Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: "Atlas chmur" książka  (Przeczytany 2690 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
JAN
Gość
« : Listopad 02, 2012, 15:05:23 »

"Jedzą dwa mole taśmę filmową:
- Ty, wiesz co ?... tfu..., ale książka chyba była lepsza !"

Mole książkowe to były chyba i trzeba ich opinię wziąć pod uwagę :) Bardzo lubię czytać, myślę że jednak "Obraz wart 1000 słów". Zwłaszcza kiedy się tyle dzieje i przyziemny jest brak czasu na miękkie fotele, kapcie, książki itp ;)   
Jeśli ktoś chciałby poczytać, polecam  tekst David'a Mitchell'a:

tłumaczenie: Justyna Gardzińska
tytuł oryginału: Cloud Atlas
seria/cykl wydawniczy: Uczta Wyobraźni
wydawnictwo: MAG
data wydania: 07 listopad 2012
ISBN: 978-83-7480-274-1
liczba stron: 544
kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
język: polski
typ: papier

"Atlas chmur" podejmuje uniwersalną i ogólnoludzką kwestię poczucia tożsamości. Zasadniczym tematem książki jest postępowanie człowieka znajdującego się w opresji, jego zmagania z wyobcowaniem, ograniczeniem i terrorem. Mitchell potwierdza swoje upodobanie do zagadek, gier literackich w stylu Nabokowa, a także do filozoficzno-naukowych spekulacji godnych Umberto Eco, Haruki Murakamiego i Philipa K. Dicka.

Nominowany do Nagrody Bookera bestseller Atlas Chmur Davida Mitchella to również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków literackich Richarda Madeleya i Judy Finnigan. Teraz na jego podstawie powstał głośny film, w którym kreacje stworzyła plejada gwiazd: Tom Hanks, Halle Berry, Susan Sarandon, Jim Sturgess, Ben Whishaw, Jim Broadbent i Hugh Grant.

Pasażer statku, z utęsknieniem wyglądający końca podróży przez Pacyfik w 1850 roku; wydziedziczony kompozytor, usiłujący oszustwem zarobić na chleb w Belgii lat międzywojennych; dziennikarka-idealistka w Kalifornii rządzonej przez gubernatora Reagana; wydawca książek, uciekający przed gangsterami, którym jest winien pieniądze; genetycznie modyfikowana usługująca z restauracji, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku śmierci; i Zachariasz, chłopak z wysp Pacyfiku, który przygląda się, jak dogasa światło nauki i cywilizacji – narratorzy Atlasu Chmur słyszą nawzajem swoje echa poprzez meandry dziejów, co odmienia ich los zarówno w błahym, jak i w doniosłym wymiarze.

W tej niezwykłej powieści David Mitchell znosi granice języka, gatunku literackiego i czasu, proponując zadumę nad właściwą ludzkości żądzą władzy i niebezpiecznym kierunkiem, w którym, w pogoni za władzą zmierzamy.

A oto na gorąco spisane wrażenia jednej z czytelniczek:

Przeczytana: 15 października, 2011

"Szczerze powiedziawszy niespecjalnie czuję sympatię do jakichkolwiek udziwnień w teksie lub eksperymentów jakimi raczą nas autorzy.
 Gdy zaczęłam czytać książkę, po 20 stronach myślałam, że nie dam rady i ją odłożę. Nie mogłam się skupić na zdaniach, które w większości kończyły się czasownikiem. Od razu sprawdziłam czy cały tekst jest w ten sposób skonstruowany. Na szczęście okazało się, że nie:) Pomyślałam, że może to nie ten dzień i w najbliższym czasie zacznę czytać jeszcze raz. Oglądając spis treści spostrzegłam intrygujący wzór, w jaki ułożone są opowiadania:
 1, 2, 3, 4, 5, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Zaciekawiło mnie to niezmiernie i wsiąkłam...

Książka złożona jest z sześciu odrębnych historii, różnorodnych stylistycznie opowiadań, które w jakiś sposób nawiązują do siebie.
 Pierwsze ma formę dziennika pokładowego. Pisze go podróżnik Adam Ewing podczas rejsu przez Pacyfik. Pamiętnik ten wpada w ręce bohatera drugiego opowiadania - Roberta Frobishera, który zatrudnia się jako osobisty sekretarz u mistrza Vyvyan Ayrsa. Podczas pobytu u kompozytora, Frobisher stwarza dzieło swojego życia: Atlas Chmur na sekstet, oraz pisze listy do swojego przyjaciela Rufusa Sixsmitha - znakomitego fizyka. W kolejnej części listy te trafiają do dziennikarki Luisy Rey, która nawiązuje znajomość z fizykiem i stara się ujawnić jego raport o ryzyku, jakie niesie za sobą elektrownia jądrowa. Historia Luisy trafia do wydawcy - Tima Cavendisha, starającego się uciec z domu starców, w którym został uwięziony. Na podstawie biografii wydawcy zostaje nakręcony film, który w odległej przyszłości ogląda fabrykantka Sonmi-451 - jedna z milionów klonów, pracujących dla korporacji Papy Songa.

Swoją przygodę z książką rozpoczęłam dosyć niedawno, bo dopiero na studiach i wówczas były to tylko babskie czytadła w stylu „...i żyli długo i szczęśliwie”. Nie byłam molem książkowym w dzieciństwie, a wręcz przeciwnie unikałam czytania czegokolwiek, a najbardziej lektur. Teraz staram się nadrobić zaległości, choć wiem, że nie dam rady poznać wszystkich dzieł wartych uwagi. Nie potrafię więc wskazać, które z opowiadań nawiązuje stylem do Nabokowa, Umberta Eco, Murakamiego czy Philipa K. Dicka. Wiem jednak, że w książce zdecydowanie pierwszorzędnie współgrają ze sobą: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
 Jestem pod wrażeniem twórczości autora - uzdolniony i z pewnością wszechstronny.
 Książkę polecam, gdyż jej przeczytanie jest naprawdę interesującym doświadczeniem:)"

[źródło: lubimyczytac.pl, empik.com]

Książkę można zamówić np. TU http://lubimyczytac.pl/ksiazka/155295/atlas-chmur . Ponieważ za jakiś czas stanie się światowym bestsellerem - lepiej zamawiać teraz.

Ach, jeszcze... nieśmiertelne cyferki, zagadki itp ;)   Czytelniczka zauważyła:

"spostrzegłam intrygujący wzór, w jaki ułożone są opowiadania:
 1, 2, 3, 4, 5, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Zaciekawiło mnie to niezmiernie"

Ciekawe, co Autor mógł mieć na myśli ?  

Wątek nt. FILMU "Atlas chmur":
http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,1192.msg8059/topicseen.html#msg8059

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2014, 11:33:20 wysłane przez Leszek » Zapisane
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: