do słabości i nierównowagi układu trawiennego, złe umiejscowienie sypialni do bezsenności i chronicznego zmęczenia itp.

Cztery Główne Energie
Najważniejszą energią, jaka do nas przychodzi, jest energia z północnego wschodu, która wiąże się z żywiołem Eteru, a przedstawia się go jako czystą, górną wodę, dźala. Jest to wypadkowa magnetycznej energii płynącej od bieguna północnego oraz energii niesionej ze wschodu przez wschodzące codziennie słońce. Ten kierunek jest najbardziej korzystny, jeżeli chodzi o rozwój duchowy. Odnosi się także do naszej przyszłości. Docierają stamtąd do domu nowe energie, subtelne i przepełnione dobrocią, najbardziej odczuwalne o wschodzie słońca. Z południowego wschodu przychodzą energie dużo cieplejsze, pełne pasji, reprezentujące żywioł Ognia. Energie z północnego zachodu są szybkie jak wiatr - rządzi nimi żywioł Powietrza. Z kierunku południowo-zachodniego dociera do nas energia najbardziej materialna, mająca cechy żywiołu Ziemi.

JOGA ARCHITEKTURY - ZAGINIONA SZTUKA WASTU
Gdy wchodzimy do takich zabytków, jak słynne wille florenckie architekta Andrea Palladio, czujemy niezwykłą atmosferę, jakiej brak współczesnym domom. Tę samą energię i harmonię znajdziemy w niemal wszystkich dziełach sztuki architektonicznej niezależnie od tradycji, czy to w Europie, Indiach, Południowej Ameryce, czy innej części świata. Zachodnie budynki dzisiaj na ogół nie mogą poszczycić się taką wyjątkową atmosferą. Architekci przeszłości wiedzieli jak projektować według uniwersalnych praw natury i w zgodzie z nimi. Te same prawa stoją u podstaw chińskiego feng shui, europejskiej geomacji czy architektury Majów. Grecy, Rzymianie, Majowie, Chińczycy, a nawet późniejsi architekci jak Palladio we Włoszech kierowali się ścisłymi zasadami w swych projektach. Brali pod uwagę zarówno mistyczne matematyczne wzory, jak i rozmieszczenie budynków, pomieszczeń oraz rytm ściśle pasujący do przeznaczenia obiektu. Architekt nie był jedynie osobą dbającą o użytkową i estetyczną sferę zagospodarowania terenu, ale głęboko odczuwał przestrzeń i jej wpływy. Był niczym artysta dyrygujący wspaniałą symfonią - doskonale rozumiał przyrodę i nie zakłócał jej subtelnych praw. Dzięki temu wiele starożytnych budowli przetrwało setki lat ciesząc nas swym kunsztownym wyglądem. Wiedzę o rzemiośle przekazywano z pokolenia na pokolenie, z czasem jednak w dobie racjonalizmu zapomniano o jej subtelnych aspektach. Dziś warto odszukać choćby strzępy tych zaginionych informacji. Wiele dzieł Indii zajmuje się tematem przestrzeni i budownictwa, tworząc dziedzinę wiedzy nazwaną wastu, niektóre dzieła takie jak Manasara, Matsja purana, Maja mata, Narada silpa siastra swą historią sięgają epoki przedchrystusowej. Wastu znaczy przestrzeń, esencja i substancja, a gdy akcent pada na ‘a’ wtedy odnosi się do przestrzeni zagospodarowanej przez człowieka.

