Święta Geometria

ŚWIĘTA GEOMETRIA => W TEORII => Wątek zaczęty przez: Drakoncjusz w Maj 17, 2014, 13:11:54

Tytuł: "Pamiętaj abyś dzień sobotni święcił" Exod XX, 9
Wiadomość wysłana przez: Drakoncjusz w Maj 17, 2014, 13:11:54
Jak wiadomo dni tygodnia odpowiadają siedmiu znanym w starożytności ruchomym ciałom niebieskim. W Biblii jest napisane: "Pamiętaj abyś dzień sobotni święcił" Ex XX, 9. W Rzymie świątynia Panteon została zbudowana jako model planetarnego układu heliocentrycznego. system odczytu polegał na zastosowaniu zegara gwiazdowego oraz solarnego rocznego jaki i dobowego przy wykorzystaniu otworu w kopule oraz pomiaru pozycji cienia rzucanego przez wpadające przezeń promienie słońca. Zegar ten powinien do dziś działać prawidłowo na podobieństwo algorytmu daty juliańskiej. Wzniesiona w starożytności kopuła solarnej świątyni przedchrześcijańskiej była otwarta, nie wiem czy obecnie jest otwarta, czy oszklona nie byłem tam.  Chodzi mi jednak o to że w powszechnym mniemaniu przynajmniej od czasu reformy kalendarza jak teraz się pomieszały dni tygodnia, to skąd wiemy czy naprawdę dzisiaj jest szabat. Czy zatem szabat można wyznaczyć z obserwacji ciał niebieskich czy przyjmuje się za umowny początek tej rachuby?

ps. uprzejmie proszę wklejać w odpowiedzi swoje własne teksty.
Tytuł: Odp: "Pamiętaj abyś dzień sobotni święcił" Exod XX, 9
Wiadomość wysłana przez: Leszek w Maj 19, 2014, 18:34:45
Czy zatem szabat można wyznaczyć z obserwacji ciał niebieskich czy przyjmuje się za umowny początek tej rachuby?

Nawet jeśli przyjmuje się coś umownie, to pewnie warto przyjąć za punkt początkowy szczególny układ gwiazd. Tylko jaki i dlaczego właśnie taki? :)
Sama charakterystyka, funkcje czy oddziaływania określonego układu gwiezdno- planetarnego są dla mnie ciekawszym zagadnieniem niż to, że ktoś uzna dany układ za początek swego kalendarza czy za... cokolwiek. To, w jaki sposób określony układ "zagospodarowała" dana tradycja (łącznie ze wznoszeniem różnych obiektów, pozwalających mierzyć czas czy wyznaczać pewne układy planet i gwiazd) uznaję za ciekawe, ale jednak wtórne, bo liczy się przede wszystkim wiedza o "czystych zasadach". Tylko - z drugiej strony - czy można dotrzeć do wiedzy inaczej niż poprzez owe tradycje? ;)
Pojawia się więc problem źródeł oraz stanu wiedzy w tym temacie.

ps. uprzejmie proszę wklejać w odpowiedzi swoje własne teksty.
Czyżby klimat maturalny się udzielił? ;)


Fragment książki (audiobooka) Dana Browna - "Zaginiony symbol", rozdział 6 - fragment
http://swietageometria.info/download/V/Zaginiony.Symbol_Rozdzial.6_Masoni.i.astrologia.mp3
lub tutaj:
http://picosong.com/Cagg/