logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: komety atakują ;)  (Przeczytany 1671 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał-Anioł

 • między niebem a piekłem
 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1338
 • Płeć: Mężczyzna
 • Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym
  • Zobacz profil
  • Imaginarium
komety atakują ;)
« dnia: Wrzesień 29, 2010, 22:55:54 »
informacje z ostatnich 3 dni
Groźna asteroida zbliża się do Ziemi. Nadleci za miesiąc


Ile takich obiektów
zbliża się do naszej planety?

W kosmosie może czaić się zagłada naszej planety. A my nawet o niej nie wiemy. Astronomowie odkryli właśnie potencjalnie niebezpieczną dla
Ziemi asteroidę, która... zbliży się do naszej planety już za miesiąc - informuje "The Daily Mail


Asteroida została odkryta dzięki programowi
Pan-STARRS. To system
czterech teleskopów o średnicy 1,8 m, mieszczących się na Hawajach.2010 ST3 - bo tak nazwano nową
asteroidę, ma 150 metrów średnicy. Zbliży się do naszej planety w połowie października. Na szczęście ma niewielkie szanse, by w nią uderzyć - z obliczeń naukowców wynika, że minie ją w odległości 6,5 mln kilometrów.

Ile podobnych gigantycznych kosmicznych skał zbliża się niepostrzeżenie do Ziemi? Nie wiadomo.

Naukowcy cieszą się na razie, że dzięki nowym teleskopom udało się odkryć 2010 ST3. I mają nadzieję, że odkryją tysiące nowych, których do tej pory nikt nie zauważył...

WB

Niezwykłe zjawisko. Dwie asteroidy zbliżają się do ZiemiOdkryto je kilka dni temu.     Dwie kosmiczne skały odkryte niedawno przez
    astronomów Mount Lemmon Survey w Tucson w Arizonie przelecą w środę w pobliżu Ziemi. Według wyliczeń będą bardzo blisko naszej planety - informuje space.com.

Pierwsza asteroida - 2010 RF12 znajdzie się najbliżej Ziemi w środę o godzinie 21:18. Minie nasza planetę "zaledwie" o 79 tysięcy kilometrów (satelity komunikacyjne znajdują się na orbicie odległej o 36 tys. km od Ziemi).

Skała ta jest stosunkowo niewielka, ma 5,8 na 13 metrów wielkości.

Większa asteroida - 2010 RX30, pojawi się wcześniej. Najbliżej Ziemi - w odległości mniej więcej trzech piątych dystansu dzielącego nas od Księżyca - znajdzie się o godzinie 9:51.

Ta kosmiczna skała ma 10 na 22 metry wielkości.

Astronomowie przekonują, że nic nam nie grozi. Właściciele teleskopów będą zaś mogli podziwiać niecodzienne zjawisko - przejście w ciągu kilku godzin dwóch asteroid w pobliżu Ziemi.

WB

Ta asteroida zagraża Ziemi. Zobacz, kiedy uderzyJest groźniejsza niż Apophis.

    Ogromna kosmiczna skała, której średnica sięga 560 metrów, nieuchronnie zbliża się do Ziemi. Jest ponad dwukrotnie większa od okrytej złą sławą asteroidy Apophis. I ma o wiele większą szansę w nas uderzyć - informuje universetoday.com.Asteroida nie ma jeszcze nazwy, ochrzczono ją symbolem 1999 RQ36. Została odkryta 11 lat temu, ale przez długi czas nikt się nią nie zajmował - wyliczono szybko
, że przez najbliższe sto lat nie będzie nam zagrażać, więc jej badanie odłożono na później.

Postanowili się jej jednak przyjrzeć najpierw włoscy, potem hiszpańscy naukowcy. Ci pierwsi, w ubiegłym roku, wyliczyli, że prawdopodobieństwo zderzenia asteroidy z Ziemią pomiędzy rokiem 2169 a 2199 r. wynosi 1:1400.Dla porównania: prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią budzącej strach asteroidy Apophis wyliczono początkowo na 1:45.000, w ubiegłym roku stwierdzono jednak, że ryzyko jest jeszcze mniejsze, wynosi 1:250.000.

Hiszpańscy naukowcy, którzy zajęli się asteroidą 1999 RQ36 wyliczyli dokładnie, kiedy może uderzyć w Ziemię. Ma to nastąpić 24 września 2182 roku. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia? 1:1000.Te wyliczenia tak zaalarmowały naukowców, że postanowili bliżej przyjrzeć się zagrażającej nam skale. Proponują by wysłać na nią kosmiczną sondę, dzięki której będą mogli dokładnie obliczyć jej orbitę, a raczej to, jak się ona zmienia pod wpływem działania sił grawitacyjnych Słońca i Ziemi. Ma ona wyruszyć na asteroidę w 2018 roku.

Asteroida 1999 RQ36 pochodzi z grupy asteroid Apollo. Jej orbita nie wychodzi poza orbitę Marsa, krzyżuje się jednak z orbitą Ziemi. Okrążą Słońce w rok i 71 dni.

WB

http://www.sfora.pl/Grozna-asteroida-zbliza-sie-do-Ziemi-Nadleci-za-miesiac-a24674
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2010, 23:00:58 wysłana przez Michał-Anioł »
Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!
www.imaginarium.org.pl