Święta Geometria

Kluczem do zrozumienia jest wiedza => Kluczem do zrozumienia jest wiedza => Wątek zaczęty przez: Michał-Anioł w Styczeń 17, 2011, 12:02:00

Tytuł: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Styczeń 17, 2011, 12:02:00
Akumulator z efektem relatywistycznym


Efekty relatywistyczne, opisane w teorii względności, jednoznacznie kojarzą nam się z kosmosem. Nie każdy wie, że działają one jednak również w mikroskali, a technika korzystała z nich niemal pięćdziesiąt lat, zanim Albert Einstein spisał swoje teorie. Skandynawscy uczeni dowiedli, że akumulator ołowiowy, pospolicie obecny w naszych samochodach, większość swojej mocy zawdzięcza efektom relatywistycznym.

Zaskakujące z pozoru twierdzenie ogłosili w Physical Review Letters naukowcy ze szwedzkiego Uppsala University: Rajeev Ahuja, Andreas Blomqvist i Peter Larsson oraz finlandzkiego University of Helsinki: Pekka Pyykkö i Patryk Zaleski-Ejgierd.

Efekty relatywistyczne zachodzą przy prędkościach bliskich prędkości światła, dotyczą więc także np. szybko poruszających się elektronów w pobliżu ciężkich jąder atomowych - a ołów, z liczbą atomową 82 jest jednym z najcięższych, nieradioaktywnych pierwiastków.

Akumulator kwasowo-ołowiowy, wynaleziony w 1859 roku przez Gastona Plante, składa się z dwóch elektrod: anody wykonanej z ołowiu i katody wykonanej z tlenku ołowiu oraz kwasu siarkowego w roli elektrolitu. Z napięcia 2,1 wolta, typowego dla pojedynczego ogniwa kwasowo-ołowiowego, aż 80-85% ma swoje źródło w efekcie relatywistycznym; inaczej mówiąc, zawdzięcza mu aż 1,7-1,8 wolta.

Do tej pory nie było jasne, dlaczego nie udało się skonstruować akumulatora z wykorzystaniem cyny zamiast ołowiu, mimo podobnych właściwości chemicznych (cyna w układzie okresowym pierwiastków znajduje się nad ołowiem). Po prostu cyna okazuje się zbyt lekka (posiada liczbę atomową 50) i nie może liczyć na równie korzystne efekty relatywistyczne, co ołów. Dzięki temu odkryciu nie da się co prawda skonstruować lepszego akumulatora opartego o ołów, ale świadomość roli efektów relatywistycznych może pomóc w szukaniu wydajnego metalu zastępczego.

Jak uważają autorzy odkrycia, efekty relatywistyczne mają wpływ również na wiele innych właściwości metali, jakie obserwujemy, na przykład kolor złota, oraz prawdopodobnie stan skupienia rtęci.


Autor: Artur Jurgawka

Źródło: PhysOrg.com
http://kopalniawiedzy.pl/akumulator-kwasowo-olowiowy-efekt-relatywistyczny-Uppsala-University-Rajeev-Ahuja-Andreas-Blomqvist-Peter-Larsson-University-of-Helsinki-Pekka-Pyykko-Patryk-Zaleski-Ejgierd-12298.html
Tytuł: Odp: Ciekawostki Zrobiono rentgenowskie zdjęcie błyskawicy
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Styczeń 26, 2011, 18:01:04
(http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/306/cache/lightning-x-rayed-test_30679_600x450.jpg)

Zrobiono rentgenowskie zdjęcie błyskawicy
Za pomocą półtonowej kamery udało się zrobić zdjęcie błyskawicy w promieniach rentgena. Większość promieniowania rentgenowskiego wydziela się z miejsca uderzenia błyskawicy.
(http://s1.wieze.org/thumb/big/10340.jpg)
Tytuł: Odp: Ciekawostki Jak pachnie kosmos?
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Marzec 12, 2011, 22:29:51
Zastawialiście się kiedyś, czy kosmos ma zapach? Czy jest to woń, którą chcielibyśmy znać, czy może odór, którego wolelibyśmy uniknąć? Odpowiedzi na to pytanie udzielił na stronie NASA w kronikach kosmicznej ekspedycji oficer Don Pettit przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

(http://hosting.czechowice.net.pl/~astronomia24/images/kosmoszapach.jpg)

Zapach kosmosu ma już wiele nietypowych określeń


Jak to ujął oficer "Kosmos przypomina przyjemny, nieco słodki zapach wydobywający się podczas spawania". Wśród astronautów panują także inne opinie na temat zapachu kosmosu. Porównywany jest m.in. do sadzy i palonych opon, spalonego prochu strzelniczego, spalonego mięsa. Określany jest również jako "bukiet rozgrzanych metali".

Wielu z was zapewne zastanawia się jak udało się dokonać pomiaru zapachu w kosmosie. Odpowiedź na to pytanie znalazłam na kilku obcojęzycznych portalach - Pettit obsługiwał komorę, dzięki której astronauci mogli opuszczać stację. Za każdym razem, gdy towarzysze wracali z kosmicznego spaceru, wyczuwał nietypowy zapach lecz nie potrafił sprecyzować skąd on dobiega. Okazało się wówczas, że podczas przebywania w kosmicznym środowisku skafandry i pozostały osprzęt wchłaniały z otocznia związki lotne, które podczas ściągania m.in. hełmów unosiły się w kabinie.

