Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: « 1 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Witam wszystkich - Jako nowy na forum wypada sie przedstawic prawda ?  (Przeczytany 2150 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
norbic
Użytkownik
**

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #18 : Kwiecień 11, 2017, 08:50:49 »

No wlasnie. Pomijajac juz ten fakt, ze to przezytek nie do zdobycia, ale ... jak mozna skonstruowac wlasnie taka diode. To jest to co mnie najbardziej interesuje, a nie tylko montowanie wg schematu z gotowych czesci.

Proponowalbym raczej nie montowac z "gotowych" elementow, ale z elementow pochodzacych ze starych zepsutych lub wycofanych z uzytku urzadzen elektronicznych, to wiele moze nauczyc Uśmiech

Opisz swoje doswiadczenia. Moze ktos skorzysta.

Moje doswiadczenia jako dziecko niebardzo nadaja sie do opisania Uśmiech byly... jakby to powiedziec ... zbyt spontaniczne? Uśmiech i niezbyt rozwazne Uśmiech
Na przyklad: gdy mialem okolo 5 lat wziolem zarowke od latarki (rozladowala sie bateria a ja koniecznie chcialem zaswiecic ta zarowke Uśmiech podlaczylem dwa kabelki do zarowki przytrzymujac przez papier, smiech2 mnei nie pokopalo, no i zarowka zaswiecila Uśmiech jedynym problemem bylo ze na zbyt krotko Uśmiech no i zdecydowanie niebyla do powtornego uzytku Uśmiech
Pamietam tez ze wiele rzeczy testowalem w podobnych warunkach Uśmiech obecnie wydaje mi sie ze cud ze wogole udalo mi sie przezyc Uśmiech
Niebardzo nadawalo by sie do naukowego opisania prawda ?, ale chyba mogloby byc niezlym materialem na scenariusz jakiegos dreszczowca Uśmiech

PS. w naturze istnieja polprzewodniki jesli chcialays zrobic, tu jest jeden z przykladow  http://qann.wikidot.com/galena  Galena i piryt, chyba juz ktos o tym wspominal na tym forum wrzucajac komercyjne wersje krysztalkow, ja osobiscie (nieliczac wizyty w muzeum techniki) spotkalem sie wylacznie z naturalnymi, ktore z kolegami rozbijalismy mlotkiem aby sie podzielic Uśmiech

a tutaj http://mtalar.niedzwiedz.pl/dioda.htm jakbys miala problem ze zdobyciem diody germanowej

a tu jeszcze pare ciekawych rozwiazan z ktorymi moim zdaniem kazdy poczatkujacy powinien pocwiczyc http://scitoys.com/radio.html

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2017, 10:10:30 wysłane przez norbic » Zapisane
Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #19 : Kwiecień 11, 2017, 14:13:41 »

norbic -

Dzieki za podane linki, sa bardzo pouczajace. Przeczytalam z zaciekawieniem. Swietnie, ze sa wolontariusze, ktorzy dziela sie swa wiedza ... za friko.
Teraz juz wiem jak to wszystko jest ze soba polaczone. Zaczne od tej galeny, moze mi sie cos uda. Rozumiem, ze uzywajac terminu radio ma sie na mysli wylacznie odbiornik.
Na poczatku wykorzystam zrodlo pradu z bateryjki, na inne nie pisze sie.
W tym ostatnim linku (po angielsku) byly naprawde swietne materialy jak dla raczkujacego dzieciaka. W tekscie jest mowa o wykorzystywania miernikow do badania momentu najwyzszego napiecia, poprzez przesuwanie po cewce igly. Czy to jest wlasnie ta modulacja? Jak sam widzisz miernota jestem i musialabym zaczynac od zera absolutnego. Mam za duzo pytan, np. ile zwojow ma miec ta cewka i jak zmierzyc parametry ew. diody. Bo przeciez te komponenty musza ze soba wspolgrac. Inne pytania, to czy antena i uziemienie, to wylacznie luzne kabelki? jesli tak, to jakiej musza byc dlugosci, i czy to uziemienie ma dotykac ... ziemi.

Moze cos podlubie, bo komponenty chyba nawet mam pod reka.

Dzieki Norbert.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

norbic
Użytkownik
**

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #20 : Kwiecień 12, 2017, 17:39:57 »

Jesli sie wie czego sie szuka to w internecie znalezc mozna niemalze wszystko, problem w tym ze zanim poznasz to co szukasz to niewiesz czego szukac Uśmiech - czy mozna to nazwac paradoksem ? Uśmiech

Co do miernokow w zabawie w radio z krysztalkami czy dioda germanowa to ja niestety niemialem do dyspozycji przez co jedyna metoda byla prob i bledow Uśmiech ale polecam zaopatrzyc sie na poczatek w najprostrzy multimetr https://www.google.it/search?tbm=isch&q=prosty+multimetr i tester jak ten LCR-T3 https://www.google.it/search?tbm=isch&q=LCR-T3&ei=zFLuWOa1Bqvp6ASf35nQBQ

Ale jesli zabierac sie bedziesz za nadajnik przydatny bylby takze oscyloskop, bardzo ulatwia dostrajanie Uśmiech jednak doradzam najpierw konstrukcje kilku odbiornikow, a jak juz to bedziemy miec opanowane w jednym palcu, to wowczas nadajnik niebedzie sprawial zadnego problemu

Kazdy kawalek przewodnika uznac mozemy za antene, ale te ktore sa odpowiednio uformowane napewno beda mialy lepsza sprawnosc

Uziemienie jakim ja sie poslugiwalem to stary dobry kaloryfer Uśmiech, ale teraz nowoczesne czasem skonstruowane sa z rurek nieprzewodzacych, wiec w takiej sytuacji trzebaby w glebe wbic palik z zelaza na ponad metr i do niego podlaczyc przewod, zwracajac uwage smiech2 niebyl zbyt cienki bo takowe maja mniejsza sprawnosc.

W tym ostatnim linku (po angielsku) ...

z poprzednich postow wywnioskowalem ze niepowinno byc problemow z angielskim ... nie mylilem sie prawda ?

a co do modulacji to proponowalbym poznawanie tematu po odbiornikach, bo mam wrazenie ze to tak jak z checia czytania przeskakujac jednak poznanie alfabetu.

Lady F
Zaawansowany użytkownik

Merlin

« Odpowiedz #21 : Kwiecień 12, 2017, 18:36:12 »

norbic -
Kazdy kawalek przewodnika uznac mozemy za antene, ale te ktore sa odpowiednio uformowane napewno beda mialy lepsza sprawnosc

Uziemienie jakim ja sie poslugiwalem to stary dobry kaloryfer Uśmiech

I wlasnie dlaczego? Bo z tym "kaloryferem" mialam pewien problem i to nie na tym forum, lecz "pokrewnym". Byl przypadek czlowieka uwiezionego poprzez paraliz, ale sprawnego myslowo, ktory opublikowal wlasnie swoje przezycia... i tez pisal, ze "oni" przychodza nawet z kaloryferow. Ten watek zostal zamkniety, a sprawa zamieciona pod dywanik.
Nie chce Ciebie wprowadzac za szybko w takie klimaty, ale cos musi w tym byc.
Nigdy tego nie zapomne. I wlasnie ci "ezoterycy" w ten sposob probuja pozyskac swa wlasna przestrzen... wiernych.

Dzieki Norbert!

P.S. Z moich doswiadczen wiem, ze oscyloskop to luksus. Ciekawe dlaczego?  myśli

norbic
Użytkownik
**

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #22 : Kwiecień 13, 2017, 10:09:20 »

P.S. Z moich doswiadczen wiem, ze oscyloskop to luksus. Ciekawe dlaczego?  myśli

w sumie to oscyloskop mozna kupic za grosze, np ten DSO138 https://www.google.it/search?q=DSO138&source=lnms&tbm=isch jest tez w ladnej obudowie DSO201 itd. Jednak kazde takie narzedzie ma jakis tam zakres dzialania, w tym przypadku czestotliwosci od ... do, wiec do wszystkich czestotliwosci radiowych raczej sie nie nada. Nie mialoby sensu kupowanie na poczatek urzadzenie jesli niewiemy czego naprawde potrzebujemy. Raczej nalezy zaczac od prostego multimetru ktorego koszt jest niezszy niz 5€ (niewiem jak cena w polsce) bo to urzadzenie zawsze jest przydatne, a jak juz w praktyce dojdziemy do wniosku ze nie obejdziemy sie bez konkretnego urzadzenia, ktorego oczekiwane parametry bedziemy w stanie okreslic to wowczas wybrac sie na zakupy.

ps. Lady F mam nadzieje ze jak juz zaczniesz experymenty to opiszesz krok po kroku tu na forum

Leszek
Administrator
Ekspert

4357533

swietageometria.info swietageometria Leszko2012
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #23 : Kwiecień 14, 2017, 23:02:24 »

Cześć geniusze! Uśmiech
Na Waszą prośbę, kolejne wpisy w tym wątku zostały przeniesione do działu TEORIA FALOWA.
Tytuł wątku: Podstawy teorii falowej i budowy atomu
http://forum.swietageometria.info/index.php?topic=1725.0

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2017, 23:35:52 wysłane przez Leszek » Zapisane

Strony: « 1 2 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: