logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Komputery kwantowe – następcy pecetów?  (Przeczytany 8854 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lucyfer

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 618
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Komputery kwantowe – następcy pecetów?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2012, 11:34:53 »
Cytat: Fair Lady
Lucyfer, ogladajac ten program przypomnialam sobie o informacjach, ktore pokazywales kiedys dotyczace pamieci wody.
To woda jest najwiekszym komputerem kwantowym.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aG3Ay94X9nw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=aG3Ay94X9nw</a>

I coś od SasQ  :-)


Cytat: SasQ
Rozproszone myśli

Istnieją "komputery", które już używają tej technologii, lecz nie są to komputery stworzone przez człowkeka. Jednym z nich jest… ludzki mózg! Mózg jest zbudowany z neuronów (komórek mózgowych). Każdy neuron jest komórką mającą wiele wejść (dendrytów) i jedno wyjście (akson) (które może się rozgałęziać na końcu, by dostarczać sygnały do wielu innych neuronów). Na końcu każdego z jego wejść znajduje się mała przerwa, zwana synapsą. Ta mała szczelinka przewodzi sygnały elektrochemiczne tym bardziej, im częściej jej używasz, więc jest ona formą pamięci. A każdy neuron sumuje sygnały z wielu swoich wejść i gdy są one silniejsze niż pewna wartość progowa, odpala sygnał na swoim wyjściowym aksonie. Jest to najprostsza forma obliczeń i przetwarzania informacji.

Tak więc neuron jest najlepszym połączeniem pamięci i jednostki obliczeniowej, wszystko w jednym miejscu, a cały mózg jest najlepszą rozproszoną siecią obliczeniową! Dane są przetwarzane w miejscu, w którym są przechowywane – w każdym neuronie – a jeden kawałek informacji może być rozproszony po całym mózgu (co również oznacza, że jest mniej podatny na uszkodzenia fizyczne).

Obliczenia w tego rodzaju "komputerze" są wysoce zrównoleglone: wiele neuronów może pracować równolegle, każdy nad inną częścią problemu w tym samym czasie, i budować odpowiedź razem. To dlatego nasze mózgi potrafią robić wiele rzeczy, takich jak rozpoznawanie wzorców (głosu, twarzy itp.), snucie wolnych skojarzeń itp., których współczesne komputery nie potrafią. No i sieci neuronowe potrafią "programować same siebie" (uczyć się), czego współczesne komputery nie potrafią.
Największy komputer we Wszechświecie

Jest jeszcze jeden komputer rozproszony, o którym prawdopodobnie nie wiedziałeś i nawet się nie spodziewałeś. I ma on nawet więcej wspólnego z WSM! Jest nim… nasz Wszechświat! Tak, dobrze usłyszałeś. Wszechświat jest doskonałym komputerem rozproszonym! Ta idea przyszła do mnie we śnie, który miałem jakiś czas temu. Zobaczmy, dlaczego tak jest:

Wszechświat jest zbudowany z pierdyliardów atomów, a każdy atom jest połączeniem pamięci i procesora w jednym. Jego energetyczny stan kwantowy jest jego pamięcią: gdy ustawisz atom w określonym stanie kwantowym, pozostanie on w tym stanie na zawsze, dopóki coś nie zaburzy go z zewnątrz. (W kiążce Milo Wolffa "Exploring the Physics of the Unknown Universe" na stronie 234 jest opis eksperymentu, który to pokazuje. W polskiej wersji książki jest na stronie {wpisać}) Taki atom jest też arytmometrem (jednostką obliczeniową): sumuje amplitudy fal przychodzących od wszystkich sąsiednich atomów w całym znanym Wszechświecie i zmienia swój własny stan kwantowy zależnie od nich. Tak więc wykonuje obliczenia i zapamiętuje.

Atom jest jak neuron w baaaardzo dużej sieci neuronowej :-) ale jest nawet lepszy niż neurony w mózgu czy mikrochipy, ponieważ nie potrzebuje żadnych przewodów! Używa samej przestrzeni i podróżujących w niej fal do przesyłania informacji.

Zastanawiam się jednak… jeśli Wszechświat jest wielkim rozproszonym komputerem kwantowym, to:

    Co on oblicza?
    Dla kogo? Kim jest programista? :-)
    Co się stanie, gdy on skończy swoje obliczenia? :-P
    Czy otrzymamy liczbę 42? :-D
    Jeśli działa podobnie do sieci neuronowej w naszych mózgach, to o czym Wszechświat rozmyśla?

Źródło: http://nauka.mistu.info/Komputery/Kwantowe/Radykalny_wstep_do_obliczen_kwantowych.html

Offline migoku

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 28
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Pracownia Rękodzieła Fenome
  • Email