HISTORIA - WASTU A FENG SHUI
Mimo iż Indie i Chiny oddziela pasmo Himalajów, zawsze istniała między nimi kulturowa wymiana. Sztuki walki i buddyzm pochodzą z Indii, lecz dobrze przyjęły się w Chinach. Dostrzegając wiele podobieństw, możemy stwierdzić, że wastu i feng shui musiały wywierać na siebie wpływ. Wzmianki o wastu odnajdujemy w najwcześniejszych pismach Indii, takich jak Rig Weda liczących sobie 5000 lat. Jeszcze ciekawszym jest to, że odkryte w 1921 r miasta należące do starożytnej cywilizacji Indu - Saraswati i liczące sobie 5500 lat budowane były według zasad wastu. Pierwsze miasto odkryto w pobliżu wioski Harappa i stąd wzięła się nazwa cywilizacji Harappa. Jedno z najbardziej znanych miejsc tego obszaru to Mohendżo - Daro. Zaprojektowano je w systemie siatkowym, z ulicami biegnącymi ze wschodu na zachód i z północy na południe, dzieląc miasto na regularne kwadraty. Domy Mohendżo-Daro budowano zgodnie z osią kierunków, a każdy z nich posiadał przestrzenny dziedziniec. Są to charakterystyczne cechy wszystkich miast cywilizacji Harappa. Przypominały one planszę do gry w szachy, podzielą na równe obszary, każdy o szczególnym przeznaczeniu. Świątynię umieszczano w centrum. Miasta te nie wzrastały spontanicznie, lecz były zaplanowane z góry zgodnie ze ścisłymi geometrycznymi zasadami. Ten typ budownictwa jest charakterystyczny dla architektury wastu. Trudno znaleźć inną tradycję architektury wciąż żywą i możliwą do zastosowania dzisiaj. Budowle, które przetrwały kataklizmy i nie uległy zniszczeniu przez długie stulecia to na ogół budynki stawiane zgodnie z zasadami wastu. Spójrzmy na Indie...
 
ŚLADY WASTU W EUROPIE

Oczywistym wydaje się fakt, iż znany rzymski architekt Witruwiusz znał pisma Indii, gdyż wiele rozdziałów jego legendarnego dzieła "De re architectura" pojawia się w tej samej kolejności jak w Manasaram - klasycznej księdze wastu. Witruwiusz żył 2000 lat temu. Jego projekty dały inspirację Andrea Palladio, który w epoce renesansu wcielił zasady wastu w swych słynnych na cały świat willach. Dopiero dziś jesteśmy w stanie odkryć źródła, z jakich czerpali ci wybitni prekursorzy zachodniej architektury. Wastu jest spójną koncepcją architektoniczną. Od tysiącleci domy, świątynie i nawet całe miasta w Indiach stawiano według tej koncepcji. Jej podstawą są naturalne prawa energii w przestrzeni i wiedzę tę stosowano po to, by przestrzeń mieszkalna harmonizowała z naturą i mieszkańcami. Dom jest jak drugie ciało człowieka. Działa jak soczewka skupiająca wszelkie wpływy otoczenia. Jakość przestrzeni, w której ktoś mieszka oddziałuje na jego zdrowie, stan psychiczny i emocjonalny.

Staroindyjskie wastu  utworzyło naukowy system po długich latach doświadczeń i obserwacji. Dzięki temu możemy poznać jakie są efekty wpływów naturalnego otoczenia na człowieka. Pod pojęciem wpływów mamy tu na myśli takie czynniki, których na pierwszy rzut oka nie wzięlibyśmy pod uwagę, np.: pole magnetyczne Ziemi, subtelne energie Ziemi i Słońca, orbity Słońca i Księżyca oraz grawitacja. Wszystkie razem stanowią o jakości pomieszczeń, w których żyjemy. Warto spojrzeć na pokój jak na bio-pole, które wchodzi w interakcje z bioenergetycznym polem ludzkiego ciała. Te interakcje tkwią u podstaw praw natury, uwzględnianych przy budowie domu w stylu wastu. Indyjski naukowiec A.R. Hari przeprowadził badania, na bazie których odkrył, że choroby chroniczne są odzwierciedleniem warunków mieszkalnych. Jeśli prawa energii w przestrzeni ulegają pogwałceniu, rozwój chorób chronicznych wydaje się wzmagać, zaś silne bioenergetyczne pole domu wzmacnia odporność jego mieszkańców. Wiedzę o wastu przystosowaną do klimatycznych i kulturowych warunków współczesnej Europy nazywamy wasati - współczesną formą wastu.

WASTU W PRAKTYCE

Wastu analizuje przestrzeń na różnych poziomach. Bierze pod uwagę fizyczne i klimatyczne wpływy, np. nasłonecznienie i warunki atmosferyczne, ale także wnika głębiej analizując subtelne energie przestrzeni. Trzeci poziom analizy wastu to poziom karmiczny. Każdej części przestrzeni i poszczególnym pomieszczeniom przyporządkowane są planety rządzące różnymi aspektami życia. Przykładowo wschodem rządzi Słońce, południowym wschodem Wenus, a południem Mars. Doświadczony konsultant wastu zdoła czytać z planu domu prawie jak z horoskopu przewidując psychiczną, emocjonalną i finansową przyszłość domowników. Poniżej przedstawimy kilka ogólnych zasad wastu dzięki którym wstępnie możemy spojrzeć na miejsce, w którym mieszkamy. Jak najwięcej wolnej przestrzeni, światła i powietrza powinno znajdować się w północno-wschodniej części działki lub budynku, powinna być ona najniżej położona i jak najbardziej czysta. Jeśli tutaj znajduje się jeziorko, studnia, bądź rzeka ma to dobroczynny wpływ. Południowo-zachodni róg powinien być jak najbardziej obciążony. Na działce tu stawiamy główny budynek, a w domu umieszczamy magazyn.

Wastu radzi, by kierunki wschodni i północny były jak najbardziej otwarte, z dużą ilością okien. Światło rzucane przez Słońce w godzinach popołudniowych nie działa korzystnie dla zdrowia. Oczywiście w naszym klimacie potrzebujemy południowego światła w domu, lecz prawdziwie ożywcze energie płyną z północy i wschodu. Inna energetyczna zasada mówi, że centralna część domu powinna pozostać wolną przestrzenią. Niektóre tradycyjne domy wastu składają się z czterech prostokątów tworzących kwadrat z wewnętrznym dziedzińcem. Według wastu najmniejsza niepodzielna część przestrzeni jest kwadratem, dlatego aby uzyskać jak najwięcej błogosławieństw, należy szukać działki i budynku w formie kwadratu lub prostokąta, położonego równolegle do osi kierunków. W mieszkaniach już istniejących można do pewnego stopnia popracować nad poprawą sytuacji, np. przesuwając meble czy zmieniając funkcje pokoi, gdy jednak fizyczne zmiany nie są możliwe, stosuje się jantry oraz mandale planet i kierunków w miejscach gdzie przepływ danej energii jest zablokowany.

Jantra - Korekta DomostwaZdarza się nagminnie, że zasady wastu są pogwałcone już na etapie projektowania domu: ma on nieregularny kształt, w nieodpowiednim miejscu piwnicę albo jego centrum jest zabudowane. Nie trzeba jednak od razu burzyć budynku - w Indiach istnieje stara metoda korekcji nieprawidłowości w mieszkaniu. W tym celu używa się tzw. jantr (sanskr. yantra/m). Jak wiadomo Jantra to forma geometryczna (mandala) zawierająca określone symbole i kolory. Wszystkich jantr podstawowych używanych w Wastu jest 40. Umieszczenie choćby tylko jednej z nich w domu może wywołać olbrzymie zmiany - w zdrowiu, w relacjach ze znajomymi, w pracy. Są to przeważnie zmiany na lepsze. Zamiast jantr można też stosować różne symbole czy kamienie, ale trzeba to robić ostrożnie. Jantry świetnie się sprawdzają w przypadku jednego z najpoważniejszych problemów, jakim jest usytuowanie toalety w północno- wschodnim zakątku domu, który reprezentowany jest przez Eter (czystą wodę). Toaleta to nieczystości, które tłumią czyste, lekkie energie przybywające z tego kierunku. Odpowiednio dobrana jantra może to naprawić, choć nie całkowicie. Gdy w domu źle się dzieje, najprostszym sposobem natychmiastowej poprawy sytuacji jest zadbanie o jego północno- wschodni zakątek, o to, aby było tam czysto i jasno. Północny wschód należy jak najbardziej odciążyć ze wszelkich rupieci,  których wogóle nie powinno tam być. Jeśli znajdują się tam masywne meble, trzeba je koniecznie przenieść do pomieszczeń na południowym zachodzie domu. Im bardziej jest obciążony zakątek południowo-zachodni, tym większa harmonia będzie panowała w domu.  Złoty symbol OM (Pranawa) można umieścić na północnym wschodzie - święty dźwięk OM jest reprezentacją boskości, a miejscem dla sprawowania kultu Boga według filozofii wedyjskiej jest właśnie ta strona świata.

