Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Thomas Metzinger - filozof, badacz świadomości, "JA" itd.  (Przeczytany 5288 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
percepcja
Użytkownik
**

Zobacz profil WWW Email
« : Grudzień 15, 2011, 14:58:12 »

Witam!

Polecam Wam postać profesora filozofii Thomas'a Metzinger'a, który udzielił w 2005 roku w Berkeley wykładu pod tytułem: "Being No One: Consciousness, The Phenomenal Self and the First-Person Perspective".

Wykład ten, "Thomas Metzinger - świadomość, fenomenalne Ja, perspektywa pierwszej osoby",  jest dostępny z polskimi napisami tu:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=CseW8lINWhs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=CseW8lINWhs</a>

"ja nie istnieje", "ja jest iluzją", "wszystko jest miłością" - takie stwierdzenia nazywam KOZŁAMI OPOROWYMI, blokującymi rozważanie tematu, blokującymi dalsze poznanie itp., takie stwierdzenia prowadzą do redukcjonizmu w czystej postaci.

np. czy jeżeli coś jest wirtualne to znaczy, że tego nie ma?

Pozdrawiam wszystkich.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Michał-Anioł
między niebem a piekłem
Moderator Globalny
Ekspert

Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym

Michał Anioł
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : Grudzień 15, 2011, 20:30:45 »

kocham  percepcje, czymże  była  by bez niej holograficzna rzeczywistość  Oczko

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!

www.imaginarium.org.pl
Vortex7
Zaawansowany użytkownik

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Grudzień 17, 2011, 02:28:33 »

np. czy jeżeli coś jest wirtualne to znaczy, że tego nie ma?

To znaczy że jest obiektywnie wirtualne.
Przykład: wirtualny dom do którego mógłbyś się wprowadzić, z całą pewnością jako informacja istnieje, no ale ... ciężko się jakoś do niego wprowadzić, bo jest tylko jakimś wyobrażeniem, bitami informacji umysłu architekta, nie obiektywnie istniejącym domem.

Jeden z końcowych wniosków wykładu:
Cytat: Thomas Metzinger
Więc jeśli naprawdę chciałbyś pozostać z koncepcją, że "Ja" to iluzja, musiałbyś powiedzieć, że jest to iluzja, która jest niczyja.
Gdzieś tutaj podobne stwierdzenia się nie pojawiły?  myśli

Michał-Anioł
między niebem a piekłem
Moderator Globalny
Ekspert

Michał Anioł
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : Grudzień 17, 2011, 12:44:42 »

Stwierdzeń tu pojawia się bez liku tylko nie wszystkie mają sens wyrażając się politycznie

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!

www.imaginarium.org.pl
Vortex7
Zaawansowany użytkownik

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #4 : Grudzień 17, 2011, 22:28:36 »

Stwierdzeń tu pojawia się bez liku tylko nie wszystkie mają sens wyrażając się politycznie

Co oznacza sformułowanie "mają sens", Michale?

p.s. Pytam całkowicie poważnie; jestem ciekaw twoich punktów odniesienia, jak i tego, do kogo mogą się odnoszą.
Odpuśćmy nie-polityczny sens idei braku JA, poznajmy te "mury Częstochowy", ok?

Michał-Anioł
między niebem a piekłem
Moderator Globalny
Ekspert

Michał Anioł
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : Grudzień 17, 2011, 22:48:54 »

Zaczynając od początku musimy sobie wyjaśnić czy dla ciebie jest Ja i wygodniej by było przenieść tą dyskusje na forumowy czat

www.imaginarium.org.pl
Vortex7
Zaawansowany użytkownik

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #6 : Grudzień 17, 2011, 22:51:55 »

Nie ponaglam, Michale. jest masa czasu.
Jedyne o co bym prosił, to nie cytowanie autorytetów z którymi nie sposób dyskutować, tzn. "ten i tamten napisał, więc to jest mój pogląd", a twój, Michale, własnymi słowami, z własnymi przykładami.

Vortex7
Zaawansowany użytkownik

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #7 : Lipiec 05, 2013, 12:58:01 »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=GXCb1_xLdOw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=GXCb1_xLdOw</a>

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: