logo

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Święta geometria dla najmłodszych raz jeszcze  (Przeczytany 35651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ania

• Gość
Odp: Święta geometria dla najmłodszych raz jeszcze
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 06, 2012, 00:29:29 »
SasQ, czuję, że dzięki Tobie znów odnajdę dziecko w sobie  :-) odżyły wspomnienia, kiedy byłam dziewczynką zapatrzoną w kucyki, troskliwe misie i różne inne wytwory, które puszczało RTL7 oraz Polonia 1. Czarodziejka z Księżyca była kiedyś moim nr 1, serial obejrzałam od deski do deski  :super: Jakieś kilka m-cy temu zagapiłam się, przez przypadek, na jeden z jej końcowych odcinków na youtube, i nagle złapałam, że to nie jest zwykła bajka dla dzieci. Zamiast znanej fabuły, widziałam same symbole, których przedtem kompletnie nie zauważałam. Czas powraca  :oczko: I pomyśleć, ile takich symboli jest w naszym codziennym życiu? Ukrytych na wierzchu. Kto ma oczy, do patrzenia...Dzięki SasQ  :tyty:

Offline SasQ

• Collegium Invisible
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Quanta rhei... :-)
    • Jabber/AQQ
    • Naukowy kącik kwantowy
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2012, 01:34:28 »
@Anna i @Fairy Lady:
"Czarodziejki z Księżyca" jak najbardziej znam, też kiedyś oglądałem ;) z podobnych pobudek, co teraz kucyki: całego tego astrologicznego symbolizmu. Choć "Czarodziejki" to jednak troszkę inne klimaty ;) wiadomo, Japońce, więc można się spodziewać piskliwych rozwrzeszczanych postaci i sporej dawki absurdu :grin:

"Troskliwe Misie" też oglądałem, jednak ze wszystkich filmów i seriali z misiami tylko jeden przypadł mi do gustu, ze względu na świetne jak na tamte czasy efekty, muzykę, i scenariusz: "Care Bears Movie 2: The New Generation". Zrobiłem do niego napisy ze słuchu, bo żadne wtedy nie istniały. I nieźle się do tego przyłożyłem, bo starałem się przetłumaczyć także teksty piosenek w taki sposób, by zachowały oryginalny sens i nadal się rymowały ;)

Cieszę się, że mogłem przypomnieć Wam trochę czasy Waszego dzieciństwa i podejrzewam, że bajki, jakie każde z nas oglądało jako dziecko, mogły mieć spory wpływ na nasze obecne życie :) Zainteresowania ezoteryką, tajemnicami Wszechświata, świętą geometrią, symboliką... to nie mogło się wziąć z nikąd ;)
A może na odwrót? Każdy z nas wiedział już od małego, jaką drogą chce przejść, i wybierał takie bajki, które mu w tym jakoś pomagały? :->

Natomiast co do laleczek i gadżetów, to jasna sprawa, że wokół takich rzeczy zawsze kręci się biznes. Ale to akurat nie ma nic do rzeczy w temacie symboliki ;)

A co do symboliki, to masz rację, Anna, że to wszystko zawsze leży na wierzchu, ale co innego widzieć, a co innego rozumieć ;) Z symbolami to tak już jest, że ich znaczenie jest w oku patrzącego. Im więcej wiesz na temat danego symbolu, tym więcej powiązań jesteś w stanie z niego wyczytać. (Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej :)). Dla jednego to może być po prostu "motyw dekoracyjny", a dla innego cała lawina skompresowanej informacji.

Kiedyś pokazałem znajomemu obraz Rafaela Santiego "Szkoła Ateńska" (pojawia się w czołówce wykładu Harameina). On widział tam zgraję dziadków w sukienkach pośród jakichś ruin, a ja widziałem słynnych greckich filozofów i ich wiedzę. On na tabliczce Pitagorasa (gdy już dowiedział się, że to Pitagoras) widział tylko jakieś niezrozumiałe okultystyczne rysunki, a ja widziałem tam esencję pitagorejskiej wiedzy o harmonicznej budowie Wszechświata. (Na szczęście na koniec już oboje widzieliśmy to samo ;)).

@Michał-Anioł:
Fajnie zrobiony ten filmik o Teorii Względności :) Całkiem przejrzyście wyjaśnione to wszystko i w większości zgadza się z tym, jak to widzi mainstreamowa fizyka. Jedyny problem w tym, że sporo z tego to bzdury ;) ale o to już raczej nie można winić autora tego filmiku (on tylko powtarza po innych), ani Ciebie (bo tylko powtarzasz po autorze filmiku ;)).
Zastanawiam się tylko nad jednym: Co ten filmik ma wspólnego z tematem tego wątku? :-P  Bo filmik wrzuciłeś, ale nie napisałeś co ma pierdnik do wiatraka ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2012, 01:44:24 wysłana przez SasQ »
Naukowy kącik kwantowy Saska:  http://nauka.mistu.info/  :-)
Ostatnio dodane artykuły: Splątanie kwantowe rozplątane

Offline SasQ

• Collegium Invisible
  • *
    • Jabber/AQQ
    • Naukowy kącik kwantowy
    • Email
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 06, 2012, 03:00:31 »
Leszek słusznie zauważył na privie, że nie podałem linków do odcinków, a przydałyby się, więc niniejszym je zamieszczam :-)

Niektóre odcinki to typowe "wypełniacze" (nawet Mulder i Scully czasami uganiali się za potworami z bagien zamiast rozgryzać kosmitów hehe ;)), ale i tak w każdym jest sporo humoru i pozytywnych emocji :slonko: więc ja tam i tak oglądałem wszystkie (zwłaszcza, że nigdy nie wiesz, w którym natkniesz się na jakieś ukryte przekazy ;D).

Wszystkie z polskim dubbingiem (bo z tego, co porównywałem, to jest zrobiony całkiem dobrze, głosy postaci są prawie identyczne, czasami tylko gubią się jakieś nieprzetłumaczalne gry słów), ale jakby ktoś wolał napisy, to pewnie też się znajdą.
Kilka ostatnich odcinków nie ma opcji HD do wyboru, ale da się oglądać ;-J

SEZON 1

01. "Klacz w Księżycu" ("Mare in the Moon")
02. "Klejnoty Harmonii" ("Elements of Harmony")
03. "Biletomistrzyni" ("The Ticket Master")
04. "Sezon na jabłka" ("Applebuck Season")
05. "Sposób na gryfa" ("Griffon the Brush-Off")
06. "Chwalipięta" ("Boast Busters")
07. "Wyjście smoka" ("Dragonshy")
08. "Dziewczyński wieczór" ("Look Before You Sleep")
09. "Końska plotka" ("Bridle Gossip")
10. "Rój stulecia" ("Swarm of the Century")
11. "Pożegnanie Zimy" ("Winter Wrap Up")
12. "Znaczkowa Liga" ("Call of the Cutie")
13. "Jesienna przyjaźń" ("Fall Weather Friends")
14. "Sukces spod igły" ("Suited for Success")
15. "Różowa intuicja" ("Feeling Pinkie Keen")  (bez HD)
16. "Ponaddźwiękowe Bum" ("Sonic Rainboom")  (bez HD)
17. "Mistrzyni spojrzenia" ("Stare Master")  (bez HD)
18. "Konkurs talentów" ("The Show Stoppers")  (bez HD)
19. "Kucyki i psy" ("A Dog and Pony Show")  (bez HD)
20. "W zielonym ci nie do twarzy" ("Green Isn't Your Color")  (bez HD)
21. "Impas" ("Over a Barrel")  (bez HD)
22. "Ptaszek na uwięzi" ("A Bird in the Hoof")  (bez HD)
23. "Z kronik Znaczkowej Ligi" ("The Cutie Mark Chronicles")  (bez HD)
24. "Sowa mądra głowa" ("Owl's Well That Ends Well")  (bez HD)
25. "Samotna imprezka" ("Party of One")  (bez HD)
26. "Niezapomniany wieczór" ("The Best Night Ever")  (bez HD)

Linki do drugiego sezonu dorzucę tutaj, gdy znajdę dobre linki. Aktualnie i tak dopiero wychodzi w Polsce, bo u nas to wszystko spóźnione o rok :-P więc pewnie będą tylko wersje z napisami jeśli już...  Ale myślę, że na jakiś czas i tak macie zajęcie :D
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2012, 03:07:46 wysłana przez SasQ »

Fair Lady

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 06, 2012, 11:33:13 »
SasQ
"Czarodziejki z Księżyca" jak najbardziej znam, też kiedyś oglądałem z podobnych pobudek, co teraz kucyki: całego tego astrologicznego symbolizmu. Choć "Czarodziejki" to jednak troszkę inne klimaty wiadomo, Japońce, więc można się spodziewać piskliwych rozwrzeszczanych postaci i sporej dawki absurdu :grin:

Tak to odbierasz?
Te "Japonce" sa o lata "swietlne" do przodu. "Czarodziejki" i inne animes sa kompatybilne z ... systemem nerwowym "malych dziewczynek" :oczko:
Tam, gdzie kucyki jeszcze po lakach hasaja, Czarodziejki atakuja galaktyke.
Widziales kiedys na wlasne oczy takie male Japoneczki? zrozumialbys od razu.

Japonia ma wielka stara kulture rysunku (kreacji) tzw. manga. Te komiksy°°  :tuptup: byly juz od zarania tak konstruowane, ze nastepcy poprzez kopiowanie ich zamyslu osiagali stan polaczenia ze zrodlem tworczym. To sie nazywa miec plan!

Co do gadzetow czy Czarodziejek, czy innych konikow, to nie sa one przypadkowe! Tam dopiero jest symbolika ;D A jak myslisz, po co uczy sie dzieciaki symboliki, aby potem nie stosowaly jej w 3D? Podzespoly w mozgownicy podpowiadaja dalszy scenariusz wystarczy tylko wziac odpowiednie "tools" do raczki i ... pojechali! :D:

P.S. Poczytam ten artykul o kolorach, wczoraj juz nie zdazylam.

Offline SasQ

• Collegium Invisible
  • *
    • Jabber/AQQ
    • Naukowy kącik kwantowy
    • Email
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2013, 14:45:30 »
Muszę się pochwalić, że podrzuciłem tłumaczenie tego artykułu o symbolice w kucykach na zagraniczne forum kucykowe:
Symbolism in MLP:FIM and hidden knowledge
i rozsadziło im mózgi ;) Temat dostał blachę "popular" i w dwa dni pobytu na forum zarobiłem ponad 60 brohoofs ;)
Może to zainteresuje ludzi tematem świętej geometrii. Szkoda, że nie znają polskiego, bo bym im podesłał więcej rzeczy z tego forum :(

Troszkę go nawet rozszerzyłem jeszcze, bo nie wszyscy tam pewnie wiedzą co to święta geometria i co znaczą te symbole ;) (w zasadzie tylko jedna osoba się znalazła, która miała podobne pokminy co ja: dekutree64). Dodałem też parę dodatkowych obrazków i treści. Jak znajdę trochę czasu, to zmerge'uję te poprawki także z polską wersją tutaj na forum.

No i przymierzam się do opisania co znalazłem w drugim i trzecim sezonie ;-J więc jeśli ktoś jeszcze nie oglądał, to radzę się pospieszyć, bo nie chcę nikomu spoilować ;-J A muszę przyznać, że atmosfera się zagęszcza: królowa Podmieńców, Kryształowe Imperium, król Sombra, Ciemna Strona Magii zaczyna się coraz bardziej panoszyć ;->

Wszystkie odcinki można pobrać w wersji angielskiej bez logosów stacji w jakości HD (720p lub 1080p) np. stąd albo stąd.

Widziałem w innych wątkach, że Lucyfer już się w to nieźle wkręcił hehe ;) Nie galopuj za szybko, Lucek, bo jak za szybko dogonisz teraźniejszość, to nastanie wieeelka pustka ;-> (no ale zawsze można obejrzeć raz jeszcze, albo zapoznać się z fanami, którzy mają sporo ciekawych kąsków do zaoferowania hehe ;) ).

A może ktoś chce mi pomóc rozszyfrowywać hieroglify jednorożców? :->
Alphabet of the Unicorns
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2013, 14:57:38 wysłana przez SasQ »

Offline Leszek

• Administrator
  • Ekspert
    • Status GG
    • swietageometria.info
    • Email
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 15, 2013, 20:25:37 »
SasQ, jesteś niemożliwy  :taaak:
Faktycznie zbierasz tam entuzjastyczne recenzje.  Brawo! :super:
A "Jessper" jest niereformowalny ;-)
Yes, fajnie byłoby to wrzucić in polish here, a jeśli chodzi o "Szkoda, że nie znają polskiego, bo bym im podesłał więcej rzeczy z tego forum",
to zawsze można wskazać na forumowego google translatora - czyli flagi na ramce na górze każdej strony wątku:
http://www.swietageometria.info/images/stories/Leszek/FORUM/translatorg.gif
Święta geometria dla najmłodszych raz jeszcze

http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,392.msg2952.html#msg2952
 mogą kliknąć a amerykańska flagę i mają forum in english -- zawsze to lepsze niż nic, a czasami naprawdę można złapać o co chodzi na tym polskim forum ;)
Swoją drogą ciekawe kto to tam "zakodował", no i po co? Niezależnie od wartości samego przesłania.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2013, 20:37:24 wysłana przez Leszek »

Fair Lady

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 15, 2013, 20:40:41 »
Troszkę go nawet rozszerzyłem jeszcze, bo nie wszyscy tam pewnie wiedzą co

Wyskocze z troszke starsza "wiedza" w dziedzinie... punktowania:)

http://swietageometria.info/ao/di-RAWI.jpg

Absolutnie OSWOJONY :slonko:

P.S. To moj Glurak!
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2014, 15:57:41 wysłana przez Leszek »

Fair Lady

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 16, 2013, 10:50:14 »
SasQ - swietny material wsadziles na to forum ww wymienione. :brawa:
Zadales sobie nie lada trudu. Odnosze jednak wrazenie, po przeczytaniu komentarzy, ze publiczka rodem z "przedszkola", choc oczywiscie moge sie mylic.
Zycie jest brutalne i nie lubi rozdawania za darmo.

http://hiperfizyka.pl/pl/hiperfizyka-artykuly/item/21-dlug-nulifikacyjny

Z forum "kucykowego" jeden post przykul moja uwage. Bo reszta to byla w stylu "wow"!!

That being said, not even pegasus ponies are limited. With flying being a critical part of their lives, what kind of physics do they need to conquer to stay safe in the air? For athletes like the Wonderbolts, they no doubt need to study up on concepts like the sound barrier. You need to travel faster than 344 meters per second, but even that's moot - depending on the temperature your surrounding environment is, you'll either have to fly faster (if it's a colder environment) or slower (if needed - if it's a warmer environment). Here is the equation:

v = 331m/s + 0.6m/s/C * T

"V" refers to the velocity of the speed of sound derived from the speed of sound at 0 degrees celsius (331 m/s), added up with surrounding temperature. So if you're flying in a desert where it's like 45 degrees C, you'll probably end up flying at around 358 m/s, which is enough to break the sound barrier. Good luck trying to do that, though.

Mathematics, it's not just something for scientists.

Offline Lucyfer

• Administrator
  • Ekspert
    • Email
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 28, 2013, 22:26:49 »

Offline SasQ

• Collegium Invisible
  • *
    • Jabber/AQQ
    • Naukowy kącik kwantowy
    • Email
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 28, 2013, 23:13:09 »
Widzę, że Cię wzięły te kucyki :-D

http://swietageometria.info/ao/di-Z600.png

Sówkę też wypatrzyłem ;-) Ale to nie tylko logo Bohemian Club. Ta sama sówka jest używana w wielu innych kontekstach około-masońskich, bo była też np. symbolem greckiej bogini Ateny i symbolizowała jej mądrość (szczególnie tę "ukrytą w ciemnościach", czyli okultystyczną, tajemną). Była też symbolem miasta Ateny i pojawiała się na greckich monetach. Współćześnie pojawia się też na banknocie dolarowym. Bohemian Club, jak większość tych "mrocznych" organizacji, zwyczajnie "zagarnął" ten symbol dla swoich potrzeb, podobnie jak Hitlerowcy zagarnęli swastykę (symbol szczęścia i dostatku u Hindusów), czy sataniści pentagram ;-J