Najistotniejsze punkty, to właściwa orientacja ścian względem stron świata, aby miejsce było pełne dobrej energii, a nie miejscem skupienia ciemnych, złych i chorobowych sił wszelkiego autoramentu, ulubionym też przez złośliwe, straszące duchy. Jednakże ochronny kształt dachu, szczególnie ten bardziej strzelisty model, który najmocniej odbija i rozprasza złe wpływy z kosmosu z góry, czy drobiazgi jak projektowanie drzwi i okien na bazie Złotego Prostokąta także ma swoje istotne znaczenie. Znajdowanie odpowiednich na drzwi i okna miejsc w kształcie ścian, które też trzeba odpowiednio modelować dla zdrowia i pożytku człowieka jest bardzo kreatywną Sztuką Architektury, Wāstu. A właśnie Wāstu (Vāstu) jest pierwowzorem chińskiej sztuki Feng Shui,  która jest translacją starej indyjskiej wiedzy na chiński obszar kulturowy. Niemniej, jeśli ściany pokoju, w którym śpimy czy pracujemy mają w podstawie Złoty Kształt  w proporcji 3:5 (5:8, 8:13 itd), to wysokość ściany powinna wynosić 3 metry, a wtedy mniejsza ściana będzie kwadratowa, a większa da kształt Złotego Prostokąta. Zabawa z proporcjami Złotego Blasku jest jak widać prawdziwą Sztuką Mistrza Architektury Wāstu.
Kompas  w sztuce budowania domu jest nieodzowny, a stawianie ścian według kierunków kardynalnych świata N-S i W-E jest zasadniczą sprawą dla ochrony życia, zdrowia i dobra oraz pomyślności mieszkańców tej planety. Mierzono kiedyś wszystko w długościach łokcia właściciela domostwa (od łokcia do czubka najdłuższego palca), aby lokum spełniało jak najbardziej indywidualne gusta, dziś planowanie zgodne z Wastu na większą skalę wymagałoby zapewne założenia wielu przypadkowo zbudowanych miast zupełnie od podstaw, całkiem od nowa. Wastu to niewątpliwie rewolucja w sztuce architektonicznej na miarę tworzenia nowej, choć starożytnej Epoki Wodnika i Złotego Wieku! A dla zdrowia i leczenia, zasady architektury Wastu muszą być przestrzegane w kształcie każdej szpitalnej sali i w ułożeniu każdego pacjenta! Jest to pewnego rodzaju magia w takim uzyskiwaniu wiedzy z Wastu, ale opiera się ona na intuicyjnym wglądzie podbudowanym naukowymi zjawiskami z dziedziny liczby i kształtu. Wystarczy kształt kraju o nazwie „Polska” wpisać w magiczny kwadrat Vastu, podzielić na 9 kwadratów mniejszych i już widać, że jest to kraj zaśmiecony, który się sam zanieczyszcza i zatruwa, bo istnieje luka w kształcie w południowo- zachodnim rogu tegoż państwa!

Źródło: http://www.macierz.org.pl/artykuly/zdrowie/wastu_-_indyjskie_feng_shui.metody_budowy_i_urz%C4%85dzania_domu.html

Zobacz też: http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,205.msg7718.html#msg7718
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2014, 14:04:06 wysłana przez Leszek »

Offline Lucyfer

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 620
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: WASTU - Indyjskie Feng Shui.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2014, 09:49:48 »
Wyznaczanie 4 stron świata

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=KLGreSmCHIE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=KLGreSmCHIE</a>