Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: 1 2 3 4 5 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Parę rzeczy do rozpakowania...  (Przeczytany 14657 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
SasQ
Collegium Invisible
Zaawansowany użytkownik
*

Quanta rhei... :-)

5127368

Saskachewan sasq
Zobacz profil WWW Email
« : Grudzień 31, 2014, 22:35:21 »

Siemka.
Jak tam? Prezenty świąteczne już rozpakowane, co? Mrugnięcie
No to mam dla Was jeszcze coś innego do "rozpakowania" Uśmiech
Pierwiastki od pierwszej gwiazdki Duzy usmiech (Co prawda noworocznej, ale za to złotej słonko )

(kliknij aby powiększyć)

Miłej zabawy życzę i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2015 dla każdego, komu uda się ten prezencik rozpakować soczek
(A uważam, że każdy miłośnik Świętej Geometrii powinien umieć sobie z tym poradzić, bo to właśnie przykład Świętej Geometrii zastosowanej w praktyce podejrzliwy Śrinivasa Ramanujan natrzaskał kiedyś pełno takich pierwiastków w swoich notatkach  krzywy )

Pewnie ciężko będzie Wam uwierzyć w to, co zobaczycie, gdy już uda Wam się to rozpakować – że z takiego zamotanego wyrażenia najeżonego pierwiastkami wyższych stopni mogła wyjść tak urocza i piękna liczba. Ale pewnie jeszcze ciężej będzie wpaść na to, jak mi się udało dla Was ten prezent zapakować krzywy I tu właśnie mam dla Was bojowe zadanie: Odgadnąć jak stworzyłem to dziwadło i cóż to za ciekawa Święta Geometria się za tymi wzorkami kryje Cool Szczególnie dedykuję to zadanko naszym forumowym specjalistom, czyli Lady F. i Michałowi-Aniołowi  podejrzliwy Mają okazję się wykazać swoim intelektem nauka

Jestem ciekaw Waszych prób, a jeśli nikomu się nie uda sprostać temu zadaniu... no cóż, ze smutkiem i nieco zawiedziony podam rozwiązanie za tydzień (chyba, że uważacie, że to za krótko, to mogę wydłużyć termin). Wtedy pokażę Wam jeszcze parę ciekawych sztuczek Uśmiech

P.S.: W razie czego możecie też poprosić po drodze o jakieś dodatkowe podpowiedzi, gdyby zadanie okazało się za trudne krzywy
P.S.2: Odpowiedzi piszcie na razie na priva, żeby nie psuć zabawy innym  teniec Jak już podam rozwiązanie, to ujawnię też listę zwycięzców.
P.S.3: Oczywiście liczą się tylko odpowiedzi, do których doszło się samemu, bez wyręczania się bezdusznymi maszynami. Takie, w których powiecie, jak doszliście do poprawnej odpowiedzi.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2015, 09:48:16 wysłane przez Leszek » Zapisane

Naukowy kącik kwantowy Saska:  http://nauka.mistu.info/  usmiech
Ostatnio dodane artykuły: Splątanie kwantowe rozplątane
Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #1 : Styczeń 01, 2015, 16:14:00 »

SasQ -

Szczególnie dedykuję to zadanko naszym forumowym specjalistom, czyli Lady F. i Michałowi-Aniołowi  podejrzliwy Mają okazję się wykazać swoim intelektem nauka

Dziekuje za dedykacje.

Mnie takie zadania nie interesuja, ale dla Ciebie obliczylam to ... w pamieci  hahahaha do jedenastego miejsca po przecinku.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

SasQ
Collegium Invisible
Zaawansowany użytkownik
*

5127368

Saskachewan sasq
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Styczeń 01, 2015, 17:12:52 »

Szkoda, że Cię nie interesują, bo przy jego rozwiązywaniu mogłabyś się dowiedzieć paru nowych ciekawych rzeczy o związkach geometrii wielokątów foremnych z algebrą i pierwiastkami, liczbami Fibonacciego i Lucasa, i paroma innymi ciekawostkami, o których być może opowiem niedługo.

Hmm... a może powinienem opowiedzieć tylko tym, którzy rozwiążą to zadanie? Tak pewnie byłoby sprawiedliwiej.

A co do obliczania "w pamięci": Co jeśli wynikiem tego wyrażenia jest po prostu liczba 1? co jest?
Wtedy w tej Twojej pamięci miałabyś jedynie same zera krzywy (po przecinku). Niezła wtopa, co nie? figielek

P.S.: Jest już pierwsza osoba, która odgadła poprawny wynik. (Napisała do mnie na priv.) Nie spodziewałem się, że komuś się to uda, więc jestem mile zaskoczony. Ale czekam jeszcze na potwierdzenie, czy ta osoba doszła do tego sama, czy pomagały jej jakieś maszyny. Się zobaczy...

« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2015, 17:21:54 wysłane przez SasQ » Zapisane

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #3 : Styczeń 01, 2015, 18:27:09 »

SasQ -

Szkoda, że Cię nie interesują, bo przy jego rozwiązywaniu mogłabyś się dowiedzieć paru nowych ciekawych rzeczy o związkach geometrii wielokątów foremnych z algebrą i pierwiastkami, liczbami Fibonacciego i Lucasa, i paroma innymi ciekawostkami, o których być może opowiem niedługo.

Milo bedzie, gdy opowiesz o tym wszystkim uzytkownikom. Nie tylko tym, ktorym uda sie podac konkretny wynik. Ja obliczylam to zadanie poslugujac sie dwoma programami wspomagajacymi...

Korzystam z okazji, ze pojawiles sie i zasugeruje byc moze inna dziedzine, ktora chcialabym dokladniej poznac, ale tak na prawde od A do Z i w przyswajalnej postaci. Otoz chodzi mi o arytmetyke modularna. Wolalabym to "rozpakowywac" niz te ... pierwiastki.

SasQ
Collegium Invisible
Zaawansowany użytkownik
*

5127368

Saskachewan sasq
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #4 : Styczeń 01, 2015, 22:08:58 »

Milo bedzie, gdy opowiesz o tym wszystkim uzytkownikom. Nie tylko tym, ktorym uda sie podac konkretny wynik.

Taki był oryginalny plan, ale sama stwierdziłaś, że Cię to nie interesuje Mrugnięcie
Więc uznałem, że lepiej będzie bawić się z tymi, którym ta zabawa (Święta Geometria i Matematyka) się podoba.
Uznałem też, że tak będzie sprawiedliwiej dla tych, którzy jednak jakiś wysiłek włożyli w rozwiązanie tej łamigłówki. Czemu oni mają być traktowani tak samo jak ci, którym się nie chciało ruszyć głową?

Ja obliczylam to zadanie poslugujac sie dwoma programami wspomagajacymi...

No właśnie, czyli raczej programy obliczyły Język
Kojarzy mi się taki kawał: Wjeżdża wóz z węglem na podwórko, i furman woła: "Węęęęgiel przywiozłem!".
Na to koń się obraca i mówi: "No, kto przywiózł ten przywiózł...." Język

Ciekawe co też to będzie, jak Wam pewnego dnia te wszystkie automaty powyłączają, i zostanie tylko kartka i ołówek i własny rozum (miejmy nadzieję). Jak sobie wtedy będziecie radzić? Starożytni filozofowie jakoś dawali radę bez komputerów, bo temu superkomputerowi, który mamy między uszami, żadna maszyna cyfrowa nigdy nie dorówna. Trzeba tylko robić z niej właściwy użytek.
Shakuntala Devi, która pokonała superkomputer samą tylko głową, coś o tym wie, i przed czymś nas przestrzega (od 8:15):

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=LCR2d4-aVWI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=LCR2d4-aVWI</a>

I dlatego ja też staram się polegać raczej na własnej głowie, niż komputerach (jak na ironię, bo komputery to mój zawód wyuczony). Np. ostatnio wykombinowałem jak obejść ograniczenia swojego kalkulatora. I to nie tylko ograniczenia jego wyświetlacza (na którym mieści się tylko 10 cyfr), ale też ograniczenia jego rejestrów! Mogę np. poznać dowolnie dużo cyfr rozwinięcia dziesiętnego jakiegoś ułamka, nawet gdy nie mieszczą się wszystkie na wyświetlaczu ani w pamięci. Drobna próbka:

Korzystam z okazji, ze pojawiles sie i zasugeruje byc moze inna dziedzine, ktora chcialabym dokladniej poznac, ale tak na prawde od A do Z i w przyswajalnej postaci. Otoz chodzi mi o arytmetyke modularna. Wolalabym to "rozpakowywac" niz te ... pierwiastki.

A to się widzisz ciekawie składa, bo te pierwiastki właśnie z tym są powiązane Uśmiech Ty widzisz jakieś tam "pierwiastki", a ja widzę podział koła na równe części wielokątami foremnymi Mrugnięcie (czyli geometrię, która kryje się za tymi wzorami).

