logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wierzą w dwa święte znaki: Ctrl+C i Ctrl+V  (Przeczytany 4861 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1792
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
Wierzą w dwa święte znaki: Ctrl+C i Ctrl+V
« dnia: Styczeń 05, 2012, 21:41:36 »
Dzielenie się plikami oficjalną religią w Szwecji
04.01.2012

Działania antypirackie mogą być niedługo traktowane
jako dyskryminacja na tle religijnym. Przynajmniej w Szwecji.


http://swietageometria.info/s/di-UVHH.jpg
Wierzą w dwa święte znaki: Ctrl+C i Ctrl+VParę miesięcy temu pisaliśmy o tym, że w Szwecji założona została nowa religia (czy może "religia"), której rzeczone państwo nie chciało jednak uznać za legalną - Kopimiści. To się jednak zmieniło.

Kopimiści wierzą w dwa święte znaki: Ctrl+C i Ctrl+V. Uważają, że dzielenie się informacjami jest zgodne z etyką, wiedza nie powinna być w żaden sposób ograniczana, a wartość informacji rośnie, jeśli ludzie się nią dzielą. Przetwarzanie danych jest uznawane za święty akt nazwany "Remix Spirit". Religia ma także swoich księży zwanych "Oparnas".

Kopimiści właśnie zostali uznani przez państwo szwedzkie za oficjalną religię. Obecnie Kościół składa się z 3000 członków. Jeśli ktoś z Was chciałby nim zostać, nie ma problemu. Trzeba wziąć udział w świętym obrządku przekazania swoich prywatnych danych na rzecz religii, złożyć oświadczenie wiary w informację i kopiowanie oraz ściągnąć logo kościoła z jego strony.

O tempora, o mores?

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,10918139,Wierze_w_jedno_Ctrl_C_i_w_jedno_Ctrl_V__Amen.html

Oryginalne źródło:
http://www.digitaltrends.com/international/in-ctrlc-ctrlv-we-trust-file-sharing-made-official-swedish-religion/


« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2012, 21:58:39 wysłana przez Leszek »

Acidizer69

 • Gość
Odp: Wierzą w dwa święte znaki: Ctrl+C i Ctrl+V
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2012, 23:56:38 »
Nie będę zdziwiony gdyby owa religia* była specyficzną i nastawioną prowokacyjnie akcją , za którą stoi inteligentna grupa osób. Przypomina to trochę parlamentarną efemerydę Rewińskiego PPPP ( ta jednak nadal ma w Polsce bardzo mocne podstawy ideologiczne  :D: ) czy faktycznie inną zarejestrowaną grupę wyznaniową, której przedmiotem kultu jest pizza, spaghetti czy inny cud włoskiej sztuki kulinarnej, nie pamiętam dokładnie który cud ( w USA ). Cud niewątpliwie, którego jestem fanatycznym wyznawcą hehe.

W świecie nafaszerowanym absurdami jak dobra kasza skwarkami taka inicjatywa nie do końca wydaje się irracjonalna. Jestem pewien, że sporo osób stanie przed koniecznością uświadomienia sobie właśnie tychże absurdów, na których buduje się Zachodnią Cywilizację. Wystarczy przecież ujrzeć komizm sytuacji gdy coś tak, nie bójmy się powiedzieć, idiotycznego, jednak znajduje odbiór w świecie formalnej powagi i znajduje nawet drogę prawno-legislacyjną ! Dla mnie ktoś ma świetne poczucie humoru ale i niesie przez to potencjał do głębszych refleksji.

Dziś dla równowagi potrzeba zwykłej kpiny i żartu by czasem odpuścić sobie tą grobową powagę z jaką sfery rządzące i im poddany elektorat traktują sprawy władzy, religii i obyczajów. Nie sugeruję tu akceptacji rozpasania i degrengolady w dekadenckim tonie ale już przy innej okazji przypomniałem o niegdyś istniejącej postaci błazna ( na przykładzie Stańczyka i wykładów Alana Wattsa ). W tym kryje się niejako klucz by spojrzeć na to z tej właśnie strony. Z tej śmiertlenej powagi widzimy co wynika. Nikt nie odpuszcza nawet gdy leje się krew. No ale wiemy, że gra toczy się już o cały żyrandol a nie o jedną świeczkę.

To jest pewien symptom, zjawisko, ale z pewnością da niektórym do myślenia. Nie uwierzę, że to ma jakikolwiek inny sens. Jeśli to jest z kolei na poważnie ( nie uwierzę, no za Chiny Ludowe  ) - powiem również  o tempora o mores. Choć i to już nie powinno dziwić w takich czasach właśnie. W czasach gdzie psom i kotom zapisuje się wielomilionowe spadki a kilka kilometrów dalej dzieci przymierają głodem.

