Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
  W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Architektura, która służy życiu  (Przeczytany 56579 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
..
Ekspert
*****
Wiadomości: 588Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Sierpień 25, 2010, 11:22:02 »Xellos napisał:

Leszek ale w budownictwie to nie takie proste. Z życia wzięte: jak robisz podłogę to się robi tak: beton, styropian, folia, METALOWA SIATKA, beton.

Trochę lipne ale prawdziwe, bez siatki beton się kiepsko będzie trzymał.

Druga sprawa może istotniejsza, jak ocieplasz budynek to jest podobny schemat, na styropian, kładziesz siatkę, bo inaczej tynk się nie będzie trzymać Mrugnięcie

Alternatywy, możesz mieć podłogę z drewna, ale uwierz mi że mam taki stary dom, i od tej podłogi tak ciągnie zimno...możesz nie ocieplać budynku ale znowu nie dogrzejesz zimą.

Nie twierdzę, że jak się uprzesz to nie zbudujesz ciepłego domu z drewna. Ale koszt zapewne powali nie jednego z nóg i zostaje luksusem dla bogatych.

Techniki budowy i tak wcale nie tanie dla pozostałych zawierają niestety metal i inne mało fraktalne części.

Cena schodów z drewna a z metalu to przepaść...

Skoro jest dział PRAKTYKA to tak to widzę w praktyce...czyli nie widzę tego Uśmiech Aczkolwiek zastanawiam się czy odpromiennik likwiduję złe działanie tych siatek. Bo z tego co czytałem to likwiduje promieniowanie TV i urządzeń elektrycznych, żył wodnych etc. Ale czy likwiduje złą fraktalność materiału ? ;p

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane
..
Ekspert
*****
Wiadomości: 588Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Sierpień 25, 2010, 11:22:28 »east napisał:

Xellos , na spotkaniach z Panią Barbarą dowiedzieliśmy się od niej, że jest inicjatorką proekologicznego budownictwa z .. gliny i słomy.
Jeśli sądzisz, że glina i słoma nie są z życia wzięte to proponuję takie informacje  :
Budownictwo gliniane jest stosowane od 8000 lat. W Turkmenistanie odnaleziono czworokątne budynki gliniane z okresu 6000 p.n.e. Wszystkie stare kultury stosowały glinę jako materiał budowlany do budowy domów, umocnień i świątyń.
Wiele starych budowli zostało wzniesionych z gliny np. Mur Chiński, wykonany prawie wyłącznie z ubitej gliny i obłożony kamieniami .
Tak samo wnętrze piramidy w Teotihuacan (Meksyk) to 2 mln ton ubitej gliny.

źródło http://www.glinianachatka.pl/

Tam też zdjęcia ekologicznego domu ze słomy i gliny oraz więcej informacji o nim . Pięknie wygląda moim zdaniem.
Pani Barbara rozdała nam ulotki z informacyjne o tej technologii.
Przepiszę tu tylko kilka faktów 
- słoma zamknieta tynkiem glinianym jest niepalna
- zastosowanie tynków z surowej gliny pozwala na złagodzenie i leczenie symptomów alergii oraz na skuteczną profilaktykę wielu schorzeń w naturalny pozwalający ograniczyć leczenie farmakologiczne sposób.
-glina oddycha i jest neutralna dla ciała ludzkiego , odznacza się zdrowym, niskojonizującym promieniowaniem
- oczyszcza powietrze
-działa antystatycznie i emiminująco na substancie alergenne
- neutralizuje mikrozanieczyszczenia
- hamuje rozwój bakterii i pleśni na ścianach
Nie nalezy zapominać o dachu z trzciny, który do dzisiaj jest nie do pobicia jeśli chodzi o izolację , eko- i ergonomikę.

Ponadto Pani Barbara twierdzi w tej ulotce, że istnieje możliwość zbudowania własnego systemu zaopatrzenia w energię co daje niezależność od zewnętrznych systemów, a co za tym idzie - brak kosztów utrzymania .
Dom ze słomy i gliny da się wybudować samemu.

Same korzyści i nie trzeba się zastanawiać nad eliminacja niekorzystnej fraktalności .
Sam bym chciał taki dom sobie kiedyś wybudować + system zasilania w wode i energię niezależny od mediów.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane
..
Ekspert
*****
Wiadomości: 588Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Sierpień 25, 2010, 11:22:51 »Leszek napisał:

Dodałbym do tego, że koszt domku ze słomy i gliny, o którym mówiła pani Barbara to ok 70-100 tys. złotych. Nie spytałem jednak o metraż.
Dla zainteresowanych pare linków do inicjatyw Barbary Wojtkowskiej:

Zdrowy dom

http://zdrowydom.org/

Warsztaty biobudownictwa
http://zglinyislomy.pl/

Fundacja Królewski Szlak
http://krolewskiszlak.pl/nauka.php

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2016, 12:13:24 wysłane przez Leszek » Zapisane
..
Ekspert
*****
Wiadomości: 588Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Sierpień 25, 2010, 11:23:13 »Xellos napisał:

No ciekawe jak to w praktyce wygląda Uśmiech Widzę tam jednak podmurówkę i fundament standard.

Jednak najistotniejsze jest ogrzewanie.

Owszem technologia od 8000 lat. Ale warto też zdać sobie sprawę, że ileś tam tysięcy lat wstecz w domu nie utrzymali zimą przy -20 temperatury na zewnątrz +25 w środku. Przynajmniej tak mi się wydaje, że bez źródła ogrzewania jak dziś mamy centralne, kotłownia i kaloryferek to kiepawo wyjdzie.

Latem na pewno taki domek jest super Uśmiech Pytanie kto mi go wybuduje ? ;p

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane
..
Ekspert
*****
Wiadomości: 588Zobacz profil Email
« Odpowiedz #13 : Sierpień 25, 2010, 11:23:31 »east napisał:


Jednak najistotniejsze jest ogrzewanie.

(...) warto też zdać sobie sprawę, że ileś tam tysięcy lat wstecz w domu nie utrzymali zimą przy -20 temperatury na zewnątrz +25 w środku. Przynajmniej tak mi się wydaje, że bez źródła ogrzewania jak dziś mamy centralne, kotłownia i kaloryferek to kiepawo wyjdzie.(..)  Pytanie kto mi go wybuduje ? ;p
Sam sobie wybuduj  Mrugnięcie
Mnie przyszedł do głowy pomysł wybudowania domu- igloo , ale zamiast lodu użyć grubych bloczków ze słomy.
Technika jest dość prosta :
 Jak zbudować wygodne mieszkanie w 45 min.

Najpierw wybieramy odpowiedni rodzaj śniegu. Najlepiej na mieszkanie nadaje się jednolity śnieg nagromadzony w wyniku jednej zawiei. Wybieramy też fundament, na którym ustawimy mieszkanie. Najlepiej równą, dosyć twardą ławę śnieżną. Długim nożem wycinamy regularne bloki o boku kilkudziesięciu centymetrów i układamy je dookoła siebie robiąc pierwszy obrót spirali o średnicy, w miarę potrzeby, 3 do 5 metrów. Potem kolejno układamy bloki spiralnie, przy tym każdy kolejny obrót spirali ma nieco mniejszą średnicę, tak żeby na wysokości około dwóch metrów cała konstrukcja dookoła nas była zasklepiona. Teraz wycinamy u dołu konstrukcji drzwi, obstawiamy je blokami tworząc korytarz - wiatrołom. Samo wejście może być nieco poniżej podłogi, aby powstała pułapka dla najzimniejszego powietrza. Ewentualne szpary pomiędzy blokami zatykamy świeżym śniegiem jak zaprawa murarską. Sprawny budowniczy zbuduje takie mieszkanie w przeciągu kilkudziesięciu minut. Dla większej elegancji i wygody na samym szczycie pomiędzy kostki śniegowe wmontować można blok przejrzystego lodu jako okno. Żeby wyłapać światło od świecącego nad horyzontem słońca, koło tego okna ustawić można bryły śniegowe pełniące rolę luster odblaskowych. I już mieszkanie jest prawie gotowe. Teraz wstawiamy do środka lampkę na tłuszcz z fok. Ogrzewa ona powietrze w środku. Wtedy pierwsza warstewka śniegu topi się, ale woda natychmiast jest wessana w głąb cegieł i od razu zamarza. Tworzy się w ten sposób doskonała, mocna ściana będąca równocześnie wspaniałym izolatorem termicznym. Teraz tylko rozkładamy na podłodze skóry reniferów czy niedźwiedzi i już jesteśmy u siebie. Przy jednej lampce foczej można utrzymać w iglo temperaturę pokojową (18 stopni) nawet przy kilkudziesięciu stopniowym mrozie na zewnątrz.
źródło: http://www.antoranz.net/CURIOSA/ZBIOR4/C0403/26-QZD00022-iglo.HTM

Sama wiedza o budowie igloo jest  cenna w sytuacji nadchodzącego zlodowacenia Mrugnięcie I zauważ Xellos , że rozwiązuje się problem ogrzewania  Mrugnięcie
Ciekawe , czy bloki słomy , pokrytej z zewnątrz gliną - lub inną tynkową zaprawą - zachowałyby  podobne właściwości co w tradycyjnym budowaniu metodą słoma-glina ? Problemem mógłby być dach i ewentualne rozpuszczanie się gliny , ale są przecież inne zaprawy tynkarskie .
Interesujące wydaje się samo budowanie iglo z punktu widzenia świętej geometrii. Zauważcie, że ściany wznosi się SPIRALNIE .

Ciekawostką jest fakt , że w lodowych budowlach tego typu temp wewnątrz jest dużo wyższa niż na zewnątrz . Czy da się to wyjaśnić jedynie kumulacją ciepła czy może wpływ ma tutaj również promieniowanie kształtu ?
Na ten temat znalzłam informację ze Szwecji o lodowym hotelu .
http://www.polskieradio.pl/nauka/artykul.aspx?id=38627

czytamy tam między innymi ,że "w hotelu panuje temperatura minus pięć stopni Celsjusza, a to i tak o jakieś 30-40 stopni cieplej niż na zewnątrz " . Skąd bierze się taka różnica temperatur w budynku z LODU  bez zastosowania ogrzewania ?  Szok

pozdr
East Uśmiech

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane
..
Ekspert
*****
Wiadomości: 588Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Sierpień 25, 2010, 11:24:10 »Xellos napisał:

Jednak nie skorzystam Uśmiech Ten fragment "Teraz tylko rozkładamy na podłodze skóry reniferów czy niedźwiedzi i już jesteśmy u siebie. " dyskwalifikuje to rozwiązanie.

Jak sobie rozłożysz skórę na czymkolwiek to na pewno będzie ciepło. Ale po obejrzeniu tego się odechciewa:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=_cXvTxj8X0E" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=_cXvTxj8X0E</a>A co do budowania. Ty budujesz ? Chętnie przyjadę się przyjrzeć jak to robisz.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2016, 12:18:18 wysłane przez Leszek » Zapisane
..
Ekspert
*****
Wiadomości: 588Zobacz profil Email
« Odpowiedz #15 : Sierpień 25, 2010, 11:24:43 »


konserwa napisał:

Super sprawa, ale na stronach tej Pani nie ma na razie projektów...
poczekam, zbiorę trochę matrixowskiej kasy i pod Ślęzą postawie taki domek,służący od czasu do czasu jako baza dla hobbistów ŚG Mrugnięcie
trzymajcie za mnie kciuki, wtedy uda się na 1000%!

