Święta Geometria

POWITANIA, HYDEPARK, FILMY i MUZYKA, NEWSY, TŁUMACZENIA, OGŁOSZENIA => Nowe wiadomości z kraju i ze świata => Wątek zaczęty przez: Michał-Anioł w Kwiecień 27, 2011, 00:54:12

Tytuł: To przełom! "Boska cząstka” odkryta!
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł w Kwiecień 27, 2011, 00:54:12
To przełom! "Boska cząstka” odkryta!
(http://z3.sfora.pl/sfr266/9b7d89040001fcf94db549ae)
Fot. PAP/EPA

 
Naukowcy: teraz dowiemy się jak powstał Wszechświat.
O tym mówi cały świat nauki: udało się odnaleźć nieuchwytną do tej pory "Boską cząstkę" - donosi "The Daily Mail".

To nieoficjalna jeszcze informacja, która "wyciekła" ze środowiska fizyków pracujących przy Wielkim Zderzaczu Hadronu (LHC) w pobliżu Genewy w Szwajcarii.

O odkryciu bozonu Higgsa poinformował anonimowy internautana blogu jednego z matematyków z Columbia University.

Część fizyków twierdzi, że może być to tylko żart. Jednak inni wierzą w przełom, który pozwoli zrozumieć narodziny i funkcjonowanie Wszechświata - zauważa dziennik.
Przedstawiciele zespół pracującego przy LHC nie komentują informacji o ich sukcesie.

AJ

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1379844/Science-world-buzzing-rumours-elusive-God-particle-found.html

http://www.sfora.pl/To-przelom-Boska-czastka-odkryta-a31500
Tytuł: Odp: To przełom! "Boska cząstka” odkryta!
Wiadomość wysłana przez: east w Kwiecień 27, 2011, 10:48:33
Naukowcy z laboratorium cząstek elementarnych Fermilab na przedmieściach Chicago przecierają oczy ze zdumienia. Jak donosi dziennik "The New York Times" ich badania, prowadzone w akceleratorze cząstek Tevatron pokazały coś, co - jeśli okaże się prawdą - może być największym odkryciem fizyki od pół wieku. Artykuł w tej sprawie zgłosili do druku prestiżowym czasopiśmie "Physical Review Letters".
Na razie nawet zespół badawczy, który dokonał tego odkrycia nie do końca wie, co zobaczył i jak to interpretować. Pik zauważony w wynikach eksperymentu może być śladem poszukiwanej od dawna cząstki Higgsa, ale o właściwościach zupełnie innych, niż przewidziane przez tak zwany Model Standardowy.

Może to być także dowód istnienia kolejnej, nieznanej nam dotąd siły, poza grawitacją, siłą elektromagnetyczną, oddziaływaniami słabym i silnym. Nie można też wykluczyć, że to artefakt, rezultat błędu stosowanych metod opracowania wyników pomiaru. Wszyscy powtarzają jednak, że jeśli ten wynik miałby się potwierdzić, przewróciłby fizykę do góry nogami.

Akcelerator Tevatron, który przyniósł te dane był do czasu powstania Wielkiego Zderzacza Hadronów w laboratorium CERN w Genewie najpotężniejszym instrumentem fizyki cząstek. Jego nazwa pochodzi stąd, że może przyspieszać wiązki protonów i antyprotonów do energii rzędu 1 TeV.

http://www.rmf24.pl/nauka/news-co-odkryto-w-laboratorium-fermilab,nId,333443


Tytuł: Odp: To przełom! "Boska cząstka” odkryta!
Wiadomość wysłana przez: Echnaton w Lipiec 04, 2012, 11:34:41
Naukowcy z CERN niemal pewni, że złapali "boską cząstkę". Jest zgodna z bozonem Higgsa

Badacze z ośrodka CERN odkryli cząstkę zgodną z charakterystyką bozonu Higgsa. To najmocniejsze dotąd dowody na istnienie tzw. boskiej cząstki - niezbędnego elementu teorii wyjaśniającej mechanizmy funkcjonowania naszego świata i opisującej go współczesnej fizyki.


Dochodzące od kilku dni z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) przecieki wskazywały na to, że naukowcy przedstawią dziś najmocniejsze dotąd dowody na istnienie cząstki Higgsa. I rzeczywiście - prezentujący wyniki badacze stwierdzili, że mają najmocniejsze dotąd dowody na to, że tajemnicza "boska cząstka" istnieje.

Jako pierwszy na konferencji w Genewie zaprezentował swoje wyniki zespół CMS - jeden z dwóch zespołów naukowców pracujących nad poszukiwaniem bozonu Higgsa w Wielkim Zderzaczu Hadronów w Szwajcarii. Obserwują one to samo pole poszukiwań "Higgsa" - gdzie masa cząstek osiąga około 125 gigaelektronowoltów (GeV).

"Odkryliśmy nową cząstkę"

- Odkryliśmy nową cząstkę - powiedział Joe Incandela, lider zespołu CMS. Kiedy naukowiec wyjaśnił, że zaobserwowana cząstka to bozon zgodny z charakterystyką cząstki Higgsa, na sali wybuchły oklaski. Szef CMS starannie unikał jednak stwierdzenia, że odkryty przez jego zespół bozon to właśnie poszukiwana "boska cząstka". Jednak uzyskane dane osiągnęły wystarczający poziom pewności, by można było mówić o "odkryciu".

Zespół CMS zaobserwował w szeregach danych impuls zgodny z takim, jaki wywoływałaby cząstka ważąca 125,4 GeV - 133 razy cięższa niż proton. A to oznacza, że dowody są mocne, a naukowcy są o wiele dalej w swoich badaniach niż rok temu, gdy CERN ogłosił, że jest już blisko znalezienia nieuchwytnego bozonu.

Wysoka pewność wyniku. CERN triumfuje?

Do tej pory badaczom udało się osiągnąć pewność wyniku eksperymentów na tzw. poziomie 4,5 sigma - zbyt niskim, by mówić o odkryciu. Teraz, łącząc dwa zestawy danych, badacze osiągnęli pewność wyniku na poziomie 5 sigma. W uproszczeniu oznacza to, że jeśli bozon Higgsa by nie istniał, szansa na to, co zaobserwowali, wynosiłaby 1 do 3,5 miliona.

- To niesamowite, że to się stało jeszcze za mojego życia - skomentował obecny na sali uszczęśliwiony Peter Higgs. Emerytowany fizyk z uniwersytetu w Edynburgu, który wraz z pięcioma innymi naukowcami przewidział istnienie bozonu w 1964 r., wyraźnie wzruszony, zapowiedział, że poprosi rodzinę o wstawienie szampana do lodówki.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12067008,Przelomowe_odkrycie__Naukowcy_z_CERN_znalezli_czastke.html

PS. czy to już naprawdę definitywnie potwierdzone, czy kolejna potrzeba dofinansowania badań medialnym halo? :)
Tytuł: Odp: To przełom! "Boska cząstka” odkryta! - Rap News 14: Higgs Boson
Wiadomość wysłana przez: Leszek w Lipiec 14, 2012, 16:21:53
Rap News 14: Higgs Boson (with Prof. Scott Ridley) ;)
In english...
http://www.youtube.com/watch?v=c8xUd7Myeuk

Inne klipy od tej samej ekipy:
http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,1054.0.html