Hehe to jeszcze rzuć okiem na odcinek "Magic Duel" ;-) Oto jedna ciekawa scenka, która była podejrzanie długo i szczegółowo eksponowana ;-J

http://swietageometria.info/ao/di-2I4T.gif

Najwyraźniej Twilight dotarła już do poziomu Maga w Tarocie ;-)

A więc potrafi już władać wszystkimi czterema żywiołami i zyskała nieskończoną władzę nad materią. Ale czy to już koniec? Przecież to dopiero druga karta głównego arcanum ;-)

Hmm... Sówka to z "Owl's well that ends well", więc obstawiam, że właśnie kończysz pierwszy sezon i wiesz już, w jaki sposób losy naszych głównych bohaterek zostały ze sobą splecione w ich przeszłości, zanim jeszcze się poznały ;-) ("Touch" style hehe ;-) ). Oraz o tym, jak Twilight obudziła w sobie ponadnormalny talent do Magii ;-) W drugim sezonie będzie jeszcze ciekawiej, gdy Discord zacznie robić rozpierduchę, siejąc dysharmonię (jak jego imię wskazuje) i chaos ;-)
http://swietageometria.info/ao/di-4DYA.jpg

Ale prawdziwa jazda zaczyna się na przełomie drugiego i trzeciego sezonu, gdy do akcji dołącza się armia Podmieńców, a Kryształowe Imperium powraca z tysiącletniego zawieszenia w niebycie na granicy światów ;-)
http://swietageometria.info/ao/di-PFQA.jpg

http://images3.wikia.nocookie.net/

Rzuć też okiem na anglojęzyczne forum kucykowe, o którym tu wspominałem, do tego mojego wątku o symbolice. Dopisałem tam trochę więcej szczegółów. Choć niestety na tego typu forach łatwo się zaplątać w dyskusje z userami, szczególnie gdy kwestionują lub zaczepiają, dlatego chyba przeniosę cały ten tekst (same istotne informacje) na swoją stronę, żeby to było wszystko w jednym kawałku i w jednym miejscu, a nie takie porozrzucane i poprzeplatane bzdurami ;-J

Edit:
Aha, udało mi się skontaktować z jedną ze scenarzystek (Amy Keating Rogers), która potwierdziła, że sporo z tych symboli faktycznie było tam użyte celowo (np. symbolika Yin/Yang i Słońca/Księżyca). Mało tego, Lauren Faust (główna scenarzystka I i II sezonu) przyznaje otwarcie w wywiadach, że sporo czerpała z mitologii i symboliki, i ponoć zachęcała pozostałych scenarzystów i storyboardzistów, by robili tak samo. Często też storyboardziści i graficy tworzący tła wplatają różne symbole i odwołania, by wszystko było 20% cooler ;-) (dla własnej satysfakcji, bo mają z tego niezłą zabawę), nawet jeśli nie było tego w scenariuszu. To odnośnie np. wzorów z fizyki ;-) Jednak scenariusze do poszczególnych odcinków piszą różne osoby, często nie wiedząc o tym co piszą pozostali. Mają jedynie ogólne wytyczne od głównego scenarzysty, który dba o spójność wszystkich szczegółów i często nanosi różne poprawki. Więc jeśli gdzieś szukać źródeł tych odwołań i symboli, i ludzi odpowiedzialnych za ich ostateczne pojawianie się w serialu, to właśnie tam: u głównych scenarzystów. Obecnie jest to Meghan McCarthy, niestety nie udało mi się z nią skontaktować. Lauren Faust, która już nie pracuje nad serialem (pogryzła się z Hasbro o parę spraw), też jak dotąd nie odpowiedziała. Ale próbuję nadal do nich jakoś trafić, więc może w końcu się uda coś wydębić ;-)
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2014, 15:32:01 wysłana przez Leszek »