logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tybet  (Przeczytany 2337 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

JAN

  • Gość
Tybet
« dnia: Listopad 05, 2012, 19:10:49 »Tybet to szczególne i bliskie mi miejsce na Ziemi. Źródło wielu inspiracji, dobrych myśli, energii, wspomnień...
Nawet całkiem niezły stan swojej 'doczesnej powłoki' zawdzięczam tysiącom lat medycznej wiedzy z tego regionu :)
Myślę, że dzisiejsze i  właśnie w tej chwili (gdy piszę ten post)  dziejące się wydarzenia w Warszawie - to dobry czas na założenie oddzielnego, ogólnego wątku o Tybecie. 


____________________________________________________________
http://wiadomosci.ngo.pl/resize_image.php?w=480&h=320&rt=1&c=1&cx=-1&cy=-1&cw=480&ch=320&path=wiadomosci.ngo.pl/public/filespublic/2012/20121031125538_mnich.jpg
Tybet


Skandal:
Tydzień Kultury Tybetańskiej "made in China" w Warszawie


Tybetańczycy i tybetańscy aktywiści planują wygwizdać propagandowe przedstawienie o Tybecie, które 5 listopada rozpocznie „Chiński Tydzień Kultury Tybetańskiej”, organizowany przez Ambasadę ChRL w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

autor(ka): Agnieszka Wolska “Obawiamy się, że liczne zaproszenia mogły zostać rozesłane do polskich polityków i urzędników. Ostrzegamy: udział w tym wydarzeniu będzie odczytywany, jako wyraz poparcia dla reżimu, który na naszych oczach dokonuje zbrodni na Tybetańczykach, ich kulturze i religii” - mówi Piotr Cykowski, jeden z organizatorów protestu.

 Informacja o wydarzeniu pojawiła się w Internecie niedawno, choć impreza planowana jest z wielkim rozmachem: w Sali Kongresowej wystąpi 70 osobowy zespól “Pieśni i Tańca Tybetu” oraz wystawa zdjęć i thanek - według organizatorów “obrazująca scenerię i życie społeczne Tybetu”. W wydarzeniu udział ma wziąć Wiceprzewodniczący Rządu tzw. “Tybetańskiego Regionu Autonomicznego” Duotuo.

 „Chiński rząd próbuje zwodzić opinię publiczną w Polsce, aby ukryć fatalne rządy oraz trwające represje w Tybecie, przywożąc dziesiątki tybetańskich artystów. Jestem przekonany, że ci artyści przyjeżdżają tutaj nie z własnej woli, ale na rozkaz władzy, która chce prezentować kulturę tybetańską w Polsce. Powinniśmy sprawdzić, czy show będzie prawdziwie tybetański.” – powiedział dr Thupten Kunga Chashab, tybetolog z Uniwersytetu Warszawskiego – „Jest mi przykro, że polska organizacja pozarządowa "Dom Polski" współpracuje z komunistycznym chińskim rządem i wspiera chińską propagandę,” dodał Tybetańczyk mieszkający w Polsce.

 „W momencie, gdy Tybetańczycy podpalają się w proteście przeciwko prześladowaniom, chiński rząd stara się wcisnąć opinii publicznej cukierkową wizję rajskiego Tybetu” – komentuje sprawę Agnieszka Wolska, współorganizatorka protestu – „może to i sztuka, ale zaangażowana w polityczną farsę, dlatego zachęcamy, aby przynieść gwizdki i ją wygwizdać. Polacy wiedzą, czym smakuje komunistyczna propaganda i cenzura”.

 „Dosłownie w ostatnim momencie, tuż przed mającym się rozpocząć Chińskim Tygodniem Kultury Tybetańskiej dowiadujemy się o tym wydarzeniu. Władze ChRL najwyraźniej przywiązują ogromną wagę do przekonania opinii publicznej w Polsce, że Tybetańczycy w ChRL spędzają czas na rozwijaniu swoich talentów artystycznych, które zaprezentują w Polsce, gdy tymczasem media przekazują niemalże każdego tygodnia informacje o tragicznych samospaleniach Tybetańczyków protestujących przeciwko władzy chińskiej w ich kraju” - komentuje wydarzenie dr Agata Bareja-Starzyńska, tybetolog z Uniwersytetu Warszawskiego, i zadaje pytania:

„Czy artyści tybetańscy będą mogli swobodnie porozmawiać o tych wydarzeniach z Polakami ?"
 
"Czy polscy dziennikarze mogą pojechać i z Tybetu relacjonować bieżące wypadki ?"

"Jak komentują tę sytuację polscy organizatorzy Chińskiego Tygodnia Kultury Tybetańskiej z organizacji "Dom Polski ?"

Myślę, że polska opinia publiczna żywo interesuje się rzeczywistym losem narodu tybetańskiego, mającego doświadczenia historyczne podobne do Polaków. "Chiński Tydzień", jak mówi sama nazwa, pokaże wizję chińską.”

 Według ostatnich doniesień w Tybecie w proteście przeciwko chińskiej władzy podpaliło się co najmniej 62 Tybetańczyków, z czego aż 47 w 2012 roku, a siedmiu w ostatnim tygodniu. Wszyscy protestujący płonąc wznosili okrzyki na rzecz wolnego Tybetu i powrotu Dalajlamy do ojczyzny. Wraz z każdym protestem władze nasilają kontrolę, restrykcje i prześladowania.

Demonstrację organizuje Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń oraz Stowarzyszenie Społeczności Tybetańskiej w Polsce.

Więcej:

http://ratujtybet.org

https://www.facebook.com/events/299920440121954/

http://ratujtybet.org/content/events/924/_%E2%80%9Echinski_tydzien_kultury_tybetanskiej%E2%80%9D_w_pols.htm
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2012, 23:16:17 wysłana przez JAN »