Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Koncentracja i pamięć. Techniki.  (Przeczytany 2413 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
SE3A
Nowy użytkownik
*

Zobacz profil Email
« : Maj 27, 2014, 21:30:49 »

Witam.

Nigdy nie słyszałem aby ktoś w młodym wieku ćwicząc pamięć i koncentrację ułatwił sobie życie... więc może spróbuję i zobacze efekty bo po co powtarzać tryliard razy te same tematy skoro można to obejść w "łatwiejszy" sposób.

Także fajnie jakbyście podali jakieś metody (najpierw) na koncentrację i pamięć lub ewentualnie pomogli mi wgłębić wiedze na ten temat ponieważ pan google ciągle odsyła do e-sklepów.
Słyszałem coś o zwiększeniu dopływu krwi do mózgu jednak podobno jest to niebezpieczne i wątpię, że osiągnę to prostymi metodami?

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #1 : Maj 28, 2014, 11:57:53 »

"Mnemotechnika, mnemonika (gr. mneme - pamięć) - ogólna nazwa sposobów ułatwiających zapamiętanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji.

Do sposobów mnemonicznych należy np. kategoryzacja elementów, czyli uporządkowanie i pogrupowanie ich według pewnych zasad: podobieństwa znaczeniowego czy formalnego, skojarzenie ich z innymi elementami, ułożonymi rytmiczne lub mającymi formę logiczną czy żartobliwą, dzięki czemu łatwo je zapamiętać, stosowanie skrótów werbalnych czy zewnętrznych analogii oraz układu wierszowego. Dzięki mnemotechnikom można znacznie zwiększyć zakres i trwałość pamięci. Za twórcę mnemoniki uchodzi Symonides z Keos, który jako pierwszy stosował tzw. pałac pamięci[1]. Jednym z najsłynniejszych mnemonistów był żyjący na przełomie XIX i XX wieku rosyjski dziennikarz, Salomon Szereszewski."

To tyle wiki.

Od siebie powiem, ze wazna jest w tej jak i kazdej nauce motywacja. Nie ma zadnego zlotego srodka na szybsze zapamietywanie, sa techniki, ktore tego ucza, a mozg jak kazdy organ lubi byc trenowany, i nie tylko sam trening, ale i kontrola wynikow jest wazna.

Poczytaj chocby ten material:

http://www.lo.bogatynia.pl/pliki/niemiecki/efektywna%20nauka/pamiec%20i%20mnemotechniki/1.wtep_pamiec.pdf

Nigdy nie słyszałem aby ktoś w młodym wieku ćwicząc pamięć i koncentrację ułatwił sobie życie...

zdziwko

Sprobuj rozwiazywac sudoku - milej zabawy!

http://pl.zxgame9.com/251/

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 12:01:43 wysłane przez Lady F » Zapisane
SE3A
Nowy użytkownik
*

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Maj 28, 2014, 13:19:40 »

Co do mojego zdania które zacytowałeś:
Chodzi mi o to, że wiekszość osób wałkuje ten sam tekst setki razy żeby go w końcu zapamiętać i tylko czasami znajdzie się osoba która usłyszała o metodach lepszej pamięci typu mapy myśli itd.
więc skoro można wyćwiczyć sobie jakąś technike na lepsze zapamiętywanie to czemuby nie spróbować.

Radosław
Zaawansowany użytkownik

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Maj 28, 2014, 13:53:00 »

Co do pamięci - ciekawym przykładem był Kim Peek, człowiek z pamięcią absolutną, pierwowzór bohatera filmu "Rain man".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kim_Peek

Gdy zapytano go np jakim cudem pamięta bez błędu po około 30 latach podyktowane mu wyrażenie matematyczne obejmujące dziesiątki zmiennych i działań, odpowiedział że dla niego była to po prostu historia obrazkowa.
Przyleciał ptaszek {pierwiastek), usiadł na płocie składającym się z 67 sztachet, przyszła kaczuszka (całka) i pojawił się kotek (dzielenie), który wszystkich spłoszył, itd.
Ogólnie na kursach nauki zapamiętywania uczy się skojarzeń, najlepiej połączonych z prawą półkulą (kolory, muzyka, obrazy) - także "mind mapy" to dobry kierunek.
Ważnym aspektem w tym procesie jest rozwijanie wyobraźni.
Ludzie bombardowani od dziecka bodźcami z zewnątrz  często mają problem z wyobrażeniem/zwizualizowaniem sobie najprostszych rzeczy - a to podstawa egzystencji w holograficznym wszechświecie. Chcesz być cząstką hologramu - naucz się cokolwiek w niego projektować taaak

Kwestia koncentracji jest związana przynajmniej z dwoma czynnikami - z ogólnym poziomem energii życiowej i z otoczeniem w którym staramy się koncentrować - dużo szybciej przyswoimy materiał w lesie niż w betonowym pomieszczeniu oświetlonym sztucznym światłem.

pozdrawiam

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #4 : Maj 28, 2014, 14:03:11 »

Radoslaw -

Przyleciał ptaszek {pierwiastek), usiadł na płocie składającym się z 67 sztachet, przyszła kaczuszka (całka) i pojawił się kotek (dzielenie), który wszystkich spłoszył, itd.

Chichot To jest doskonala metoda, tez o niej slyszalam, na szybkie zapamietywanie np. "7" to siedmiu krasnoludkow, "71" to 7 krasnoludkow i krolewna Sniezka, albo krzeselko, krzeselko, balwanek, czyli "448" itd.

Cos z zycia. Moja kolezanka wyjechala z przyjacielem na sylwestra do Portugalii. Radosc, wrazenia, w koncu urlop etc. ze po wyladowaniu samolotu ... zapomniala, ze ma nowy tel. komorkowy i ... po trzecim razie usilowania odtworzenia PIN-u telefonik zablokowal sie.
Niby nic sie niestalo, ale wlasnie w tym momencie uswiadomila sobie, ze nie moze nikomu ze znajomych zlozyc zyczen w noc sylwestrowa, bo nie zna zadnego numeru na pamiec! z bardzo bogatej listy. Jedyny, numer ktory pamietala, to byl numer na stary stacjonarny telefon do mamy.

To dalo mi do myslenia i co wazniejsze numery "wykulam" poprostu na pamiec!

Uzywajac wlasnie podobnych technik, o ktorych Radoslaw wspominal usmiech

jarasek
Gość
« Odpowiedz #5 : Styczeń 14, 2016, 14:10:28 »

A sprawdzaliście jakieś dodatki do jedzenia, jakieś sumplementy które podobno wpływają pozytywnie na pamięć człowieka? Mi przydałoby się coś w tym stylu do robienia podobnych zdjęć jak http://indywidualista.com.pl/fotografia-architektury tylko że nie mam głowy do tego, raz sobie ustaliłem gdzie chciałem jechać i jakie zdjęcia robić a dzień później kompletna pustka ;]

« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2016, 15:59:11 wysłane przez jarasek » Zapisane
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: