Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
  W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
 21 
 : Kwiecień 12, 2018, 21:48:41 
Zaczęty przez Leszek - Nowe: wysłane przez Leszek
"Dla fanów nowych technologii kryptowaluty to symbol osobistej wolności, bo mogą stać się ponadnarodowym, zdecentralizowanym pieniądzem, pozwalającym obracać kapitałem bez udziału banków i poza kontrolą rządów. Dla graczy giełdowych to idealny przedmiot spekulacji, ponieważ brak regulacji prawnych i instytucji nadzorujących cały proceder. Gangsterzy i mafie narkotykowe w bitcoinie widzą sposób na ukrycie przez organami sprawiedliwości dochodów osiąganych w konwencjonalnych walutach. Dla państw odciętych od rynków kapitałowych, takich jak Korea Północna czy Wenezuela, kryptowaluty stały się szansą, żeby móc opłacić wymianę towarową z zagranicą. Z kolei rządy większości krajów, podobnie jak banki centralne, dostrzegają w nich przede wszystkim zagrożenie dla stabilności systemów finansowych. Ale nawet regularnie ponawiane ostrzeżenia, a ostatnio wprowadzone w Chinach i Korei Południowej zakazy obracania kryptowalutami, nie powstrzymują burzliwej ekspansji nowego rodzaju płatności." - Źódło: http://kultura.gazetaprawna.pl/artykuly/1108255,rewolucje-pieniadza-od-monet-po-kryptowaluty.htmlListę wszystkich ogólnodostępnych kryptowalut znajdziesz na najpopularniejszej obecnie witrynie:
http://coinmarketcap.com


Strona ta zawiera podstawowe dane o kryptowalutach, czyli ich:
Name - nazwę
Market cap - kapitalizację rynkową, czyli wartość poszczególnych walut na giełdzie. Jest ona obliczana  według wzoru: aktualny kurs danej waluty x  liczba jej monet w obiegu.
Price - aktualną cenę za jedną monetę
Circulating supply -  ilość monet/tokenów istniejących w obiegu
Volume (24h) - suma transakcji (kupna i sprzedaży) z ostatniego dnia
Change (24h) - procentowa zmiana kursu w ostatnich 24h
Price Graph (7d) - wykres zmian kursu waluty w ostatnich siedmiu dniach
Max Supply - maksymalna podaż. Wartość ta określa, jaka maksymalna liczba monet może zostać utworzona


Poniżej, osiem alternatywnych do coinmarketcap.com witryn, ukazujących kapitalizację rynku kryptowalut:
1) https://onchainfx.com
2) https://coincodex.com
3) https://www.cryptocompare.com/coins/list/USD/1
4) https://bitinfocharts.com
5) https://coincheckup.com
6) https://www.coingecko.com/en
7) http://coincap.io
8) https://coinlib.io


Ich krótki opis w języku angielskim znajdziesz tutaj:
https://news.bitcoin.com/8-alternatives-to-coinmarketcap/

Opis wybranych kryptowalut:
https://bithub.pl/kryptowaluty-opis/

 22 
 : Kwiecień 12, 2018, 21:48:05 
Zaczęty przez Leszek - Nowe: wysłane przez Leszek
Wydobywanie metoda Proof of Work (PoW), na przykładzie Bitcoina

Na czym polega mining, czyli skąd biorą się bitcoiny?
31 marca 2017Janusz Zieliński
Źródło: https://bithub.pl/know-how/podstawy-4-na-czym-polega-mining/Proces wytwarzania bitcoinów określany jest mianem kopania – z angielskiego: mining. Wynika to z faktu, że generowanie nowych bitmonet pod pewnymi względami przypomina wydobywanie złota.

Wszystkie dane zawarte w artykule są z sierpnia 2016r.

Ujmując sprawę w dużym skrócie, kopanie bitcoinów polega na rozwiązywaniu problemów matematycznych za pomocą urządzeń o odpowiedniej mocy obliczeniowej. Kiedyś, aby zostać „górnikiem”, czyli osobą wydobywającą bitmonety, wystarczył dobrej jakości pecet. Dziś to zdecydowanie za mało: mining stał się domeną profesjonalistów, którzy inwestują ogromne pieniądze w wydobywanie tej kryptowaluty.

Kopanie bitcoinów wymaga sprzętu o gigantycznej mocy obliczeniowej. Nie można go kupić w zwykłym sklepie komputerowym. Jego produkcją i dystrybucją zajmują się wyspecjalizowane firmy. Dlatego dzisiejsi górnicy nie działają już w trybie wolnych strzelców. Wielu z nich zrzeszyło się, tworząc kopalnie – poważne przedsiębiorstwa posiadające magazyny pełne koparek, działających przez okrągłą dobę.

Proces wydobywania bitcoinów regulowany jest przez algorytm systemu. Dostosowuje on trudność wydobywania bitmonet do mocy obliczeniowej, jaką dysponuje sieć. A moc obliczeniowa wszystkich górników jest imponująca: obecnie wynosi ok. 1 500 000 TH/s (terahashów na sekundę; dla jasności: 1 TH to 1 000 000 000 000 hashów) – co oznacza, że wzrosła niemal czterokrotnie od kwietnia 2015 r., kiedy wynosiła 350 000 TH/s a według wyliczeń Balaji Srinivasana, twórcy startupu 21 Inc., moc obliczeniowa sieci Bitcoin już wtedy była 100 razy większa od moc obliczeniowej serwerów Google!

Liczba hashy na sekundę określa moc koparek, które wykonują pewną liczbę prób, aby rozwiązać pojedynczy blok. Im szybciej maszyny dokonują prób, tym szybciej znajdują rozwiązania. Prawidłowość ta pozwala ocenić opłacalność inwestycji w koparkę. Znając cenę sprzętu, jego moc obliczeniową, cenę prądu, wartość bitcoina, trudność kopania i ewentualną prowizję pobieraną przez kopalnię, możemy łatwo obliczyć, po jakim czasie zwróci się zakup sprzętu do miningu.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć górnik? Obecna stawka („nagroda”) wynosi 12,5 BTC za każdy blok dodany do łańcucha. Bloki dodawane są do systemu z częstotliwością jeden na 10 minut. Nagroda za wydobycie bloku zmniejszana jest o połowę co 4 lata (a ściślej: co 210 000 bloków), a całkowita liczba bitcoinów zmierza do 21 milionów. Obecnie (sierpień 2016 r.) wydobytych zostało prawie 16 milionów BTC. 21 milionów to oczywiście za mało jednostek jak na walutę aspirującą do statusu światowego systemu płatniczego – dlatego pojedynczy bitcoin podzielny jest na 100 000 000 mniejszych jednostek nazywanych satoshi. Dodatkowo, w razie potrzeby, protokół może zostać zmieniony tak aby można było podzielić te jednostki na jeszcze mniejsze.

Wydobywanie bitcoinów budzi pewne kontrowersje związane z zużywaniem bardzo dużych ilości prądu. Faktycznie mining jest procesem energochłonnym. Pamiętajmy jednak, że nieporównywalnie bardziej energo- i kosztochłonna jest obsługa walut krajowych – produkcja, utrzymanie, zabezpieczenie, transfer itd.

Mining nie polega jedynie na wydobywaniu nowych bitmonet. Proces ten zabezpiecza funkcjonowanie całej sieci Bitcoin, utrzymuje synchronizację w Blockchain i umożliwia przetwarzanie transakcji. Synchronizacja polega na tym, że kiedy zostaje znalezione rozwiązanie do bloku i górnik ogłasza to w sieci, pozostali jej uczestnicy potwierdzają prawidłowość rozwiązania. Dzięki temu blok wraz z wszystkimi informacjami zostaje dodany do blockchainu. Wtedy cała sieć działa nadal zgodnie z prawidłowym łańcuchem.

 23 
 : Kwiecień 12, 2018, 21:47:42 
Zaczęty przez Leszek - Nowe: wysłane przez Leszek
Wybrane definicje - bez wchodzenia w szczegóły technologiczne

1) Smart Contract (inteligentny kontrakt) to więź prawna, która ma możliwość samodzielnego funkcjonowania w przestrzeni cyfrowej. Jest to kolejny krok naprzód w technologii blockchain, umożliwiający wdrażanie warunków umów w sposób zautomatyzowany, pozwalając minimalizować ryzyko jakichkolwiek manipulacji i błędu. (...) Inteligentne kontrakty to nic innego jak cyfrowe umowy, skrypty oraz aplikacje, które w przypadku sieci Ethereum są zapisywane w jej łańcuchu bloków (smart contracty oferują również inne kryptowaluty). (...)
https://www.kryptoportal.pl/ico/czym-smart-contract-inteligentne-kontrakty-pigulce/


2) (...) Inteligentne umowy to cyfrowe wersje tych tradycyjnych. Są to najzwyczajniej programy, które działają na platformie Ethereum w ramach technologii blockchain i mają to samo znaczenie: prawnie związać każdą osobę, która ma zamiar uczestniczyć w zawarciu umowy. To nic innego jak linie kodu napisanego w języku Solidity porównywalnym do języka Java Script. Kod ten jest następnie przekształcany w kod bajotowy i wydany do blokady jako inteligentny kontrakt.(...)
https://cryptonews.pl/czym-smart-contract/


 24 
 : Kwiecień 12, 2018, 21:41:20 
Zaczęty przez Leszek - Nowe: wysłane przez Leszek
Na początek o tym, że wszystko dzieje się w sieci ...

W początkach informatyzacji obliczenia i dane były przechowywane głównie lokalnie, na jednym komputerze. Wraz z rozwojem technologii komunikacyjnych, komputery łączono w sieci.

Podstawowe terminy:
• Sieć – zbiór wzajemnie powiązanych węzłów, które wymieniają ze sobą informacje.
• Węzeł (node) – podstawowa część sieci, np. użytkownik (lub komputer).
• Powiązanie – połączenie pomiędzy dwoma węzłami.
• Serwer – węzeł, który ma połączenia do dość dużej liczby innych węzłów.

Są trzy podstawowe typy sieci komputerowych:
• sieć scentralizowana to taka, w której wszystkie węzły wysyłają swoje dane do centralnego węzła (tj. do serwera), który wysyła dane do odpowiednich węzłów. W przypadku awarii serwera taka sieć nie działa.
• sieć zdecentralizowana jest rodzajem rozproszonej sieci scentralizowanych sieci. Niektóre z węzłów mają charakter super węzłów (super nodes), ale nie są centralnymi serwerami.
• sieć rozproszona nie posiada centralnego serwera, a dane przekazywane są pomiędzy węzłami po możliwie najkrótszych trasach.

Różnice pomiędzy sieciami najlepiej zobrazuje słynny rysunek autora tej typologii
(Paul Baran, On Distributed Communication Networks, Rand Corporation, 1962, s. 4)

Źródło: https://www.researchgate.net/figure/Centralized-decentralized-and-distributed-network-models-by-Paul-Baran-1964-part-of-a_fig1_260480880


BLOCK i BLOCKCHAIN

Block jest podstawowym elementem składowym w technologii łańcucha bloków tzw. blockchain.
Składa się on z nagłówka i danych (transakcje). W nagłówku mamy m.in. zapisane odniesienie do poprzedniego bloku w łańcuchu (jego skrót, ang. hash), znacznik czasowy utworzenia bloku oraz korzeń drzewa haszy (merkle tree root) transakcji zawartych w bloku. W bloku danych mamy drzewo haszy transakcji zawartych w bloku, a następnie same transakcje. Taki sposób zapisu pozwana na wyszukiwanie transakcji po jej haszu, bez konieczności odczytu wszystkich danych (odczytujemy tylko nagłówki i drzewa haszy).

Blockchain (polski odpowiednik: „łańcuch bloków”) to rozproszona baza danych, która zawiera stale rosnącą ilość informacji (rekordów) pogrupowanych w bloki i powiązanych ze sobą w taki sposób, że każdy następny blok zawiera oznaczenie czasu (timestamp), kiedy został stworzony oraz link do poprzedniego bloku, będący zaszyfrowanym „streszczeniem” (hash) jego zawartości.
Ponieważ każdy blok transakcji zawiera odwołanie do bloku poprzedniego, nie ma możliwości zmiany transakcji zawartej wcześniej w jakimś bloku bez modyfikacji wszystkich następujących po nim bloków. W ten sposób tworzony jest nierozerwalny łańcuch bloków danych (czyli blockchain). Dzięki niemu dokonanie jakiejkolwiek zmiany w zapisach historycznych (bez zmiany całej historii transakcji) jest niemożliwe.
Aby uniemożliwić takie „cofnięcie” czy zmianę w systemie bitcoin zastosowano rozwiązanie oparte na „dowodzie pracy” (proof-of-work, PoW), który jest wymagany do zatwierdzenia bloku transakcji.

Więcej: https://bithub.pl/know-how/podstawy-3-jak-dziala-blockchain/


Źródło: Leksykon pojęć na temat technologii blockchain i kryptowalut ze strony Ministerstwa Cyfryzacji [plik PDF] >>Kliknij tutaj<<
Zobacz też biblioteczka tematyczna: https://www.gov.pl/cyfryzacja/strumien-blockchain-dlt-i-waluty-cyfrowe

 25 
 : Marzec 30, 2018, 17:54:25 
Zaczęty przez Leszek - Nowe: wysłane przez Leszek
W ogóle jakby to na Centralnym nakręcili   Oczko teniec słonko

 26 
 : Marzec 24, 2018, 23:49:02 
Zaczęty przez Leszek - Nowe: wysłane przez Lebowski
Wow ale ruch jak na dworcu centralnie  słonko

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=3g99uyYEBGY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=3g99uyYEBGY</a>


A little less conversation, a little more action, please
All this aggravation ain't satisfactioning me
A little more bite and a little less bark
A little less fight and a little more spark

Don't procrastinate, don't articulate...lol  hahahaha


Æ  Come on teniec

 27 
 : Luty 18, 2018, 01:00:59 
Zaczęty przez Leszek - Nowe: wysłane przez Lebowski
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=39RS3XbT2pU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=39RS3XbT2pU</a>

https://www.youtube.com/watch?v=39RS3XbT2pU

Uknow Duzy usmiech

 28 
 : Luty 17, 2018, 02:32:37 
Zaczęty przez Leszek - Nowe: wysłane przez Lebowski
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=liRR-Zdk_vA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=liRR-Zdk_vA</a>

https://www.youtube.com/watch?v=liRR-Zdk_vA Mrugnięcie
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=MnXaL4Jt_rg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=MnXaL4Jt_rg</a>
https://www.youtube.com/watch?v=dDtm3YSNVF8


Æ

 29 
 : Luty 17, 2018, 02:32:00 
Zaczęty przez Lebowski - Nowe: wysłane przez Lebowski
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=hv27GN06cNc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hv27GN06cNc</a>
https://www.youtube.com/watch?v=hv27GN06cNc
 słonko
http://www.classicfm.com/composers/einaudi/news/iceberg-video-greenpeace/


https://i.imgur.com/tDqgEsF.jpg

Æ

 30 
 : Luty 16, 2018, 10:53:53 
Zaczęty przez JAN - Nowe: wysłane przez kasia25
Bardzo dobry film, choć spotkałam się z różnymi opiniami. Osobiście uwazam że bardzo przemawia do widza. A o to właśnie w tym wszystkim chodzi. O skupienie i uwagę.

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS