logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Biblioteka Aleksandryjska  (Przeczytany 2897 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał-Anioł

 • między niebem a piekłem
 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1338
 • Płeć: Mężczyzna
 • Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym
  • Zobacz profil
  • Imaginarium
Biblioteka Aleksandryjska
« dnia: Czerwiec 15, 2010, 23:33:56 »
Biblioteka Aleksandryjska

Dziwnym zbiegiem okoliczności Biblioteka Aleksandryjska została zniszczona w momencie w którym możemy mówić o powstaniu cywilizacji jaką znamy dziś.
Niszczenie palenie książek znamy z czasów nam bliższych i zawsze  związane to było z próbą zafałszowania naszej historii oraz ograniczenia dostępu do informacji przez nowe systemy władzy.


" Zniszczenie biblioteki

Podczas inwazji Cezara na Egipt (48/47 p.n.e.) od okrętów egipskich zajął się ogniem Pałac Królewski, a następnie ogień przeniósł się na bibliotekę (Brucheion). Prawdopodobnie nie wszystkie zbiory spłonęły, bo Serapeion został nienaruszony, ale na pewno spora ich część. W czasie pożaru spłonęło przypuszczalnie ok. 40 tys. woluminów. Według świadectwa historyka greckiego Plutarcha, wódz rzymski Antoniusz ofiarował królowej Kleopatrze tytułem rekompensaty 200 tys. woluminów z biblioteki w Pergamonie. Niejasne są okoliczności upadku bibliotek aleksandryjskich. W 391 r. ambitny patriarcha Teofil sprowokował krwawe zamieszki antychrześcijańskie, po stłumieniu których wykonując rozkaz cesarza Teodozjusza nakazał zburzyć świątynię Serapisa (Serapejon), w kompleksie której znajdowała się biblioteka. Autor relacji o tym wydarzeniu Sokrates Scholastyk, nie wspomina jednak o losie ksiąg. Wydarzenia te dały początek pomówieniu o spaleniu biblioteki przez chrześcijan. Inną wersję zawiera podanie, jakoby bibliotekę spalono w 642 r. na rozkaz kalifa Omara I, który miał powiedzieć: "Albo te księgi zawierają to samo co Koran, więc są niepotrzebne, albo coś innego, więc są szkodliwe". Obydwie wersje, sprzeczne zresztą ze sobą, są legendarne."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblioteka_Aleksandryjska

Włącz polskie napisy klikając na przycisk 'CC' w prawym dolnym rogu okna (PO puszczeniu filmu)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=2ywIZ_wFb6Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=2ywIZ_wFb6Y</a>
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2010, 22:37:29 wysłana przez Leszek »
Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!
www.imaginarium.org.pl