Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: « 1 2 3 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Parę rzeczy do rozpakowania...  (Przeczytany 13776 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lucyfer
Administrator
Ekspert

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #36 : Listopad 05, 2015, 11:09:47 »

To nie są reszty z dzielenia, tylko okresy, rozwinięcia dziesiętnego ułamków.
Reszty z dzielenia w tym przypadku to liczby całkowite od 0 do 22. Uśmiech

Witaj na forum Prazeodym usmiech
Jeżeli chcesz to nazywać "ustawieniem rozwinięć dziesiętnych ułamków w kolejności przesunięć Rfazowych okresu"
Tudzież "Ustawieniem reszt w kolejności przesunięć Rfazowych okresu"
To niema sprawy  Uśmiech
Możecie ewentualnie ustalić konkretne nazewnictwo z SasQ

Dla mnie 1:23=0.0434...

Dlaczego pisząc rozwinięcie dziesiętne z ułamka np. 1/23 wystarczy, że obliczę połowę cyfr z okresu, czyli 04347826086 , a druga połowa będzie z góry znana i nie będę musiał jej specjalnie obliczać, tylko dopełnię cyfry z pierwszej połówki do 9 - czyli będzie wynosić 95652173913. ?

Jak myślisz dlaczego SasQ niczego nie musiał specjalnie obliczać...?
Moim zdaniem dla tego że zna tą prostą zasadę "Lustrzanych Odbić" mod9:
0-9
1-8
2-7
3-6
4-5

W ten oto sposób korzystając z mod23 i mając rozwinięcie ułamka dziesiętnego do 11 miejsca po przecinku SasQ mógł sobie dopisać resztę cyferek bez żadnego wysiłku
1:23=04347826086..
I teraz kolejno:
odbiciem zera jest 9 wpisuje dalej 9
odbiciem 4 jest 5 wpisuje dalej 5
odbiciem 3 jest 6 itd,

Prosta zasada, zero wysiłku, żadnych obliczeń.
Wynika to z tego że w mod9 oś symetrii przebiega w punkcie 9 więc takie a nie inne cyfry tworzą odbicia lustrzane

W mod7 oś symetrii przebiega w punkcie 7 więc odbicia lustrzane tworzą inne cyferki

1-6
5-2
4-3

itd..  ta zasada obowiązuje w nieskończenie wielu modułach

Pozdrawiam

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #37 : Listopad 06, 2015, 21:22:56 »

SasQ -

Na tym właśnie opiera się arytmetyka modularna (leżąca także u podstaw magicznej "matematyki wedyjskiej") oraz logarytmy, i na tym oparłem też działanie przyrządu obliczeniowego, który jakiś czas temu wymyśliłem i skonstruowałem na swoje potrzeby: tarczy logarytmicznej. Przypomina trochę suwak logarytmiczny, jednak dzięki zapętleniu pozwala skorzystać z cykliczności i samopodobieństwa systemu pozycyjnego. Oto jak wygląda taka tarcza: plik PDF możliwy do wydrukowania. Tarczę należy wyciąć i umieścić wewnątrz drugiego koła, przypinając ją pinezką wbitą w środek (np. na tablicy korkowej lub tekturowym pudle). Jeśli ciekawi Was, jak można wykonywać na niej obliczenia, i nigdy nie używaliście suwaka logarytmicznego, mogę później co nieco opisać na forum lub na swojej stronie.

Obiecuje, ze zrobie sobie (za Twoim pozwoleniem) te tarcze i bede wiedziala jak ukladaja sie interwaly, bo zawsze bedzie to sw. geometria.
Ale nie o to chodzi, aby cos zauwazyc, tylko co z tym zrobic?  Mrugnięcie

Z politowaniem

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #38 : Grudzień 02, 2015, 22:23:38 »

SasQ -

Do kompletu macie tu jeszcze moją datę urodzenia w potęgach liczby π i e:

π49632591 = 1.9821203195767834112...×1024674836 (Dowód)
e2875515 = 1.9821203902590900310...×101248820 (Dowód)
Oto magia arytmetyki modularnej Uśmiech

tort

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Vg5HIMnPx7k" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Vg5HIMnPx7k</a>

Strony: « 1 2 3 4 5   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: