logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Koszmar Darwina / Darwin's Nightmare  (Przeczytany 1500 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał-Anioł

 • między niebem a piekłem
 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1338
 • Płeć: Mężczyzna
 • Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym
  • Zobacz profil
  • Imaginarium
Koszmar Darwina / Darwin's Nightmare
« dnia: Sierpień 30, 2010, 23:47:29 »

http://www.iplex.pl/vod/p1844-koszmar_darwina.html

Czy dokument może mieć milionową widownię? Udało się to Koszmarowi Darwina - nominowany do Oscara film Huberta Saupera we Francji obejrzało przeszło milion widzów. Koszmar Darwina to opowieść o ludziach z Północy i globalizacji, a także o pewnej rybie. Występują: Młodzi rybacy, hinduscy właściciele fabryk, afrykańscy ministrowie, unijni komisarze, rosyjscy piloci i tanzańskie prostytutki.
W latach 60., w samym centrum Afryki w ramach naukowego eksperymentu do wód Jeziora Wiktorii wpuszczono pierwsze sztuki nowego gatunku ryby. W wyniku tych działań gwałtownie rosnąca populacja okonia nilowego doprowadziła do zagłady praktycznie wszystkich pozostałych gatunków zamieszkujących jezioro. Ten żarłoczny drapieżca rozmnażał się w tak oszałamiającym tempie, że dziś jego białe mięso eksportowane jest do wszystkich krajów świata. Olbrzymie samoloty towarowe, które niegdyś służyły Rosjanom, przylatują codziennie aby odebrać ostatnie połowy, wymieniając je na kałasznikowy i amunicję, wykorzystywane w niezliczonych wojnach, które opanowały mroczne serce kontynentu.
Rozkwit tego międzynarodowego konglomeratu żywieniowego i zbrojeniowego doprowadził do szatańskiego sojuszu, zawartego w imię globalizacji nad brzegami największego tropikalnego jeziora na planecie, sprowadzając tu armię młodych.
Hubert Sauper wpadł na pomysł filmu podczas pracy nad dokumentem Kisangani Diary, opisującym losy uchodźców uciekających przed rebelią w Kongu. Tak oto mówi o historii powstawania filmu: "W 1997 roku po raz pierwszy zostałem zaskoczony widokiem dwóch gigantycznych samolotów, wypełnionych po brzegi żywnością. Pierwszy z nich przywiózł 45 ton amerykańskiego żółtego groszku, którym chciano nakarmić uchodźców w pobliskich obozach założonych przez ONZ. Drugi samolot został przez kraje Unii Europejskiej wypełniony 50 tonami świeżych ryb. Spotkałem się z rosyjskimi pilotami i już wkrótce zostaliśmy "towarzyszami". Dość szybko odkryliśmy, że samoloty oprócz groszku, przywiozły broń, którą również dostarczono do tych samych obozów, dzięki czemu ci sami uchodźcy, których ratowano przy pomocy dostaw żywności, mogli zostać zastrzeleni w środku nocy. Następnego poranka, jedynym co widziałem przez roztrzęsiony obiektyw mojej kamery, była puszcza wypełniona zwłokami i ruinami obozów. Znajomość tych wydarzeń i cynizmu, który za nimi stoi, stały się punktem wyjścia do nakręcenia Koszmaru Darwina, mojego najdłuższego filmu".
Region Wielkich Jezior - to zielone, żyzne i bogate w surowce naturalne centrum Afryki. Jednocześnie jest to najprawdziwsze "jądro ciemności" naszej planety. Wojny domowe toczące się na tych terenach egzystują w swego rodzaju moralnej próżni, będąc przy tym najkrwawszymi konfliktami od czasów II wojny światowej. W samym Kongu, liczba ofiar wojny równa się liczbie zabitych w nowojorskich atakach z 11 września. Tylko że tutaj tylu ludzi ginie codziennie, przez cały rok. Jest czymś niesamowitym, że wszędzie tam gdzie odkrywa się podstawowe surowce, miejscowi nagle zaczynają umierać w ubóstwie, ich synowie trafiają do armii a córki zostają służącymi lub prostytutkami.
W filmie widzimy, że poszczególni beneficjenci tego zabójczego systemu nie są złymi ludźmi i zazwyczaj nie mają złych zamiarów. Niektórzy "jedynie wykonują swoją robotę" (latając samolotem z A do B i rozpylając napalm), niektórzy nie chcą niczego wiedzieć, a jeszcze inni po prostu walczą o przetrwanie. Sergiej, Dimond, Raphael, Eliza" to prawdziwi ludzie, którzy w doskonały sposób pokazują całą złożoność tego systemu, stanowiącego niezgłębioną tajemnicę.

WYBRANE NAGRODY I FESTIWALE:

2006 - Nominacja do Oscara w kategorii "najlepszy długometrażowy film dokumentalny"
2006 - Cezar dla "najlepszego debiutu"
2005 - Nagroda European Jury dla "najlepszego debiutu" na Angers European First Film Festival
2005 - Nagroda Publiczności dla ?najlepszego filmu dokumentalnego? na MFF w Mexico City
2005 - Nagroda FIPRESCI na FF w Sydney
2004 - Europejska Nagroda Filmowa dla "najlepszego filmu dokumentalnego"
2004 - Nagroda Publiczności na FF w Entrevues
2004 - Label Europa Cinemas na MFF w Wenecji
2004 - Nagroda Vienna Film na Viennale
Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!
www.imaginarium.org.pl