logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ACTA i GMO mają wspólny mianownik?  (Przeczytany 5567 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1792
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
ACTA i GMO mają wspólny mianownik?
« dnia: Styczeń 31, 2012, 19:15:56 »
Na zawarcie porozumienia ACTA należy jednak spojrzeć nieco szerzej. Warto przypomnieć, że zostało ono opracowane w sekrecie, przy udziale i wsparciu wielkich koncernów i to właśnie one, jak można się domyślać, najwięcej zyskają na jego wejściu w życie.Ogromne rzesze wychodzących na ulice Polaków i ataki ze strony Anonimowych sprawiają, że polski rząd próbuje szukać kozłów ofiarnych, którzy odpowiedzą za działania, w wyniku których podpisano niefortunne porozumienie.

Wydaje się jednak, że są to jedynie wizerunkowe manewry, mające na celu ocalenie twarzy rządu i jego premiera w momencie, kiedy klamka już zapadła i porozumienie ACTA zostało podpisane.

Chociaż o ACTA pisano o wiele wcześniej, polski rząd ukrywał moment zawarcia porozumienia praktycznie do samego końca i pomimo, że reakcja internautów przerosła zapewne ich najśmielsze oczekiwania, nie zrobił nic, by dokonać stosownej konsultacji z podstawowym segmentem, który ustawa obejmuje – użytkownikami internetu.

Na zawarcie porozumienia ACTA należy jednak spojrzeć nieco szerzej. Warto przypomnieć, że zostało ono opracowane w sekrecie, przy udziale i wsparciu wielkich koncernów i to właśnie one, jak można się domyślać, najwięcej zyskają na jego wejściu w życie.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że wcale nie oznacza to korzyści jedynie dla wielkich koncernów fonograficznych czy wytwórni filmowych, z którymi kojarzą się nowe prawne uregulowania. Okazuje się bowiem, że porozumienie może mieć też związek z... GMO.

Trzy słowa o GMO

Zacznijmy od tego. czym jest GMO (Genetically Modified Organisms). Są to organizmy żywe, które nie powstały w wyniku naturalnych procesów, lecz jako wynik modyfikacji przeprowadzonych w procesie inżynierii genetycznej. Mogą to być mikroorganizmy, takie jak bakterie (np. produkujące insulinę) bądź rośliny. Kiedy dziś mówi się na temat GMO, należy pod tym terminem rozumieć nie tyle całość modyfikowanych genetycznie organizmów, ale szczególnie uprawy sztucznie zmienionych roślin, których kod genetyczny chroniony jest prawem patentowym należącym do wielkich koncernów biotechnologicznych.

Kontrowersji wokół GMO jest wiele. Zwolennicy upraw wskazują, że dają one o wiele większe plony niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Co więcej, po zebraniu zachowują one o wiele dłuższą świeżość. Ich przeciwnicy zwracają między innymi uwagę na fakt, że nie został do tej pory rzetelnie zbadany wpływ tych roślin na zdrowie człowieka (wiąże się to z wchłanianiem przez modyfikowane genetycznie rośliny) i lokalne ekosystemy.

Co może łączyć ACTA i ustawy o GMO?

Osoby zorientowane w tematyce GMO wiedzą doskonale, że nasiona GMO sprzedawane i uprawiane są na prawach licencji, w związku z czym rolnik zobowiązuje się do uiszczenia odpowiedniej opłaty firmie, która stworzyła dany rodzaj uprawy. Ta oczywista z pozoru rzecz czasem nie bywa jednak wcale aż tak klarowna.

Dokumentujący to stwierdzenie może być przypadek kanadyjskiego farmera Percy'ego Schmeisera, który został oskarżony przez biotechnologiczny koncern Mosanto o nielegalne uprawianie na swoim polu zmodyfikowanego genetycznie rzepaku. Schmeiser utrzymywał, że swoje pole uprawia w ten sam sposób od lat i pojawienie się na nim GMO mogło być związane jedynie z pyłkami lub samosiejkami, pochodzącymi ze znajdującego się nieopodal gospodarstwa uprawiającego taki właśnie zmodyfikowany rzepak. To nie przekonało sądu i farmer został zmuszony do uiszczenia Mosanto opłat patentowych. Najwyraźniej winien nie dopuścić do samozasiania albo wyplewić samosiejki.

Sprawa jest poważna, gdyż dzięki zastosowaniu chroniącego patenty porozumienia ACTA, jak również wprowadzeniu upraw GMO wielkie korporacje zyskają ogromne możliwości ścigania nawet tych osób, których uprawy zostały zapylone bez ich wiedzy.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy po popisaniu i wejściu w życie ACTA oraz dopuszczeniu upraw GMO w pewnej wsi jeden z rolników zaczyna hodowlę genetycznie zmodyfikowanych roślin, kupuje nasiona, uiszcza opłaty licencyjne i zasiewa swoje pole. Po jakimś czasie pyłki zostają rozniesione przez wiatr, pszczoły lub inne zwierzęta i zapylają nieodległe uprawy należące do rolnika prowadzącego tzw. gospodarstwo ekologiczne. Po wymieszaniu nie tylko traci ono ten status, ale też, podobnie jak w przypadku Percy'ego Schmeisera, któregoś dnia mogą do niego zapukać przedstawiciele jednego z koncernów biotechnologicznych i zażądać opłat za uprawianie roślin zawierających zmodyfikowany przez nie kod genetyczny. Nawet jeśli ów rolnik nie ma najmniejszej ochoty na hodowlę GMO i napełnianie kiesy wielkim koncernom – nie ma w rzeczywistości wyboru.

ACTA, którego treść i nieściśle doprecyzowane terminy pozostawiają wiele miejsca na domysły, może potraktować patenty GMO jako taki sam przedmiot praw autorskich jak pliki w internecie, a każdy rolnik może być potraktowany jako „domniemany” przestępca ścigany przez międzynarodową instytucję powołaną w wyniku wejścia traktatu w życie. Ciekawa zbieżność: ponadnarodowa instytucja ścigająca naruszenia praw autorskich i międzynarodowe korporacje będące właścicielami licencji na uprawy. Przypadek?

Ósmego lutego będą miały miejsce konsultacje społeczne w Pałacu Prezydenckim. Po stronie GMO wystąpi sześciu ekspertów, przeciwników będzie tylko trzech. Przeciwników, czyli zwolenników zdrowego rozsądku i zdrowej żywności. Istnieje poważna obawa, że będzie to podobny skandal do tego, jaki wybuchł wokół ACTA. Polska stanie się wówczas śmietnikiem pełnym modyfikowanej genetycznie żywności, której wiarygodnego pożytku tak naprawdę przeciętny Kowalski nigdy może się nie doszukać. Nasze sklepy pełne są zaproszkowanych produktów które poza biznesem dla producentów i handlowców z pewności pomnażają rzesze alergików i pacjentów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Komu ma służyć zmodyfikowana żywność? Czy ma to być w majestacie rządowego wsparcia krok ku likwidacji ekologicznego rolnictwa i idący za tym upadek małych oraz średnich gospodarstw rolnych? Odejście od jakże cennej polskiej ekologicznej marki?

Czy faktycznie mamy do czynienia ze związkiem między GMO i ACTA? Zachęcam prawników do przeanalizowania tej kwestii, internautów zaś do spojrzenia na cały problem w o wiele szerszym kontekście zanim znowu będzie za późno.

Wierzę, ze społeczność internetowa może stać się po raz pierwszy od lat barometrem i obrońcą nieprzemyślanej polityki, w której interes ludzi, nie konsumentów czy zasobów ludzkich, dawno przestał być wartością podstawową.

strefatajemnic.onet.pl/teorie-spiskowe/acta-i-gmo-maja-wspolny-mianownik,1,5012966,artykul.html#fp=strefa
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2012, 19:18:29 wysłana przez Leszek »

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1792
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
Firma może opatentować ludzkie geny
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2012, 09:34:38 »
Kontrowersyjna decyzja. Firma może opatentować ludzkie geny
2012-08-17

Amerykański sąd podtrzymał decyzję dotyczącą możliwości opatentowania dwóch ludzkich genów. Patenty posiada firma biotechnologiczna, która prowadzi badania nad rakiem.