Molekuły ulegały zmianom pod wpływem tlenu znajdującego się w kabinie, M.in. dlatego nie można dokładnie sprecyzować zapachu kosmosu. Myślę, że warto również dodać, że kosmiczna woń, która została opisana do tej pory dotyczy wyłącznie poznanej części kosmosu tj. miejsc dostępnych dla statków i sond kosmicznych wystrzelonych z Ziemi. Ponadto wszelakie galaktyki charakteryzują się innym składem chemicznym, a co za tym idzie każda z nich posiada własny, nie do końca określony zapach.


Źródło: Astronomia24
Tytuł: Odp: Ciekawostki W czarnych dziurach czają się obce cywilizacje
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Kwiecień 14, 2011, 20:08:18
W czarnych dziurach czają się obce cywilizacje


(http://z3.sfora.pl/sfr264/06dd1519002118eb4da6daba)
Fot. nasa.gov


 
W ich wnętrzu może rozwijać się życie.
Nie spotkaliśmy obcych? Nic dziwnego. Żyją we wnętrzu czarnych dziur. Zdaniem profesora Rosyjskiej Akademii Nauk Wiaczesława Dokuczajewa nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwijało się w nich życie - informuje physorg.com.


Dokuczajew uważa, że we wnętrzu czarnych dziur, poza horyzontem zdarzeń i tzw. horyzontem Cauchy'ego, mogą istnieć całe układy planetarne.


Zgodnie z przyjętą ogólnie teorią czarne dziury, to obiekty posiadające tak silną grawitację, że wszystko co znajduje się wokół nich zostaje przez nie wessane i pochłonięte na zawsze. Nawet światło i czas przestają istnieć w ich wnętrzu.

Jednak, część naukowców uważa, że po przekroczeniu pewnej granicy, zwanej horyzontem Cauchy'ego następuje powrót do "normalności", mogą tam istnieć np. fotony światła.

Zdaniem Dokuczajewa, właśnie za tą granicą, jeśli czarna dziura jest wystarczająco duża, osłabiają się pływowe siły czarnej dziury. Zdaniem naukowca, jeśli są tam w stanie przetrwać fotony, to może i przetrwać materia. A w sprzyjających warunkach może się tam rozwijać życie, które światło i ciepło uzyskuje z pochłoniętych przez czarną dziurę fotonów.

Jedno jest pewne, nawet jeśli teoria Dokuczajewa jest prawdziwa, to mamy małe szanse na to, by przekonać się o jej prawdziwości. Z wnętrza czarnej dziury nie da się uciec - komentuje physorg.com.

WB
http://www.physorg.com/news/2011-04-russian-cosmologist-life-black-hole.html
http://www.sfora.pl/W-czarnych-dziurach-czaja-sie-obce-cywilizacje-a31135
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Maj 01, 2011, 14:30:51
(http://imaginarium.org.pl/images/stories/demo/ScreenShot004.png)
(http://imaginarium.org.pl/images/stories/demo/ScreenShot005.png)

Symulacja ułożenia planet w układzie słonecznym w 21.12.2012r. ziemia jest tu punktem odniesienia ciekawi mnie co dostrzegacie na tym foto bo aż boje się dzielić moimi spostrzeżeniami ;)
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Radosław w Maj 01, 2011, 18:41:24
Symulacja ułożenia planet w układzie słonecznym w 21.12.2012r. ziemia jest tu punktem odniesienia ciekawi mnie co dostrzegacie na tym foto bo aż boje się dzielić moimi spostrzeżeniami ;)

Dziwny kąt tej symulacji, gdzie jest ekliptyka?
Nie krępuj się i powiedz co widzisz:)

pozdrawiam
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Maj 01, 2011, 23:54:45
tu  Lucyfer jest potrzebny by nałożyć złotą spirale .
wystarczy w tym programie poniżej wpisać   datę j/w i jako punkt odniesienia wybrać ziemię
http://www.solarsystemscope.com/
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Lucyfer w Maj 02, 2011, 12:28:51
Cytat: Michał-Anioł
tu  Lucyfer jest potrzebny by nałożyć złotą spirale.

Ok :)

(http://img847.imageshack.us/img847/6994/2012e.png) (http://img135.imageshack.us/img135/5480/2012phi.png)

Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Radosław w Maj 02, 2011, 12:46:47
Michał wydaję się że to tylko kwestia specyficznej perspektywy,

Patrząc z góry na US mamy taki obrazek:

(http://i53.tinypic.com/nv9mxv.png)

...i spiralę dość ciężko tutaj wpisać.

A jak rozmawiamy o jakimś specyficznym ułożeniu planet mamy Holy Cross:

(http://www.lunarplanner.com/HCmovies/HolyCross2.jpg)
http://www.lunarplanner.com/HCmovies/HCmovie.html (http://www.lunarplanner.com/HCmovies/HCmovie.html)

Wspominany przez Wintera jako specyficzne ułożenie Ziemii ułatwiajace penetrację atmosfery przez plazmę słoneczną.

pozdrawiam
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Lucyfer w Maj 02, 2011, 13:17:00
Cytat: Radosław
...i spiralę dość ciężko tutaj wpisać.

