logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Film "Poród w ekstazie"  (Przeczytany 2767 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1800
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
Film "Poród w ekstazie"
« dnia: Październik 14, 2010, 18:38:39 »
Film "Poród w ekstazie" (Orgasmic Birth)
Źródło: http://www.rodzicpoludzku.pl/Aktualnosci/Film-Porod-w-ekstazie.html

Debra Pascali-Bonaro, twórczyni filmu, rzuca wyzwanie krążącym w zachodniej kulturze mitom, ujawniając widzom wspaniałe, emocjonalne, duchowe i fizyczne uniesienie, którego źródłem mogą być narodziny. Pokazuje, że kobiety mogą cieszyć się porodem, a nie tylko go znosić. Pascali-Bonaro rzuca wyzwanie powszechnym uprzedzeniom, zapraszając widzów do obejrzenia najbezpieczniejszego, najłatwiejszego i najprzyjemniejszego sposobu urodzenia dziecka.


Film „Poród w ekstazie" jest zaproszeniem do zmiany - do tego, aby bardziej świadomie przygotowywać się do porodu, aby podejmować dojrzałe decyzje o tym z kim i gdzie rodzimy. Jest także wezwaniem do tego, aby więcej mówić o pozytywnych doświadczeniach porodowych - trzeba przełamać traumatyczną wizję porodu, jaką przekazują sobie nawzajem kobiety. Jest także przesłaniem do położnych i lekarzy - aby nie traktowali porodu jako medycznej procedury, aby dostrzegli geniusz kobiecej fizjologii i pomagali kobietom w jak najlepszym wykorzystaniu mądrości ich ciała.

W „Porodzie w ekstazie" komentarze ekspertów przeplatają się z olśniewającymi chwilami przeżywanymi przez rodzące kobiety. Dla kontrastu widzimy przyszłe matki leżące na łóżkach porodowych, przywiązane do monitorujących je maszyn i otoczone obcymi ludźmi. Film pokazuje, że współcześnie poród zbyt często odbywa się w szpitalu, pod kontrolą maszyn i techniki medycznej, a poza kontrolą rodzącej kobiety.Kobiety biorące udział w filmie odważnie zgodziły się na sfilmowanie ich porodu, aby pokazać innym, co jest możliwe. W szpitalu, Domu Narodzin czy we własnym domu dzielą się z nami swoim intymnym doświadczeniem. Doświadczyły niezakłóconego porodu, poruszały się we własnym rytmie, mając swych partnerów u boku. Ich śmiech, pocałunki, pojękiwania w trakcie skurczów ukazują rzadki obraz porodu, który jest nie tylko przyjemniejszy, ale również bezpieczniejszy i zdrowszy zarówno dla matki, jak i dla dziecka, niż to zmedykalizowane doświadczenie, które stało się normą zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w wielu innych krajach, również w Polsce.


„Poród w ekstazie" to coś więcej niż film - w zamyśle jego twórców ma stać się światowym projektem, którego celem jest zmiana spostrzegania porodu i ukazania przełomowej roli, jaką może odegrać w życiu wielu kobiet i ich rodzin. Ta zmiana podejścia do porodu, według autorów, powinna się dokonywać w wielu krajach jednocześnie. Dlatego też do projektu zostały zaproszone organizacje działające na rzecz zmian w położnictwie na terenie własnego kraju (stowarzyszenia rodziców, położnych, konsumenckie).

Ich zobowiązaniem jest, między innymi, zorganizowanie po projekcji filmu dyskusji z udziałem widzów i zaproszonych ekspertów. Dzięki temu każdy może „na gorąco" podzielić się swoimi emocjami, refleksjami, przedyskutować sporne kwestie - tym samym każdy widz staje się aktywnym członkiem projektu!

Fundacja Rodzić po Ludzku jest producentem polskiej wersji językowej filmu i w ramach podpisanego porozumienia organizuje pokazy na terenie Polski.


Polska premiera filmu odbyła się 19 listopada 2008 r. w Warszawie podczas
zorganizowanej przez Fundację Rodzić po Ludzku konferencji dla położnych i lekarzy.8 marca 2009 r. w poznańskim kinie Muza, dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia „No women no art" z Poznania film obejrzało ponad 200 osób.

Naszym celem jest pokazanie filmu w jak największej liczbie miejsc w Polsce i jak największej liczbie kobiet. Jeśli chcieliby Państwo, aby w Waszym mieście odbył się pokaz filmu „Poród w ekstazie" i jednocześnie jesteście gotowi, aby aktywnie włączyć się w jego organizację, skontaktujcie się z nami.

O twórczyni:
Debra Pascali - Bonaro - reżyserka i producentka filmu
Instruktorka szkoły rodzenia wg metody Lamaze od 26 lat, autorka książek, znana w świecie propagatorka porodu normalnego. Prowadzi wykłady dla przyszłych położnych, pielęgniarek i lekarzy na 3 amerykańskich uniwersytetach. Jest współautorką programów mających za zadanie wprowadzenie douli jako stałego elementu opieki nad kobietami w okresie okołoporodowym w Stanach Zjednoczonych. Konsultantka europejskiego programu H.O.M.E. Jako certyfikowany trener prowadzi szkolenia dla douli.

Zasiada w zarządach organizacji działających na rzecz poprawy opieki nad matką i dzieckiem, współpracuje z wieloma amerykańskimi i światowymi organizacjami, których celem jest obniżenie śmiertelności okołoporodowej. Pracę nad filmem rozpoczęła w 2002 roku. Dokumentacji do filmu poszukiwała podróżując do Nowej Zelandii, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Ameryki Południowej. „Poród w ekstazie" jest jej pierwszym filmem.

Premiera światowa filmu odbyła się 16 maja w 2008 r. Pradze, stolicy Czech. Premiera amerykańska w dwa dni później w Cleveland w Ohio. Do tej pory film pokazywany był w ponad 10 stanach USA, w wielu krajach Europy, w Meksyku, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, na Tajwanie i w Izraelu. Więcej informacji na: www.orgasmicbirth.com


Informacje o filmie:
Czas trwania: 85 min.
Reżyseria: Debra Pascali-Bonaro
Producent: Kris Liem
Zdjęcia: David Ford
Muzyka: John McDowell
Produkcja polskiej wersji językowej - Fundacja Rodzić po Ludzku
Realizacja: Anna Maria Węgrzyn, AFFI - Ruchome Obrazki
Tłumaczyła i czytała: Justyna Gardzińska. Dźwięk: Studio Sonoria.Nassim Haramein ze swoja partnerką rodzącą w ekstazie... :)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gLLi7QCw-7s" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gLLi7QCw-7s</a>
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2010, 18:42:14 wysłana przez Leszek »