Sprawa dotyczy genów BRCA1 i BRCA2, które w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju raka piersi i jajników.

Patenty na te geny ma firma Myriad Genetics, która produkuje testy diagnostyczne. Możliwość patentowania genów była zaskarżana wielokrotnie. Tym razem sąd wydał wyrok sprzyjający firmie. Sędziowie orzekli, że można patentować geny wyizolowane z ludzkiego ciała, bo choć mają one pochodzenie naturalne, to w tym przypadku są to materiały stworzone przez człowieka.

Z tą opinią nie zgadza się Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich, która uważa, że ludzkie geny są tworem natury, tak samo jak woda i powietrze, toteż nie mogą one należeć do żadnej firmy.

Źródło:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Kontrowersyjna-decyzja-Firma-moze-opatentowac-ludzkie-geny,wid,14853328,wiadomosc.html?ticaid=1f019

Komentarz:
 Jedna firma opatentuje dwa geny, druga inne dwa geny, potem się porozumieją i okaże się, że po urodzeniu należysz do jakiegoś kartelu... Super perspektywa. Nawet nie wiem jak to nazwać...

Offline chrumtataj

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 81
  • Zobacz profil
Odp: ACTA i GMO mają wspólny mianownik?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2012, 11:04:21 »
Cytuj
Komentarz:
 Jedna firma opatentuje dwa geny, druga inne dwa geny, potem się porozumieją i okaże się, że po urodzeniu należysz do jakiegoś kartelu... Super perspektywa. Nawet nie wiem jak to nazwać...
Dziecko będzie nielegalną kopią rodziców.

Offline SasQ

 • Collegium Invisible
 • Zaawansowany użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 304
 • Płeć: Mężczyzna
 • Quanta rhei... :-)
  • Jabber/AQQ
  • Zobacz profil
  • Naukowy kącik kwantowy
  • Email
Odp: ACTA i GMO mają wspólny mianownik?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2015, 03:55:34 »
ACTA i GMO na 100% mają wiele wspólnego. Jak słusznie zauważył chrumtataj odnośnie dziecka będącego "nielegalną kopią" rodziców: a czymże innym jest cała idea prawa autorskiego? Przecież ono jest już nie tylko nowoczesną wersją cenzury, ale też jest wymierzone w podstawowy wzorzec Natury, na którym opiera się wszelkie życie: czyli w kopiowanie i powielanie dobrych, sprawdzonych wzorców! Przyroda doskonale wie, że dobre wzorce, które sprawdziły się w ekosystemie, należy powielać, a nie "patentować", by inne organizmy nie mogły ich użyć i musiały "wynajdować koło od nowa". A co robią te rządowe gady i pazerne korporacje? Chcą posiąść monopol na kopiowanie. Zaczęli niewinnie, od owoców twórczości, ale widzimy przecież wszem i wobec, że ich pazerność nie zna granic, i zasięg prawa autorskiego i stworzonego przez nich nowego pojęcia "własności intelektualnej" zaczyna zataczać coraz szersze koła, i zaczyna już powoli podważać prawa "własności materialnej". Np. nie mogę użyć swoich własnych zasobów, swojego czasu, swojego sprzętu czy narzędzi, by własnoręcznie stworzyć coś, co wygląda jak rzecz stworzona przez kogoś innego (szczególnie gdy tym kimś innym jest jakaś wielka korporacja). A to niby dlaczego? Przecież robię to z użyciem swoich własnych zasobów, a nie tych należących do nich. Jak to się mówi, "Czyja dupa, tego kupa!" :P Oczywiście nic nie przeszkadza tym wielkim korporacjom kopiować jedna od drugiej, a także od nas, szaraczków, którzy nie mamy dość hajsiwa, by bronić swoich wynalazków. Wymyślasz nową technologię procesora, zgłaszasz się z tym do Intela, a oni nagle twierdzą, że mieli ją już opatentowaną od dawna i jeszcze cię pozywają (choć w rzeczywistości właśnie ci ją ukradli, ale spróbuj im to udowodnić... :P). No i tako....
Naukowy kącik kwantowy Saska:  http://nauka.mistu.info/  :-)
Ostatnio dodane artykuły: Splątanie kwantowe rozplątane