Święta Geometria

ŚWIĘTA GEOMETRIA => W TEORII => Wątek zaczęty przez: SasQ w Grudzień 11, 2011, 20:37:52

Tytuł: Czy Pitagorejczycy potrzebowali ułamków
Wiadomość wysłana przez: SasQ w Grudzień 11, 2011, 20:37:52
Siemka :-)

Napisałem właśnie nowy artykuł na swojej stronce naukowej (http://nauka.mistu.info/), tym razem o ułamkach, z pitagorejskiego punktu widzenia ;-)  Kiedyś dyskutowaliśmy o tym z Leszkiem na Gadu-Gadu. Czy Pitagorejczycy mieli rację, że jedyne liczby, jakie istnieją, to liczby naturalne? (1,2,3,4,5,... itd.) Czy ułamki są do czegoś potrzebne? Czy może świat da się jednak opisać tylko samymi liczbami naturalnymi? Czy ułamki wnoszą coś nowego do systemu liczbowego, czy może jednak nic nie wnoszą? :-)

Artykuł znajduje się tutaj: "Czy ułamki są potrzebne?" (http://nauka.mistu.info/Matematyka/Liczby/Wymierne/Czy_ulamki_sa_potrzebne.html)

Podejrzewam, że odpowiedź na to pytanie może co niektórych zaskoczyć ;-) Mnie zaskoczyła, gdy sobie ją uświadomiłem :-D I ta świadomość sprawiła, że teraz już zupełnie inaczej postrzegam ułamki ;-J

A jak ktoś lubi geometryczne podejście do liczb i równań, to polecam też rzucić okiem na poprzedni artykuł, o tym jak geometria może pomóc w rozwiązywaniu równań kwadratowych (http://nauka.mistu.info/Matematyka/Algebra/Rownania_kwadratowe.html) :-) (nawet w głowie! :-D )

Życzę więc miłego czytania :-)

Aha, ponieważ nie uruchomiłem jeszcze komentowania, zachęcam do komentowania tutaj na forum ;-) Chętnie rozwieję jakieś ewentualne wątpliwości ;-)
Tytuł: Odp: Czy Pitagorejczycy potrzebowali ułamków
Wiadomość wysłana przez: Lebowski w Styczeń 01, 2012, 13:05:06
Siemano Big Foot - Sasquatch  :oczko:

Dobra robota;

Cytuj
http://nauka.mistu.info/Matematyka/Liczby/Wymierne/Czy_ulamki_sa_potrzebne.html

http://nauka.mistu.info/Matematyka/Algebra/Rownania_kwadratowe.html
^^ Bump ^^

Podbijam z Nowym Rokiem.


"More you know, more the universe shrinks"

PS
http://www.hyperflight.com/pythagoreans.htmArigato