logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Początek końca energetyki jądrowej  (Przeczytany 2249 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JAN

  • Gość
Początek końca energetyki jądrowej
« dnia: Maj 05, 2012, 11:23:34 »
Japonia: ostatni reaktor jądrowy wyłączony
„Sayonara, energio atomowa”            
Autor: pw, msies, kan; Źródło: IAR         
11:12    05.05.2012    ;)


http://i.wp.pl/a/f/jpeg/28923/japonia_protest_atom_afp_600.jpeg
Początek końca energetyki jądrowejKilka tysięcy ludzi świętowało w sobotę wyłączenie ostatniego reaktora jądrowego w Japonii, demonstrując przeciw energii atomowej. Od czasu katastrofy atomowej w marcu zeszłego roku większość Japończyków sprzeciwia się korzystaniu z energii jądrowej. W sobotę rozpoczęto wyłączanie ostatniego z 54 czynnych reaktorów w Japonii, znajdującego się w elektrowni Tomari na wyspie Hokkaido.

Tym samym Japonia, która zapotrzebowanie energetyczne pokrywała w jednej trzeciej dzięki energii atomowej, po raz pierwszy od 42 lat zostanie jej całkowicie pozbawiona.

 Reaktor wyłączono w ramach regularnie przeprowadzanej kontroli, która ma na celu sprawdzenie, czy ten i pozostałe reaktory spełniają standardy bezpieczeństwa podwyższone po katastrofie nuklearnej w marcu zeszłego roku.

Media zgodnie wskazują jednak, że żaden z reaktorów wyłączonych dla przeprowadzenia testów nie został dotąd ponownie uruchomiony z powodu rosnących obaw Japończyków przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z tego źródła energii.

 Według nowych przepisów do ponownego włączenia reaktora potrzebna jest, oprócz pomyślnego wyniku testów, także zgoda lokalnej społeczności.

 Rząd chce przywrócić reaktory do pracy i ostrzega przed przerwami w dostawie prądu i zwiększonymi poziomami emisji CO2 (rezultat zwiększonego wykorzystania ropy naftowej i gazu ziemnego). Jednak zdaniem krytyków zwolennicy energii atomowej celowo przerysowują ewentualne skutki rezygnacji z atomu, by uzyskać społeczne przyzwolenie na włączenie reaktorów.


Demonstracje przeciw energii atomowej

 Ok. 5,5 tys. osób przemaszerowało w sobotę przez centrum Tokio, niosąc transparenty z napisem: „Sayonara (żegnaj), energio atomowa”.

 – To symboliczny dzień. Teraz możemy udowodnić, że potrafimy żyć bez energii jądrowej – podkreślił organizator protestu Masao Kimura. Do rezygnacji z atomu na całym świecie nawoływała też opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna.

 Podobne protesty odbywają się głównie w dużych miastach, które zaopatrywały się w prąd z odległych elektrowni jądrowych.

 11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa awaria nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

 Przed katastrofą w Fukushimie niemal 30 proc. wytwarzanej w kraju elektryczności przypadało na siłownie nuklearne.


[źródło: TVP.INFO, wp.pl]
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2012, 11:32:55 wysłana przez JAN »