Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: dzień dobry  (Przeczytany 19917 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Miruś
Nowy użytkownik
*

« : Listopad 03, 2013, 02:10:59 »

Cześć. Dołączam do Was z Siewierza, mam 34lata.

po nitce do kłębka.

Jakiś rok temu zainteresowałem się wolnym oprogramowaniem i w pewnym momencie natknąłem się na trójkąt pascala, który zmienił moje spojrzenie na wszystko - dosłownie.
Najpierw zapisywałem strony zeszytu liczbami, układając fraktale szukałem zależności, aż w końcu wziąłem cyrkiel - dopiero teraz zrozumiałem do czego służy Duzy usmiech. Nabazgrałem trochę dziwnych rzeczy, wrzucę na forum jak znajdę odpowiedni wątek do tego.
Ostatnio szukałem informacji o torusie i tak trafiłem tu.
Prawdę mówiąc to dopiero kilka tygodni temu nawiązałem kontakt z osobą z którą mogę ze zrozumieniem pogadać o tych sprawach (pozdrawiam Cię Paweł - pewnie w końcu też tutaj dotrzesz), więc jestem bardzo podekscytowany tym że tak duża grupa ludzi zgłębia ten temat, a wszystkie jak dotąd przeczytane artykuły doskonale obrazują to co odczuwam każdego dnia.
Trochę się rozpisałem no ale tak jak pisałem, każda cegiełka tej wiedzy rozgrzewa mnie co raz mocniej Mrugnięcie

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Leszek
Administrator
Ekspert

4357533

swietageometria.info swietageometria Leszko2012
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Listopad 03, 2013, 12:34:12 »

Witaj!

Jakiś rok temu zainteresowałem się wolnym oprogramowaniem i w pewnym momencie natknąłem się na trójkąt pascala, który zmienił moje spojrzenie na wszystko - dosłownie.
No to nieźle... Uśmiech

Najpierw zapisywałem strony zeszytu liczbami, układając fraktale szukałem zależności, aż w końcu wziąłem cyrkiel - dopiero teraz zrozumiałem do czego służy Duzy usmiech. Nabazgrałem trochę dziwnych rzeczy, wrzucę na forum jak znajdę odpowiedni wątek do tego.
Jak nie znajdziesz odpowiedniego wątku to po prostu załóż własny.

Pozdrawiam i życzę twórczych inspiracji! Uśmiech

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #2 : Listopad 05, 2013, 11:24:09 »

Witaj Mirus! Witaj Pawel!

Ostatnio szukałem informacji o torusie i tak trafiłem tu.

Najbardziej cieszy mnie to, ze drzwi byly dla Ciebie otwarte Duzy usmiech

Kazdy z nas (tak mysle) mial swoj moment przebudzenia i zainteresowania fraktalnoscia wszechswiata materialnego.
Mnie na te tory naprowadzil Shaolin Gi Gong, filozofia wyrazona ruchem, a wistocie oparta na zasadach wlasnie sw. geometrii.
I tak juz pare ladnych lat w tym siedze i wciaz odkrywam nowe przeslania zapisane w kodach muzyki, chemii, fizyki i biologii.
Zycze udanej przygody w poszukiwaniach z cyrklem i bez Chichot a co najwazniejsze, aby ta wiedza przydala sie Tobie w codziennym zyciu, umilajac je. nauka

SasQ
Collegium Invisible
Zaawansowany użytkownik
*

Quanta rhei... :-)

5127368

Saskachewan sasq
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #3 : Listopad 06, 2013, 18:29:27 »

w pewnym momencie natknąłem się na trójkąt pascala, który zmienił moje spojrzenie na wszystko - dosłownie.

Joo, w tym z pozoru prostym trójkącie tkwią odpowiedzi na wiele pytań ;-) Niestety mało kto studiuje go wystarczająco dogłębnie. Mówi się, że odkrył go Blaise Pascal, ale zazwyczaj nie mówi się, że odkrył go w księgach spisanych przez Arabów (np. al-Hazena) na długo przed nim ;-) Arabowie na jego źródło wskazują Hindusa, Mahavirę. Hindusi nazywali ten trójkąt "Meru Prastaara", czyli "Schody góry Meru". Ale Mahavira też nie był jego odkrywcą. Powołuje się na innego starożytnego Hundusa, Pingalę, który żył 200 lat przed Chrystusem. Więc wiedza o tym trójkącie jest stara jak świat i była znana wtajemniczonym ;-) My, Europejczycy, nazywamy go trójkątem Pascala, bo Pascal powiedział nam o nim jako pierwszy krzywy (tak to niestety jest z większością "europejskich" odkryć Język ). Najlepiej byłoby po prostu nazwać go "trójkątem arytmetycznym" i darować sobie odkrywców, bo pewnie i tak nie dojdziemy, kto był pierwszy.

Najpierw zapisywałem strony zeszytu liczbami

Oglądałeś może serial "Touch"? Jeśli nie, koniecznie zacznij usmiech

układając fraktale

Masz na myśli np. takie? ;-)

Fraktal zwany Trójkątem Sierpińskiego powstaje, gdy w trójkącie arytmetycznym pomaluje się parzyste liczby innym kolorem, a nieparzyste innym (u mnie parzyste zostawiłem jasnoszare, a nieparzyste pomalowałem na niebiesko). Jest to fakt dość znany, skoro piszą o nim na Wikipedii ;-) Ale już mniej znane jest to, że podobne wzorce fraktalne powstają także dla innych podzielników. Np. tak wygląda wzorzec podzielności przez 3:

(Niebieskie, tak jak poprzednio, to pola, dla których reszta z dzielenia przez 3 to 1. Czerwone to reszta 2. Jasnoszare dzielą się przez 3 dokładnie, bez reszty).

A tak dla podzielności przez 5:

(Tutaj niebieskie to reszta 1, turkusowe to reszta 2, żółte to reszta 3, a czerwone to reszta 4. Jasnoszare to dokładnie podzielne przez 5.)

A już praktycznie nikt nie wyjaśnia, dlaczego w tym trójkącie powstają takie fraktalne wzorce i skąd się biorą. Właśnie jestem w trakcie pisania o tym artykułu na stronkę, ale jeszcze trochę mi zejdzie na przygotowanie ilustracji, więc póki co możecie sami pogłówkować nad tym ;-) Ale jeśli nie uda Wam się znaleźć wyjaśnień, to nic nie szkodzi, za parę dni powinienem już skończyć ten artykuł i wtedy wszystko będzie jasne ;-)

szukałem zależności

Bardzo dobrze. Tak trzymać! super Jak to powiedział Max Cohen w filmie "Pi":

"Wszystko we Wszechświecie można wyrazić za pomocą liczb. Gdy wrzucisz te liczby na wykres, pojawią się wzorce."
("Everything in the Universe can be expressed in numbers. If you graph the numbers, patterns emerge."

W trójkącie arytmetycznym jest jeszcze wiele innych ciekawych zależności. Np. liczby w każdym rzędzie sumują się zawsze do kolejnej potęgi dwójki (czyli wzorcowy ciąg geometryczny; wzorzec podwajania):

1        =  1 = 20
    1+1       =  2 = 21
   1+2+1      =  4 = 22
  1+3+3+1     =  8 = 23
 1+4+6+4+1    = 16 = 24
1+5+10+10+5+1 = 32 = 25
...

A gdy się weźmie liczby z wybranego rzędu trójkąta i wrzuci na wykres, można odkryć sekret rozkładu normalnego Gaussa ze statystyki ;-) (o tym głównie będzie mój artykuł). Przykładowo tutaj wykresy dla rzędów 30 (pomarańczowy), 31 (żółty), 32 (zielony), 33 (brązowy), 34 (granatowy):

co wygląda trochę bardziej intrygująco, gdy się użyje skali logarytmicznej ;->

Tęcza już jest, brakuje tylko jednorożców :-D  A ponoć na końcu tęczy wytrwali poszukiwacze znajdą mały garniec złota krzywy

Jest też fajny wzorzec z potęgami 11 ;-)

110  =      1
111  =     1 1
112  =    1 2 1
113  =   1 3 3 1
114  =  1 4 6 4 1
...

No i oczywiście związek ze wzorami skróconego mnożenia:

(a+b)0  =  1 a0 b0                                                  = 1
(a+b)1  =  1 a1 b0  +  1 a0 b1                                      =  a + b
(a+b)2  =  1 a2 b0  +  2 a1 b1  +  1 a0 b2                          =  a2 + 2 a b + b2
(a+b)3  =  1 a3 b0  +  3 a2 b1  +  3 a1 b2  +  1 a0 b3              =  a3 + 3 a2 b + 3 a b2 + b3
(a+b)4  =  1 a4 b0  +  4 a3 b1  +  6 a2 b2  +  4 a1 b3  +  1 a0 b4  =  a4 + 4 a3 b + 6 a2 b2 + 4 a b3 + b4
...

