Święta Geometria

POWITANIA, HYDEPARK, FILMY i MUZYKA, NEWSY, TŁUMACZENIA, OGŁOSZENIA => Nowe wiadomości z kraju i ze świata => Wątek zaczęty przez: Michał-Anioł w Październik 18, 2010, 22:56:33

Tytuł: Odszedł Mandelbrot, ojciec fraktali
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Październik 18, 2010, 22:56:33
Odszedł Mandelbrot, ojciec fraktali
Piotr Cieśliński
2010-10-17, ostatnia aktualizacja 2010-10-18 13:54

W czwartek w wieku 85 lat zmarł na raka trzustki Benoit Mandelbrot, genialny francuski matematyk, urodzony w rodzinie litewskich Żydów w Warszawie.
Benoit Mandelbrot
THE YALE UNIVERSITY

(http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/51,80355,8525472.html?i=1)

(http://bi.gazeta.pl/im/0/8529/z8529030X,Trojwymiarowy-fraktal-Mandelbrota--tzw--Mandelbulb.jpg)
Trójwymiarowy fraktal Mandelbrota, tzw. Mandelbulb
Mawiał, że odkrył "prawdziwą geometrię natury". Jako pierwszy opisał fantazyjne kształty i wzory zwane fraktalami, które w niczym nie przypominają prostych i regularnych figur znanych ze szkolnej geometrii stworzonej przez starożytnych Greków. Fraktali nie ma w podręcznikach - za to pełno ich w przyrodzie. "Chmury to nie kule, szczyty górskie to nie stożki, linie wybrzeża to nie koła, kora drzew nie jest gładka, a błyskawice nie rozchodzą się po liniach prostych" - pisał Mandelbrot w 1982 r. we wstępie do książki "Fraktalna geometria natury", która wywarła wielki wpływ nie tylko na matematykę, lecz także inne dziedziny nauki XX w.

Bo strukturę fraktalną mają linie wybrzeży, korony drzew i płatki śniegu, ale też wykresy giełdowych notowań, cen zboża, elektrokardiogramy, ludzkie oskrzela i sieć krwionośna, bruzdy w mózgu, sieci miejskie, kryształy soli, gromady galaktyk, rysunki Eschera, a nawet stare celtyckie freski. Graficy tworzyli z fraktali krajobrazy w filmach science fiction, m.in. "Gwiezdnych wojnach".


Także życie i kariera Mandelbrota swymi zwrotami przypominały fraktal. W 1936 r., kiedy miał 11 lat, wraz z rodziną emigrował do Francji. Po wojnie ukończył paryską Ecole Polytechnique, studiował aeronautykę w kalifornijskim Caltech, bronił doktoratu z matematyki na Uniwersytecie Paris-Sud, był gościnnie profesorem ekonometrii na Harvardzie i fizjologii w Einstein College of Medicine. Na stałe zatrudnił go ośrodek badawczy IBM koło Nowego Jorku, gdzie pracował niemal 30 lat, niejako na uboczu matematycznego świata. Dopiero w 1987 r. przeniósł się na uczelnię - piastował katedrę matematyki w Yale do 2005 r. Oprócz prac czysto matematycznych publikował artykuły z zakresu: lingwistyki, ekonometrii, demografii, meteorologii, bakteriologii, neurofizjologii, telekomunikacji, teorii szyfrów, geofizyki, akustyki, hydrodynamiki, termodynamiki i astronomii.

W 2005 r. odebrał w Warszawie prestiżowy Medal Sierpińskiego przyznawany przez Polskie Towarzystwo Matematyczne i Uniwersytet Warszawski. Pozostawił żonę Aliette, dwóch synów i troje wnucząt.

Jego imię już na zawsze zostało uwiecznione w nazwie jednej z planetoid, a także fraktala - żuka Mandelbrota. Gdy spojrzymy na niego przez lupę, dostrzeżemy pączkujące z niego bliźniacze maleńkie żuki i cały kosmos niesamowitych kształtów, od których można stracić zmysły, jak to się przydarzyło bohaterce jednej z powieści Arthura Clarke'a (autora "Odysei kosmicznej 2001").Arthur Clarke o żuku Mandelbrota na youtube.com:
http://www.youtube.com/watch?v=qB8m85p7GsU
Tytuł: Odp: Odszedł Mandelbrot, ojciec fraktali
Wiadomość wysłana przez: Radosław w Październik 18, 2010, 23:13:04
1939r, gdy Mandelbrot miał 13 lat:

(http://www.feandft.com/Escher_Before_Mandelbrot_copy_for_web.jpg)

autor: Maurits Cornelis Escher

...tak mnie naszło, jeszcze ze dwie prace:

Grawitacja (1952r)
(http://www.worldofescher.com/gallery/jpgs/P35L.jpg)

Gady, proszę zwrócić na tego co łazi po 12-ściennej Ziemi (1943r.):
(http://www.worldofescher.com/gallery/jpgs/P39L.jpg)


pozdrawiam