Pokonywanie ograniczeń kalkulatora też się z tym wiąże. Bo wszystkie maszyny cyfrowe mają ograniczony rozmiar słowa maszynowego (długość liczby, jaka mieści im się "w głowie"), więc w zasadzie one wszystkie liczą modularnie. Jak się przeliczą, to im się licznik przekręca i liczą od nowa Mrugnięcie

Hmm mówisz, że chciałabyś ją dokładniej poznać, więc że tak spytam: to co Cię powstrzymuje?

Ale to może załóż osobny wątek o tym, żeby znów trzody nie robić.
Ten wątek jest o łamigłówce noworocznej, którą Wam podrzuciłem. I nadal czekam na kogoś, kto rozpakuje te pierwiastki bez wspomagania się żadnymi maszynami. Jedna osoba już odpowiedziała poprawnie, teraz tylko czekam by się upewnić, czy doszła do niego sama, czy też pomagały jakieś programy pana Wolframa. Bo wrzucić do Wolframa to każdy głupi by potrafił. Ale zrozumieć skąd Wolfram "wie", że wynik jest właśnie taki, to już jest sztuka! Bo pozwala rozpracować pewien sekret złotej proporcji. (To była podpowiedź numer 1)

« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2015, 22:48:07 wysłane przez SasQ » Zapisane

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #5 : Styczeń 02, 2015, 11:08:14 »

Więc uznałem, że lepiej będzie bawić się z tymi, którym ta zabawa (Święta Geometria i Matematyka) się podoba.

Jakbym slyszala echo bezdusznych belfrow, "ja wiem jak to zrobic", czyli wysmiewanie sie z tego, ze ktos inny JESZCZE czegos nie wie. Wielu takich "geniuszy" konczy w samotni przed lustrem, czyli z jedynym partnerem na ... swoim poziomie.

Jedno zadanie tego typu to chyba jeszcze nie wykladnia tak ogromnej dziedziny jak cala Matematyka, lub Swieta Geometria.

No, ale zrobisz jak uznasz za sluszne.

Na to koń się obraca i mówi: "No, kto przywiózł ten przywiózł...."

Bo kon nie wie co to jest system analogowy Mrugnięcie

Ciekawe co też to będzie, jak Wam pewnego dnia te wszystkie automaty powyłączają, i zostanie tylko kartka i ołówek i własny rozum (miejmy nadzieję).

Na nic sie to nie zda, zaczniemy wtedy polowac i zbierac korzonki. Liczyc sie beda inne talenty, jak spryt, sila, wycwiczenie fizyczne (SasQ juz radze zaczac cwiczyc intensywniej, zachecam).
Teraz ad hoc nie pamietam nazwiska pewnego (chyba Rosjanin) matematyka, ktory podczas wojny (ostatniej swiatowej) trafil w szpony Niemcow, zostal umieszczony bodajze na terenie Austro-Wegier w obozie. Tam zabijal czas wlasnie obliczeniami pamieciowymi, i nie zgorzej radzil sobie z roznymi systemami, od jego nazwiska wlasnie w swiecie matematyki istnieje do dzis specjalny system do szybkiego obliczania roznych typow zadan arytmetycznych. Zona wykupila go za pieniadze z tej niewoli.
Mysle, ze nasze sytemy edukacyjne sa zle. Ludzie nie rozumieja logicznie matematyki, ucza sie jej na pamiec. Nie znam sie prawie zupelnie na naukach indyjskich mistrzow, szkoly wedyjskiej itp. ale po ujrzeniu paru przykladow skojarzylam to sobie wlasnie z maszynami cyfrowymi, komputerowym "mysleniem".
I chyba to jest to o czym piszesz.

I dlatego ja też staram się polegać raczej na własnej głowie, niż komputerach (jak na ironię, bo komputery to mój zawód wyuczony).

Nie kazdy ma taki zawod wyuczony, a to juz chyba pozostawia cale masy w tyle. Mysle, ze istnieje wiele plaszczyzn komunikacyjnych, lub grup juz chyba w skali swiatowej, w ktorych czulbys sie lepiej... bo wygrac ze slabszym to chyba nie wielki sukces...
Ale nauczyc kogos i zobaczyc, ze daje sobie samodzielnie rade to moim skromnym zdaniem ogromna satysfakcja.

A to się widzisz ciekawie składa, bo te pierwiastki właśnie z tym są powiązane  Ty widzisz jakieś tam "pierwiastki", a ja widzę podział koła na równe części wielokątami foremnymi  (czyli geometrię, która kryje się za tymi wzorami).

Widze to czego mnie uczyli w szkolach. Zagladajac do neta nie ujrzy sie wiele ciekawostek tego typu, albo sa ciezkie do "odkopania". Na pierwszy rzut oka po przeczytaniu parenastu linkow dochodzi sie do pewnych konkluzji, po co to wlasciwie komus jest potrzebne. Bo z tym matematycy glownie teoretycy maja niekiedy wielki problem, odpowiedziec do czego to wszystko ma sluzyc.

Ale musze Ciebie rozczarowac, az tak zupelnie "ciemna" nie jestem, zauwazylam wlasnie podczas czytania i analizowani tej matematyki modularnej wiele polaczen do chocby tu na forum szeroko omawianego eneagramu. Ale nie mialam jeszcze czasu, aby zajac sie tym glebiej. Tu eneagram powiazany jest z liczba 7. I to zaczelo mnie interesowac dlaczego tylko 7?

Hmm mówisz, że chciałabyś ją dokładniej poznać, więc że tak spytam: to co Cię powstrzymuje?

Uczciwie odpowiem, oprocz oczywiscie przyczyn natury technicznej, praca, dom, rodzina, zakupy, sprzatanie, gotowanie, pranie, chodzenie z psem na spacery, odwiedzanie zdrowych i chorych czlonkow rodziny, opieka nad rodzicami, pielegnacja kontaktow towarzyskich i familijnych, troszczenie sie o zlecenia, wyjazdy terenowe, sport, cwiczenia, troche czasu na lektury i gre w szachy itp. itd., to ograniczenia zauwazylam w ... roznojezycznych opracowaniach tego tematu. Po polsku to dziecinne przykladziki na tzw. "dzielenie z reszta", a po angielsku juz temat jest silniej rozwiniety i rozbudowany o rozne wersje zbiorow liczbowych. To tak na chybcika.

Niedawno pisalam do Leszka o tym, ale on mi odpowiedzial, ze nie widzi takiej potrzeby, bo "tego tu i tak nikt nie czyta", wiec dalam sobie sianka;)

Lucyfer
Administrator
Ekspert

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Styczeń 02, 2015, 13:15:02 »

Cytat: Lady F
Cytat: SasQ
Niedawno pisalam do Leszka o tym, ale on mi odpowiedzial, ze nie widzi takiej potrzeby, bo "tego tu i tak nikt nie czyta", wiec dalam sobie sianka;)

Proponuje założyć wątek o "Arytmetyce Modularnej" w dziale Marko Rodin
http://forum.swietageometria.info/index.php/board,51.0.html

« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2015, 14:56:49 wysłane przez Lucyfer » Zapisane
Leszek
Administrator
Ekspert

4357533

swietageometria.info swietageometria Leszko2012
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #7 : Styczeń 02, 2015, 14:22:34 »

Lady F:

Nie lubię jak ktokolwiek przekręca moje słowa.  Na twoje pytanie dotyczące utworzenia całego nowego  działu, zaproponowałem Ci miejsce i wyraziłem wątpliwość, co do sensownosci tworzenia calego DZialu, cytuję:
Witaj!
Takie rzeczy ludzie zwykle umieszczali tutaj:
http://forum.swietageometria.info/index.php/board,1.0.html
W tym dziale można utworzyć dowolny temat
Nie wiem czy jest sens tworzyć cały dział, z osobnymi tematami i wątkami.
Zresztą sama widzisz, że aktywność na forum jest sporadyczna.

Pozdrawiam! Uśmiech

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #8 : Styczeń 02, 2015, 21:10:15 »

Dzieki Lucyfer -

bo i ja tak mysle. Ale pragnelam wlasnie umieszczenia od podstaw pewnego dzialu.
Od dawna moje zyczenia wyrazalam, aby "smiertelnym" pomagac i wlasnie poprzez nauke od zera (poczatku ich przebudzenia).
SasQ - zrobil niezla robote, ... tylko nie wie sam, ze wlasnie ... w temacie arytmetyki modularnej.

P.S. Leszek, to Twoje Forum. Ty jestes szefem. A my gromadzimy sie dobrowolnie wokol intencji, ktore nas inspiruja, nie trzeba wygrzebywac tresci z prywatnych postow... nie o Sad Ostateczny chodzi, troche luziku.

Sa tutaj informatycy, najwyzszej swiatowej (wszechswiatowej) klasy, matematycy, ktorzy ze serca nauczaja i inni ... wiec troche szacunu!

Strony: 1 2 3 4 5 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: