logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - percepcja

Strony: 1 2 ... 4
1
W TEORII / Odp: 3. Podstawowe pojęcia - leżący złoty bałwan :)
« dnia: Luty 04, 2019, 22:40:55 »
Zacznijmy od tego, jakie krzywe można skonstruować i są przez Ciebie dopuszczalne jako odpowiedź na to pytanie.
Czyli co rozumiesz przez "skonstruować krzywą".

Myślę o takich konstrukcjach przy użyciu np cyrkla, które dałyby właśnie takie łuki w stosunku złotej proporcji.
Może bałwan ze mnie i do końca nie umiem jasno się wyrazić ale poniżej przedstawiam prostą konstrukcję tego typu opartą o okręgi jeśli ma być cyrkiel.

Najpierw konstruujemy odcinek AC podzielony w złotym stosunku Φ = AB/BC. Nie przedstawiam konstrukcji bo wcześniej w tym wątku jest ich wiele.

Następnie w oparciu o odcinki AB i BC konstruujemy okręgi o promieniach AB i BC.

Dalej np. konstruujemy trójkąt równoboczny oparty o odcinek AC i już mamy dwa łuki BD i BE, których długości będą w złotym stosunku Φ ponieważ długości obwodów okręgów są w złotej proporcji a łuki mamy wycięte z dwóch okręgów o tych samych kątach.

http://swietageometria.info/ao/di-LIWQ.jpg

Leżący złoty bałwan :-)

Oczywiście trudniej jest z innymi krzywymi np elipsą, cykloidą, epicykloidą, hipocykloidą itd, które można skonstruować, ale nie znam metody jak konstruować na tych krzywych wycinki o złotej proporcji?

2
W TEORII / Odp: 3. Podstawowe pojęcia
« dnia: Luty 03, 2019, 19:27:12 »
Cytat: percepcja
Jednak zainspirowało mnie to do zadania sobie pytania i Wam też forumowiczom. Czy znacie jakiś stosunek długości dwóch krzywych, który byłby stosunkiem złotej proporcji?

Odświeżę kilka kotletów  :oczko:222.5°/137.5°=1.618..
Nie do końca dobrze się wyraziłem. Bo tu mógłbym postawić pytanie jak konstrukcyjnie wyznaczyć takie kąty?
I nie chodzi też o to aby konstruować proste w stosunku złotej proporcji i później je wyginać.

Raczej chodzi mi o to czy znana jest konstrukcja geometryczna długości dwóch krzywych, których stosunek długości byłby stosunkiem złotej proporcji?

3
W TEORII / Odp: 3. Podstawowe pojęcia
« dnia: Styczeń 31, 2019, 18:24:42 »
Rzeczywiście jest on dość bliski złotemu stosunkowi, kąty są dość zbliżone, ale jednak się różnią, masz rację.
Tylko skąd Ci się wzięło to 1.697?

Wracając do łuków zaznaczonych na schemacie to stosunek łuków fioletowego i niebieskiego jest stosunkiem dwóch kątów:

75°.522487814… o który oparty jest łuk fioletowy
i kąta 44°.477512186 = 120o - 75°.522487814… o który oparty jest łuk niebieski.

Tak było to zaznaczone na rysunku.

Uzyskujemy wtedy wynik:
75°.522487814… / 44°.477512186 = 1.697992628....

Ponieważ nie jest to podział łuku w złotej proporcji to oczywiście dzielenie przedstawione przez Ciebie:
120° / 75°.522487814… = 1.588930707...

musiało dać inny wynik bo tu suma długości długiego i krótkiego łuku dzielona przez długość długiego nie jest równa stosunkowi długości łuków długiego do krótkiego.

Liczba 666 ma trochę ciekawych własności ale w kontekście złotej liczby istnieje prosta zależność:
Φ = - 2 x sin(666°)

Powiązanie punktów przecięcia wykresów funkcji trygonometrycznych ze złotą proporcją jest mi znane ale dodawanie tych sinusoid w proporcjach 2:3 bardzo ciekawe. :super:

4
W TEORII / Odp: 3. Podstawowe pojęcia
« dnia: Styczeń 30, 2019, 20:15:07 »
Jedna z ciekawszych konstrukcji złotego podziału oparta o trójkąt równoboczny wpisany w koło.

Przedstawioną konstrukcję zaproponował George Odom w 1983 roku.
Dotyczy to tylko tej części przedstawionej na rysunku jako stosunek zielonego odcinka i czerwonego odcinka.

Natomiast niektórzy dopisują bez sprawdzania i powielają błąd jakoby stosunek tych łuków też był złotą proporcją czego sam Odom nigdy nie proponował. Można to dość łatwo sprawdzić licząc stosunek kątów na których oparte są łuki.

http://i67.tinypic.com/dpegk7.jpg

źródło oryginalnej grafiki: https://joedubs.com/cosmic-creations-gallery-three/golden-george-odom-2/
dopisek biały własny

Jednak zainspirowało mnie to do zadania sobie pytania i Wam też forumowiczom. Czy znacie jakiś stosunek długości dwóch krzywych, który byłby stosunkiem złotej proporcji?

5
Dodatkowy wzór, który można zaobserwować dotyczy cyfr jedności ciągu Fibonacciego, które powtarzają się w ciągu co 60 liczb. Ładnie jest to przedstawione na ilustracji ze strony https://joedubs.com/fibonacci-patterns/
http://swietageometria.info/s/di-CTCT.jpg

źródło: https://i0.wp.com/joedubs.com/wp-content/uploads/2015/01/Fibonacci.jpg

Patrząc z tej perspektywy można przyjąć, że system liczenia czasu i nie tylko czasu oparty o takie liczby jak 24, 60 czy też 12 i 360 ma silne odzwierciedlenie w zredukowanym ciągu Fibonacciego i cyfrach jedności jego kolejnych liczb. Mamy więc taki system liczenia czasu, który jest ukrytym odzwierciedleniem ciągu Fibonacciego.

Dodatkowo możemy zobaczyć na tym schemacie, że cyfry 0 tworzą krzyż kierunków świata a razem z cyframi 5 wskazują położenie 12 godzin itd. Zachęcam do własnych spostrzeżeń. :-)

6
Kontynuując wątek dotyczący zredukowanego ciągu Fibonacciego rozłożonego na kole pozwoliłem sobie skorzystać z rysunku Leszka i dodałem do niego pewne geometryczne zależności.
http://swietageometria.info/ao/di-74SV.jpg

Źródło: http://i64.tinypic.com/29619nr.jpg

Można zauważyć, że:
1) trzy cyfry 1 i trzy cyfry 8 układają się na planie dwóch trójkątów równobocznych - kolor zielony
2) łącząc cyfry 3, 6, 9 idąc raz prawoskrętnie i raz lewoskrętnie otrzymujemy znów dwa trójkąty równoboczne - kolor niebieski
3) pozostałe cyfry 1, 2, 4, 8, 7, 5 tworzą ciąg zredukowany ciągu binarnego, który występuje tu dwukrotnie, raz idąc lewoskrętnie i raz idąc prawoskrętnie co daje geometrycznie dwa sześcioboki foremne -strzałki szare i strzałki czerwone.

Interesujące jest tu to, że zredukowana postać ciągu Fibonacciego zawiera zredukowaną postać ciągu binarnego co świadczy o tym, że te dwa ciągi są ze sobą ściśle powiązane.

7
SCOTT OLSEN i ZŁOTY PODZIAŁ / Liczby pierwsze i równowaga wektorowa
« dnia: Styczeń 18, 2019, 11:01:26 »
Liczby naturalne ułożone spiralnie tak, że każda następna jest w kolejnym wierzchołku rzutu 2D sześcio-ośmiościanu foremnego (równowaga wektorowa) dają układ w 3D sześciu prostych przechodzących przez środek i przeciwległe wierzchołki, gdzie tylko na dwóch prostych znajdują się liczby pierwsze (oprócz liczb 2 i 3).

https://i1.wp.com/joedubs.com/wp-content/uploads/2015/02/Prime-Vector-Equilibrium.jpg

źródło: https://i1.wp.com/joedubs.com/wp-content/uploads/2015/02/Prime-Vector-Equilibrium.jpg

8
Fizyka / Szczególna Teoria Eteru a złota proporcja
« dnia: Kwiecień 23, 2017, 14:26:30 »
Szczególna Teoria Eteru (STE) - opracowana została przez Karola Szostek i Romana Szostek (Politechnika Rzeszowska) i wydana w formie książki (monografii) małym nakładem w 2015 roku (można znaleźć w internecie).Piszę o teorii STE ponieważ jak na razie jest to jedyna mi znana teoria napisana przez akademików (heretyków raczej bo nieakceptowanych przez naukowców głównego nurtu),  w której pojawia się złoty podział a teoria dotyczy zagadnień fizycznych na podstawowym poziomie. Złoty podział jest elementem równań wyprowadzonych w pewnych rozważaniach teorii STE.

Na początek więc, panowie zauważają, że w słynnym doświadczeniu Michelson'a-Morley'a nie można było wykazać, że światło porusza się w eterze ponieważ w układzie doświadczalnym wiązki światła poruszały się tam i z powrotem co powodowało, że rolę grała średnia prędkość światła na drodze tam i z powrotem, która mogła być inna w jedną stronę niż w drugą. Na takiej błędnej interpretacji wyników doświadczenia Michelson'a-Morley'a zbudowana została STW przez Einstein'a i w książce autorzy podważają wiele interpretacji wynikających z STW podając swoje interpretacje.

Ponadto różne metody pomiaru prędkości  światła (metoda Fizeau czy Foucault'a) też obarczone są tym samym błędem bo mierzą prędkość średnią światła na drodze tam i z powrotem a nie prędkość światła w jedną stronę. Prędkość światła jest duża w ziemskiej skali więc pomiar prędkości światła w jedną stronę wymagałby znacznych odległości ale współcześnie byłoby to możliwe do przeprowadzenia w przestrzeni kosmicznej. Od niedawna (1983) jednak prędkości światła w próżni się nie mierzy ponieważ została uznana ona za stałą miarę fizyczną podobnie jak np stała Avogadry.

Autorzy teorii dowodzą, że dowolne ciało (inercjalny układ odniesienia) może względem eteru maksymalnie osiągnąć prędkość światła w próżni  - c. Dodatkowo eter może względem inercjalnego układu odniesienia osiągać prędkość dowolnie dużą (nieskończoną - gdy układ inercjalny miałby prędkość równą c względem eteru). I teraz autorzy stawiają pytanie dla jakiej prędkości układu względem eteru obserwator znajdujący się w tym układzie zmierzyłby prędkość eteru względem układu równą prędkości światła c i tu niespodzianka bo jest to 0,61803399c.

Może właśnie z tego względu pewne rezonatory muszą w swej budowie być oparte o złotą proporcję aby fale w specyficzny sposób mogły się w nich odbijać.

Ponadto autorzy szacują prędkość Układu Słonecznego w eterze na 0,00148493c i w związku z tym szacowaniem przewidują różnice dla prędkości światła mierzonej raz w jedną i raz w drugą stronę na około 0,3%c.  

Czy znacie jakieś inne teorie fizyczne w których ktoś wyprowadzałby równania i w nich pojawiała by się złota proporcja? :-)

9
Pan Tomasz Szostak w poniższym filmiku prezentuje bardzo prosty sposób wytwarzania fali skalarnej elektrycznej z jednoczesnym wytłumieniem zwykłej fali e-m. Pokazuje też teorię do tego w oparciu o prawa Maxwella, regułę Lenza itd. Jest to bardzo ciekawe w powiązaniu z tym co odkrył Prof. Konstantin Meyl i opisał w swojej książce "Scalar waves".

Poniżej kolejne strony prezentacji z filmiku:
http://up.programosy.pl/foto/szostak1.gif

http://up.programosy.pl/foto/szostak2.gif

http://up.programosy.pl/foto/szostak3.gif

http://up.programosy.pl/foto/szostak4.gif


Źródło:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=-MzQCrs5Ytk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=-MzQCrs5Ytk</a>

10
1) Falowe podstawy geometrii / Odp: Teoria falowa wg SasQ (kompendium)
« dnia: Kwiecień 30, 2014, 14:25:03 »
Witam Lady F, SasQ,

Z góry przepraszam Lady F i doceniam to, że "poruszasz" to forum.

Myślę, że jednak SasQ ma rację sugerując Lady F aby nie tłumaczyła czegoś czego nie jest pewna tym bardziej, że do takiej pracy potrzebna jest precyzja wyrażania się, której Lady F, mówiąc łagodnie, "kuleje" z fizyki. Jest to spowodowane ewidentnymi brakami jeszcze ze szkoły średniej jak sądzę. I nie ważne jaką wiedzą się zajmujemy, czy jest to nauka akademicka czy z pogranicza to stosowany opis musi być precyzyjny aby wszyscy inni mogli zrozumieć to co chcemy przekazać.

To nie znaczy, że nie możemy stosować opisu innego niż ogólnie przyjęty, ale wtedy konieczna jest możliwie dokładna definicja pojęć, wielkości fizycznych, które stosujemy. Bez tego nie da się prowadzić konstruktywnej dyskusji w szczególności w temacie podstaw działania rzeczywistości.

SasQ - podziwiam Cię za to, że chce Ci się tak cierpliwie, drobiazgowo i rzeczowo odpowiadać i że poświęcasz swój czas na odpowiedzi na tym forum. Też jestem za tym abyś wydał w formie książki czy jakiegoś dłuższego opracowania to co rozpracowałeś jako jedną spójną całość. Chętnie poczytałbym to o czym piszesz razem wzięte, chętnie kupiłbym taką książkę.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i jeszcze raz przepraszam Cię Lady F jeśli powyższa wypowiedź Cię uraziła.

Strony: 1 2 ... 4