Właściwie to ten wzorzec z potęgami 11 jest powiązany z tym tutaj ;-) Spróbuj zgadnąć w jaki sposób podejrzliwy

Teraz pora, żeby Leszek wrzucił jeszcze wzorzec z ciągami Fibonacciego ;-)

aż w końcu wziąłem cyrkiel - dopiero teraz zrozumiałem do czego służy Duzy usmiech

Hehe Mrugnięcie Cyrkiel, jak sama nazwa wskazuje, służy do dźgania koleżanek, które nam się podobają ;-) [definicja szkolna Duzy usmiech]

A tak bardziej serio: Cyrkiel służy do odmierzania odległości Mrugnięcie A że wszystkie punkty jednakowo odległe od jakiegoś wspólnego środka tworzą okrąg... (circus) ;-)

Nabazgrałem trochę dziwnych rzeczy, wrzucę na forum jak znajdę odpowiedni wątek do tego.

Jasne, wrzuć, jak to mówią "co dwie głowy to nie jedna", może gdy więcej par oczu strzeli na to z oczodoła zdziwko to znajdziemy jakieś nowe wzorce ;-)

« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2013, 19:21:12 wysłane przez SasQ » Zapisane

Naukowy kącik kwantowy Saska:  http://nauka.mistu.info/  usmiech
Ostatnio dodane artykuły: Splątanie kwantowe rozplątane
Leszek
Administrator
Ekspert

4357533

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #4 : Listopad 06, 2013, 20:36:54 »

Teraz pora, żeby Leszek wrzucił jeszcze wzorzec z ciągami Fibonacciego ;-)

Hello!
Ależ proszę bardzo! Uśmiech

i na twoim trójkącie

Ave Fi!  Ave Przekątne! Mrugnięcie

« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2013, 20:41:09 wysłane przez Leszek » Zapisane

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #5 : Listopad 07, 2013, 14:11:54 »

Albo cos takiego, czyli trojkat "magiczny"  Oczko

zielone schodki - liczby naturalne
zolte schodki - liczby trojkata
czerwone schodki - liczby czworoscianu

grafike zaczerpnelam ze strony:
http://matheuropa.lfs-koeln.de/pascal/zahlenreihen.htm

Leszek
Administrator
Ekspert

4357533

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #6 : Listopad 07, 2013, 15:26:52 »

Hej!

Warto to "doobrazować"

Liczby trójkątne

Liczby czworościanu

i liczby kwadratowe

Obrazki za: http://www.serwis-matematyczny.pl/
http://www.mathematische-basteleien.de/figuriertezahlen.htm

« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2013, 15:38:25 wysłane przez Leszek » Zapisane

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #7 : Listopad 08, 2013, 14:16:40 »

Hej Leszek!

A gdyby jeszcze dalej pojsc to mozna np. takie modele zobaczyc.

http://www.tetraktys.de/geometrie-4.html

albo dojsc az do samych bryl przestrzennych Normana Johnsona, bo to chyba tlumaczy "wszystko", nie wiem, czy ktos zajmuje sie juz tym zagadnieniem, moze SasQ, bo kiedys zaczynal zapoznawac z orbitalami.

papapa

« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2013, 14:20:06 wysłane przez Lady F » Zapisane
SasQ
Collegium Invisible
Zaawansowany użytkownik
*

Quanta rhei... :-)

5127368

Saskachewan sasq
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #8 : Listopad 08, 2013, 17:01:15 »

Świetna ta strona! Uśmiech Ładnie ilustrowana, tak jak lubię. Szkoda, że nie ma wersji angielskiej. Ale może jakoś sobie z nią poradzę ze słownikiem...

Hmm widziałem kilka razy, że podrzucałaś kilka razy różne rzeczy po niemiecku. Czyżbyś rozumiała dobrze ten język? Jeśli tak, to odezwij się na priv, bo miałbym sprawę do Ciebie, sprawdzenie moich prób przetłumaczenia pewnego tekstu (kilka stron) z niemieckiego i ewentualne poprawienie, gdyby coś było nie tak.

BTW ciekawe, kiedy nasz poszukiwacz z pierwszego posta się dezwie Mrugnięcie Bo póki co piszemy to wszystko chyba tylko dla siebie krzywy

« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2013, 17:03:58 wysłane przez SasQ » Zapisane

Naukowy kącik kwantowy Saska:  http://nauka.mistu.info/  usmiech
Ostatnio dodane artykuły: Splątanie kwantowe rozplątane
Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: