logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ofensywa masonerii w UE; "brońmy laickości"  (Przeczytany 2103 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1800
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
Ofensywa masonerii w UE; "brońmy laickości"
« dnia: Sierpień 31, 2010, 00:05:15 »
Ofensywa masonerii w UE; "brońmy laickości"

Gazeta tłumaczy, że ma to być odpowiedź na rosnące wpływy "lobby religijnych", na przykład w pracach legislacyjnych Parlamentu Europejskiego. Chodzi nie tylko o Kościoły i oficjalnie uznane związki wyznaniowe, ale także sekty, jak scjentolodzy czy raelianie.

http://img138.imageshack.us/img138/6669/quillardetibarroso.jpg
Ofensywa masonerii w UE; "brońmy laickości"


Zdaniem dziennika, loże masońskie z różnych krajów Europy są gotowe do szerszej współpracy mimo dzielących je różnic ideologicznych i obrządków, nawet jeśli będą musiały przynajmniej częściowo zrezygnować z właściwej im tajności działania. Skłania je do tego fakt, że w Traktacie z Lizbony przewidziano "regularny, otwarty" dialog instytucji UE z Kościołami. Ponadto - zauważa "Le Soir" - na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego stoją chadeccy politycy otwarcie deklarujący przywiązanie do wartości chrześcijańskich.

- Trzeba, aby różne obrządki masońskie wzięły się do polityki w dobrym tego słowa znaczeniu (...) informowały o laickości i ogłaszały swoją niezgodę na taką czy inną decyzję rządową albo europejską - tłumaczy w wywiadzie były wielki mistrz Wielkiego Wschodu Francji Jean-Michel Quillardet. Wyraził nadzieję na powstanie w przyszłości w Brukseli rodzaju przedstawicielstwa europejskiej masonerii i ruchów wolnomyślicielskich. - Politycznie to możliwe, finansowo - mniej. Mamy o wiele mniej środków finansowych niż Kościoły - ubolewał.

Jego zdaniem, równie ważne jak walka o laickość państwa, jest promowanie oświeceniowej koncepcji człowieka i obywatela z naciskiem na równość niezależnie od wyznania, rasy czy orientacji seksualnej.

Masonów mają wesprzeć inne środowiska laickie. - Europa stała się strategiczna - oświadczył przewodniczący belgijskiego Ośrodka Działań Laickich Pierre Galand. Zapowiedział wiodącą rolę organizacji belgijskich w organizacji ruchu europejskiego na rzecz laickości i "przywrócenia rozdziału Kościoła od państwa".

http://www.rp.pl/artykul/2,435215.html