Nie tak ciężko  ;)

(http://img854.imageshack.us/img854/5641/phispace2.png)
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: east w Maj 02, 2011, 13:46:59
Hej , to oznaczałoby  "fizyczne" wystrzelenie   ( Danowski "strzykacz " ) Ziemi, a może nawet całego US poprzez Centrum Galaktyki ... co wynika ze świętej  geometrii  ( niedestrukcyjnie oczywiście ) :)
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Maj 02, 2011, 21:43:47
Lucyfer a dało by rade o d środka Ziemi tą spirale rozpocząć?
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Lucyfer w Maj 03, 2011, 12:18:18
(http://img163.imageshack.us/img163/8783/space3t.png)
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Maj 03, 2011, 17:35:30
marudze ale widze to  w lustrzanym odbiciu spirala wychodzi z ziemi przy kursorze
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Lucyfer w Maj 03, 2011, 18:02:58
Cytat: Michał-Anioł
marudze ale widze to  w lustrzanym odbiciu spirala wychodzi z ziemi przy kursorze

Pobaw się zeby

(http://img864.imageshack.us/img864/8059/goldenspiral1000.gif)  (http://img3.imageshack.us/img3/30/wskaz2.png)
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Tijavar w Maj 03, 2011, 18:06:40
I dobrze Lucyfer, nie daj się wykorzystywać...za bardzo  zeby
Tytuł: Złota proporcja w macicy. To tajemnica płodności
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Sierpień 15, 2012, 10:57:36


Idealne proporcje gwarantują dziecko.

Belgijski ginekolog dr Jasper Verguts, posługując się USG, zmierzył macice 5 tys. kobiet w róznym wieku. Wyliczył, że u najbardziej płodnych pacjentek narządy rozrodcze mają matematycznie idealne wymiary odpowiadające złotej proporcji.

LEKARZE: URODZENIE DZIECKA JEST JAK ATAK TERRORYSTYCZNY>>

Dr Jasper Verguts zmierzył stosunek długości do szerokości macicy u kobiet w różnym wieku. Okazało się, że u noworodków iloraz ten jest bliski liczbie 2, a następnie stale maleje, osiągając u dojrzałych kobiet w podeszłym wieku do 1,46. U nastolatek w przedziale wiekowym 16-20 lat wynosi 1,6, a więc wyraża złotą proporcję.

LEKARZE WYCINAJĄ MACICE ZDROWYM KOBIETOM. DLA PIENIĘDZY>>

    Po raz pierwszy ktoś dokonał takich pomiarów. Jestem zadowolony, że tak ładnie wyszły. Już wcześniej podejrzewałem, że w macicy może znajdować się złota proporcja - powiedział ginekolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven.

Inne badania wykazały, że najbardziej odpowiedni wiek na urodzenie dziecka to 19-25 lat.

http://www.sfora.pl/Zlota-proporcja-w-macicy-To-tajemnica-plodnosci-a46451
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Grudzień 26, 2012, 19:54:06
http://www.youtube.com/watch?v=T2m_-Jc0eEQ
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: migoku w Luty 22, 2014, 01:58:57
http://geekweek.pl/

Nowinki
dobra strona typu http://zmianynaziemi.pl itp.
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Vortex7 w Luty 26, 2014, 14:27:59
Tu też dużo ciekawostek: http://yogin.pl/satya.html (http://yogin.pl/satya.html)

 :-)
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: migoku w Marzec 27, 2014, 22:01:31
strona nie działa.

a tu kompendium sztuki:

http://www.thisiscolossal.com/2014/01/emptied-gestures-heather-hansen/

http://www.thisiscolossal.com/2014/03/a-spinning-mosaic-of-patterns-drawn-on-a-potters-wheel/?src=footer

PS: szukam linka do strony z aplikacją kreślącą okręgi w online (flash) było coś takiego.
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: Leszek w Marzec 28, 2014, 18:04:05
PS: szukam linka do strony z aplikacją kreślącą okręgi w online (flash) było coś takiego.
Hej!
Gdzie było? Tu na forum? O co Ci dokładnie chodzi?
Tytuł: Kolory matematyki
Wiadomość wysłana przez: Lady F w Kwiecień 06, 2014, 10:50:45
http://www.youtube.com/watch?v=2VDwxvPPgWs
Tytuł: Odp: Ciekawostki
Wiadomość wysłana przez: migoku w Luty 06, 2015, 21:19:35
http://laboratorium-mozliwosci.pl/index.php/publikacje/artykuly-naukowe nowy projekt

http://tylkonauka.pl/wiadomosc/zycie-smierc-wszechswiat-moga-byc-tworem-ludzkiego-umyslu

http://www.crazynauka.pl/twoje-cialo-bedzie-zasilac-elektronike-witamy-matrixie/

https://www.facebook.com/groups/teoriaID - niesamowita grupa