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane
..
Ekspert
*****
Wiadomości: 588Zobacz profil Email
« Odpowiedz #16 : Sierpień 25, 2010, 11:25:03 »east napisał:

Nie przyszło mi do głowy Xellos ,że w temacie o architekturze wypomnisz mi te skóry zwierzęce. W przypadku Eskimosów zarówno jedzenie mięsa jak i używanie skór zwierzęcych jest  uzasadnione przetrwaniem w tamtejszym klimacie, ale mi nie chodziło o ukazanie diety tych ludzi tylko o sposób budowania.

W kwestii materiałów - tam "pod ręką" jest śnieg i lód, a u nas - słoma i glina. Natomiast to , co wydaje mi się najważniejsze w tym pomyśle, to fakt zastosowania spiralnej  zabudowy. Na samej górze iglo znajduje się otwór przez który wpada światło. przypomina to konstrukcję wiru  galaktycznego w centrum którego znajduje się czarna dziura zasysająca światło .. W iglo pełni ona rolę komina, przewodu wentylacyjnego  i jednocześnie okna. W interesujący sposób rozwiązano oświetlenie.

W wersji słomianej iglo baloty słomy nie musiałyby utrzymywać ciężkiego dachu, a tylko własny ciężar. W ścianę można by wkomponować piec gliniany, który rozprowadzałby ciepło, a obok węzeł sanitarny wykorzystujący tzw "szarą wodę" i wodę bieżącą ( naturalna oczyszczalnia na zewnątrz ). Cała konstrukcja byłaby wykończona u góry okrągłym, szerokim oknem z wbudowanym systemem luster , które rozpraszałyby strumień światła do środka w całym pomieszczeniu. Zewnętrznie ewentualne szczeliny wypełnione byłyby słomianymi klinami i solidnie otynkowane. Wewnątrz ściana wygładzona gliną zabarwioną różnymi  pigmentami.

Wiesz, chciałbym kiedyś spróbować coś takiego wybudować, lub choćby się do tego przymierzyć gdzieś na polu bawiąc się balotami słomy.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane
..
Ekspert
*****
Wiadomości: 588Zobacz profil Email
« Odpowiedz #17 : Sierpień 25, 2010, 11:25:22 »Xellos napisał:

Po prostu mnie jako temat nr.1 interesuje izolacja od ziemi. Owszem ściany i kształty to fajny temat, ale tak z praktyki jako, że w tej chwili remontuje stary dom wiem co jest najważniejsze.

Otóż nieważne jakbyś nie rozwiązał kształtu i ścian to od dołu jest problem. Widzę, że eskimosi używają zwierząt do tego by im w stopy ciepło było. Spoko, natomiast zabijanie zwierząt uważam za ostateczność gdy nie ma wyjścia, a nie w naszej cywilizacji gdzie jest wybór.

Nawet gdybym miał siedzieć na niefraktalnym materiale to bym siedział zamiast zabijać.

Dom, który remontuje stoi właśnie na glinie, cały teren jest gliniasty. Zresztą tak na łopatę długości usunąłem glinę i zasypałem piaskiem w jednym pomieszczeniu. Bo widzisz, jest jeszcze coś takiego jak wody gruntowe oraz podciąganie kapilarne.

Chodzi mi o to, że jakoś nie widzę podłogi w domu składającym się tylko z gliny. To ja już taką podłogę mam i dziękuję. Ciągnie zimno jak skur...

Na tej stronie ze zdjęciami pięknego domu pisze, że fundament jest standardowy co to oznacza ? Obstawiam to co pisałem wcześniej, beton ze styropianem bo styropian to najlepszy izolator, który nie wsiąka wody...chyba, że zamiast tego nabijesz sobie zwierząt i położysz warstwę skór...

Co do pieca glinianego, chyba mówimy wtedy o małej chatce a nie domu. Sporej powierzchni nie dogrzejesz prowizorycznym piecem. Ten dom z tamtej strony to spory kawał powierzchni. Pytanie w jakim klimacie stoi. Widzisz nie wszędzie są mroźne zimy. A są kraje gdzie temp. nie spada poniżej 0. Ja myślę o naszym polskim klimacie.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS