logo

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czas i przestrzeń - wykraczając poza teorię Einsteina  (Przeczytany 89583 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał-Anioł

• między niebem a piekłem
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym
    • Imaginarium
Odp: Czas i przestrzeń - wykraczając poza teorię Einsteina
« Odpowiedź #140 dnia: Listopad 06, 2012, 11:51:54 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ev9zrt__lec" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ev9zrt__lec</a>
Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!
www.imaginarium.org.pl

Offline Michał-Anioł

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Imaginarium
« Odpowiedź #141 dnia: Listopad 06, 2012, 12:03:42 »
sasqu jakbyś nie wiedział to barwy podstawowe służą do uzyskanie większej liczby kolorów niż biały który można osiągnąć  na wiele sposobów  i składają się nie tylko z 3 kolorów rgb jest jeszcze np cmyk i wybacz że nie śledzę twoich "artykułów " ale u mnie dzieci zajmują się takimi problemami ;)

Ps i nie rozumie co mają te twoje przemyślenia szczególnie w tak skromnym zakresie (choć nie mam na to ochoty to tu mała dygresyjka w twoim stylu: jak wszyscy wiedzą postrzegane przez nas kolory są w  zdecydowanej większości wypadków światłem odbitym i zajmuje się tym fizyka kwantowa, jakbyś nie wiedział to już wiesz) wspólnego z tym tematem:Czas i przestrzeń - wykraczając poza teorię Einsteina .
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2012, 12:18:12 wysłana przez Michał-Anioł »
Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!
www.imaginarium.org.pl

Fair Lady

• Gość
« Odpowiedź #142 dnia: Listopad 06, 2012, 12:11:50 »
Bardzo ladny ten film.
Najgorsze w tym, ze ta Sara starzeje sie szybcje, niz Adam w przestworzach ;)

Znalazlam w atlasie pt. "Kosmos" (Astronomica) na str. 144 taki opis:

"Do Otchlani

Co sie zdarzy, jesli wpadnie sie do czarnej dziury? To zalezy od punktu widzenia. Dla obserwatora z zewnatrz ktos wpadajacy do czarnej dziury bedzie zwalnial w miare zblizenia sie do horyzontu zdarzen, az wreszcie zatrzyma sie tuz przy horyzoncie, zamrozony w czasie, powoli zanikajacy.
Przyczyna jest silna grawitacja, ktora spowalnia uplyw czasu. Jesli jednak patrzec na to z punktu widzenia osoby wpadajacej do czarnej dziury, to jawi sie kompletnie odmienny obraz. Dla tej osoby czas bedzie uplywal normalnie, ale wszystko na zewnatrz bedzie sie dzialo coraz szybciej.
Cala przyszlosc wszechswiata momentalnie przebiegnie przed oczami takiego obserwatora. O ile wytrzyma rozciaganie przez stale rosnaca grawitacje...
Naukowcy nazywaja to zjawisko spaghettifikacja."

//Uff, ale sie nastukalam w klawiatura, choc juz wiem co bede dzis na obiad jadla :oczko://

----------------------------------

edit:
Przeczytalam artykul o kolorach SasQ'a.
I mam takie pytanie - jako kobieta, czyli biorac na chlopski rozum - co oznacza kolor BIALY. Bo ja widze NIESKONCZONE spektrum bieli. Panow zapraszam do garderoby w celu porownania ... podkoszulek°°, albo innych czesci garderoby, a panie tez wiedza jak wyglada bialy:) chocby po odcieniach sukien slubnych.
To jak to jest z tym "bielszym odcieniem bieli" :oczko:
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2012, 12:38:49 wysłana przez Fair Lady »

Offline Michał-Anioł

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Imaginarium
« Odpowiedź #143 dnia: Listopad 06, 2012, 12:39:55 »
Od nośnie czarnych dziur jest tyle teorii że ciężko się do tego odnieść, jedyne co wiemy z dużym prawdopodobieństwem to to że zachowanie tak bardzo zakrzywionej czasoprzestrzeni wykracza daleko poza nasze możliwości poznania ,szczególnie empirycznego, wnioski na jej temat możemy wciągać tylko obserwując co się dzieje w ich pobliżu (obserwacja otaczającej ją materii)
 dla tego nazywamy je też  osobliwością,  ponieważ wymyka się intuicyjnemu postrzeganiu rzeczywistości i jest na razie opisana tylko za pomocą matematyki teoretycznej .Niektóre teorie mówią wręcz że moment przejścia przez horyzont zdarzeń nie jest w żaden sposób wyróżniony  I  obserwator spadający do wnętrza czarnej dziury nie odczuwa żadnej różnicy w obserwacjach  poza wzrastającymi siłami pływowymi grawitacji
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2012, 12:41:52 wysłana przez Michał-Anioł »
www.imaginarium.org.pl

Offline Michał-Anioł

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Imaginarium
Odp: Czas i przestrzeń - Dusza i fizyka kwantowa
« Odpowiedź #144 dnia: Listopad 06, 2012, 19:16:38 »
Wywiad z Dr Fredem Alanem Wolfem

Dr Fred Alan Wolf uzyskał stopień doktora w fizyce teoretycznej na UCLA. Kontynuuje on pisanie, prowadzi wykłady na całym świecie i przeprowadza badania na temat związku fizyki kwantowej i świadomości. Jest autorem książki, która zwyciężyła w konkursie National Book Award, oraz wielu innych książek, włączając "The Spiritual Universe". Jest członkiem Martin Luther King Jr. Collegium of Scholars. Dr Wolf uczył na uniwersytecie w Londynie, uniwersytecie w Paryżu, w Instytucie Fizyki Nuklearnej (Hahn-Meitner Institute for Nuclear Physics) w Berlinie, w Izraelskim Uniwersytecie w Jeruzalem (The Hebrew University of Jerusalem) i w Stanowym Uniwersytecie San Diego w Stanach Zjednoczonych. Jego ostatnia książka jest zatytułowana "Mind into Matter". PYTANIE – Pozwól mi zacząć, zadając ci kilka pytań, które odnoszą się twojej ostatniej książki „Mind into Matter” oraz twoich poprzednich książek, szczególnie „Taking The Quantum Leap”. Jak różny jest świat fizyki kwantowej od świata, który widzimy?

FRED ALAN WOLF – To jest niewidzialny świat, choć wprost wpływa on na rzeczy, sprawiając, że je widzimy. To jest świat, w którym musimy sobie radzić w abstrakcyjny sposób myślenia lub postrzegania. Radzimy sobie tu z czymś całkowicie nieuchwytnym, że ja nazywam to qwiff – matematyczny konstrukt – który nigdy nie może być zauważony, zmierzony lub przetestowany. Mimo to qwiffs posiadają obserwowalne, mierzalne i testowane konsekwencje. To jest świat, który opisuje rzeczy, które my nazywamy atomami, molekułami, subatomicznymi częściami i nawet ostatnio częściej komputerami, głębszą kosmiczną komunikacją, tym, jak działają fotokomórki w twoim aparacie, telewizją, nowoczesnym komputerem i tym, jak to zasadniczo pracuje. Wszystkie te rzeczy nie byłyby możliwe bez zrozumienia podstawowych zasad, które my nazywamy fizyką kwantową.

PYTANIE – Czy to nam mówi, jak różny jest świat fizyki kwantowej?

FRED ALAN WOLF – Nie, to tylko tłumaczy, że jest nowa podstawa rozumienia istoty działania świata. Kiedy próbujemy zrozumieć świat w terminach tego, co dziś nazywane jest klasyczną fizyką, która to fizyka została wynaleziona w siedemnastym i osiemnastym wieku przez ludzi takich jak Isaac Newton, odkryliśmy na przykład, że nasze klasyczne rozumowanie było w zupełności wystarczające. Opisuje ono ruchy bardzo dużych obiektów, takich jak planety w ich orbitach, kierowanie pojazdami w dół ulicy i generalnie urządzeniami mechanicznymi. Ale kiedy próbowaliśmy zastosować ten sam rodzaj myślenia do bardzo małych, drobniutkich, atomowych i subatomowych dziedzin, odkryliśmy, że te klasyczne prawa przewidywały zdarzenia, które nie wystąpiły. Rzeczy, które się wydarzyły, były kompletnie nieprzewidywalne. W rzeczywistości fizyka kwantowa wprowadziła cały nowy sposób myślenia na temat nauki. To naprowadziło na fakt, że sposób, w jaki osoba obserwuje atomowe lub subatomowe zdarzenie, może w rzeczywistości przerabiać i zmieniać to zdarzenie w konsekwencje, które nie byłyby przewidywalne przez stare Newtoniańskie modele.

więcej tu :
http://imaginarium.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=426%3Adusza-i-fizyka-kwantowa&catid=45%3Apo-pierwsze&Itemid=53&fb_action_ids=463024647080981&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22463024647080981%22%3A10150916959812213}&action_type_map={%22463024647080981%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]
www.imaginarium.org.pl

Offline Michał-Anioł

• Moderator Globalny
  • Ekspert
    • Imaginarium
« Odpowiedź #145 dnia: Listopad 20, 2012, 14:12:07 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=hKZTEL28BTU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hKZTEL28BTU</a>
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=z9263vjhtlw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=z9263vjhtlw</a>
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=a27htbGCrMQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=a27htbGCrMQ</a>

www.imaginarium.org.pl