* pisanie tego w cudzysłowiu jest właściwe gdy spojrzymy na to od strony kanoniczno-liturgicznej i porównamy z "klasycznymi" religiami. Z drugiej strony definincja słowa religio - związanie się spowrotem, ponowne zjednanie ( jeśli dobrze pamiętam ) daje spore pole do popisu jeśli chodzi o "słowo" głoszone przez przytaczaną formę "wierzeń". To też jest religia, jednocząca wiernych wokół solidnych przekonań. W duchu reformacji zapewne pojawi się odłam o nazwie Kopipejstowcy. Odłam terrorystyczny to z całą pewnością będą ci co dodadzą Ctrl+x  :D:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2012, 23:59:36 wysłana przez Acidizer69 »

Offline Vortex7

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 332
  • Zobacz profil
  • Bezdomny blog
  • Email
Odp: Wierzą w dwa święte znaki: Ctrl+C i Ctrl+V
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2012, 00:08:04 »
Do wypowiedzi Acidizera69 dorzuciłbym Ctrl+I, dla widnokręgu percepcji  :D
 :super:

BTW:Temat ciekawy, więc wyeksportowałem na DIF
http://davidicke.pl/forum/nasze-piracenie-i-nasza-moralno-t8936.html?sid=a3cb18d7dd01264fea74990f888d9134#p121340
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2012, 00:11:39 wysłana przez Vortex7 »

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1792
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
Odp: Wierzą w dwa święte znaki: Ctrl+C i Ctrl+V
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2012, 14:35:20 »
Trochę więcej z: http://facet.wp.pl/kat,70996,wid,14169819,wiadomosc.html


Nadchodzi era zupełnie nowej religii, która od lat ma swoich wyznawców na całym świecie. W Szwecji zarejestrowano ostatnio Misjonarski Kościół Kopizmu, którego członkiem i żarliwym wyznawcą może zostać każdy, kto posiada na swoim twardym dysku jakieś nielegalnie skopiowane filmy, gry, czy płyty z muzyką.

Jak każde nowe wyznanie, również Kopiści mają swoje święte symbole. To czarny trójkąt ze świętą literą K, oraz święte symbole w postaci klawiszy Ctrl+C i Ctrl+V. Oficjalnie kościół liczy sobie ok. 3000 członków, jednak istnieje spora szansa, że po jego legalizacji liczba ta szybko wzrośnie.

A zarejestrować nowy kościół wcale nie było łatwo. Przekonał się o tym założyciel i obecnie papież Kopizmu - 19-letni student filozofii Isaac Gerson. W 2010 roku postanowił on założyć nową religię nazwaną Missionary Kopimistsamfundet. Lecz chociaż dwukrotnie próbował ją zarejestrować, to w obu przypadkach spotykał się z odmową państwowych urzędników. Dopiero za trzecim razem biurokracja przegrała z żarliwością wiary i Kopiści zostali oficjalnie wciągnięci na listę wyznań.

Jakie są główne założenia nowej religii? Jak łatwo się domyślić - oparta jest ona na dzieleniu się. Gerson uważa, że kopiowanie i udostępnianie plików bliźnim to bynajmniej nie kradzież, ale najpiękniejszy dar. A także najwyższy wyraz uznania dla autora kopiowanego dzieła, który w związku z tym powinien współweselić się z prawdą, a nie ciągać piratów po sądach.

Założyciel kościoła w jednym z pierwszych oficjalnych wywiadów stwierdził, że Kopiści już od dawna funkcjonują na całym świecie, tyle że dotychczas byli w rozproszeniu i musieli ukrywać swoje przekonania. Powstanie oficjalnego kościoła być może pozwoli im wreszcie wyznać prawdę na temat swoich przekonań.


Dodał też, że co prawda przynależność do Kościoła Kopizmu nikogo nie chroni przed prawnymi konsekwencjami piractwa, ale być może istnienie kościoła wpłynie na zmianę prawa w przyszłości, tak by uszanować poglądy jego wyznawców.


Gerson zaprzeczył też, jakoby Kopiści stali w sprzeczności z chrześcijańskim przykazaniem "nie kradnij". Jego zdaniem kopiowania treści nie można utożsamiać z fizyczną kradzieżą cudzego mienia.

Choć Europa ma głębokie katolickie korzenie, to jednak mamy wrażenie, że nowy kościół w krótkim czasie zyska na naszym kontynencie rzesze wyznawców. A jeśli tak, to czy nadchodzi czas kolejnych krucjat, czy też Watykan uzna, że w sprawie kopii nie warto kruszyć kopii?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2012, 14:38:07 wysłana przez Leszek »