logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: FILOZOFIA HERMETYCZNA  (Przeczytany 4935 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał-Anioł

 • między niebem a piekłem
 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1338
 • Płeć: Mężczyzna
 • Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym
  • Zobacz profil
  • Imaginarium
FILOZOFIA HERMETYCZNA
« dnia: Grudzień 09, 2010, 22:33:35 »
FILOZOFIA HERMETYCZNA


"Usta mądrości są zamknięte dla wszystkiego z wyjątkiem uszu zrozumienia" - Kybalion.

Ze starożytnego Egiptu pochodzą fundamentalne, ezoteryczne i okultystyczne nauki, które tak silnie wpływały na filozofie wszystkich ras, nacji i ludzi przez kilka tysięcy lat. Egipt, dom Piramid i Sfinksa, był miejscem narodzin ukrytej mądrości i nauk mistycznych. Wszystkie narody czerpały z jego sekretnej doktryny. Indie, Persja, Chaldea, Medea, Chiny, Japonia, Asyria, starożytna Grecja i Rzym oraz inne starożytne kraje brały wolny udział w paradzie wiedzy, którą hierofanci i mistrzowie kraju Isis udostępnili tak swobodnie dla tych, którzy przybyli gotowi na udział w wielkim zgromadzeniu mistycznej i okultystycznej nauki, którą wielkie umysły tego starożytnego lądu zebrały razem.

W starożytnym Egipcie, przez wieki, które zajęła im droga od czasów Wielkiego Hermesa, istnieli wielcy adepci i mistrzowie, których nigdy nie prześcignięto i z którymi mało kto mógł się równać. W Egipcie umiejscowiona była Wielka Loża Lóż Mistyki.

W progi świątyni wstępowali neofici, którzy potem, jako hierofanci, adepci i mistrzowie, podróżowali w cztery strony świata, niosąc ze sobą cenną wiedzę, którą byli gotowi, niecierpliwi i chętni przekazać tym, którzy byli gotowi ją otrzymać. Wszyscy studenci okultyzmu rozpoznają dług, jaki mamy wobec tych czcigodnych mistrzów starożytnego lądu.

Lecz pomiędzy tymi mistrzami starożytnego Egiptu niegdyś żył jeden, którego mistrzowie określali "Mistrzem mistrzów". Ten człowiek, jeśli zaiste był "człowiekiem", żył w Egipcie w najwcześniejszych dniach. Znany był jako Hermes Trismegistus. Był on ojcem mądrości okultyzmu, założycielem astrologii i odkrywcą alchemii. Szczegóły z jego życia są zagubione w historii z winy upływu lat, chociaż kilka starożytnych krajów kłóciło się między sobą o to, czyim honorem było być miejscem jego urodzenia - i to tysiące lat wcześniej. Okres jego pobytu w Egipcie, w jego ostatniej inkarnacji na tej planecie, nie jest znany, lecz został ustalony na wczesne dni najstarszych dynastii w Egipcie - na długo przed dniami Mojżesza. Największe autorytety uważają, że żył on w czasach Abrahama, a niektóre żydowskie tradycje idą jeszcze dalej, twierdząc, że Abraham nabył część swojej mistycznej wiedzy od samego Hermesa.

Gdy mijały lata po jego odejściu z tej płaszczyzny życia (tradycja odnotowuje, że żył on fizycznie przez trzysta lat), Egipcjanie ubóstwili Hermesa i uczynili z niego jednego ze swoich bogów, o imieniu Thoth. Wiele lat później mieszkańcy starożytnej Grecji także uczynili go jednym ze swoich wielu bogów, nazywając go "Hermes, bóg mądrości". Egipcjanie czcili jego pamięć przez wiele wieków, nazywając go "skrybą bogów" i nadali mu jego charakterystyczny starożytny tytuł, "Trismegistus", co znaczy "po trzykroć wielki", "wielce wielki", "największy z wielkich" etc. We wszystkich starożytnych krainach było czczone imię Hermesa Trismegistusa, będąc imieniem synonimicznym do "źródła mądrości".

Nawet do dzisiaj używamy terminu 'hermetyczny' w sensie 'sekretny', 'szczelnie zamknięty' itp. - a jest to spowodowane tym, że naśladowcy Hermesa zawsze obserwowali zasadę tajemnicy w tych naukach. Nie wierzyli w "rzucanie pereł pomiędzy świnie", lecz raczej trzymali się zasady "mleko dla dziecka; sztuka mięsa dla mężczyzny" - obie te maksymy zawarte są w chrześcijańskich tekstach, lecz obie były też używane przez Egipcjan na wieki przed erą chrześcijaństwa.

I właśnie ta polisa bezpiecznego szerzenia prawdy zawsze charakteryzuje hermetyzm, nawet dzisiaj. Nauki hermetyczne można odnaleźć w wielu krainach, pomiędzy wieloma religiami, lecz nigdy nie są one identyfikowane z konkretnym krajem ani z konkretną grupą religijną. Jest tak z powodu ostrzeżenia starożytnych nauczycieli zabraniającemu sekretnej doktrynie ukształtować się w wyznanie. Mądrość tego ostrzeżenia jest oczywista dla wszystkich znawców historii. Starożytny okultyzm Indii i Persji zdegenerował się i w dużej części został utracony przez fakt, że nauczyciele stali się kapłanami, więc teologia została wymieszana z filozofią, co zaowocowało tym, że okultyzm Indii i Persji stopniowo ginął pośród mas przesądów religijnych, kultów, wierzeń i 'bóstw'. Tak samo stało się ze starożytną Grecją i Rzymem. To samo dotyczy nauk hermetycznych u gnostyków i wczesnych chrześcijan, które zostały zagubione w czasach Konstantyna, którego żelazna ręka pokryła filozofię narzutą teologii, przez co Kościół chrześcijański utracił to, co było jego podstawową esencją i duchem. Spowodowało to, że błądził on przez kilka stuleci, zanim odnalazł drogę do swojej starożytnej wiary, i oczywiste jest dla wszystkich uważnych obserwatorów dwudziestego wieku, że Kościół obecnie stara się wrócić do swoich starożytnych, mistycznych nauk.

Lecz zawsze istniało kilka wiernych dusz, które podtrzymywały płomień, zajmowały się nim i nie pozwalały jego światłu wygasnąć. I dzięki tym oddanym sercom i odważnym umysłom nadal mamy prawdę przy sobie. Lecz nie znajdzie się jej w książkach, w żadnej mierze. Była ona przekazywana od mistrza do ucznia; od wtajemniczonego do hierofanta; z ust do uszu. Kiedy już cokolwiek było zapisywane, znaczenie tych słów było ukrywane w terminach alchemii i astrologii, aby tylko ci, którzy posiadają klucz, byli w stanie to odczytać. Było to konieczne, aby uniknąć prześladowania teologów średniowiecza, którzy zwalczali sekretną doktrynę ogniem i mieczem, palami, szubienicą i krzyżem. Nawet do dzisiaj można znaleźć jedynie kilka rzetelnych książek o filozofii hermetycznej, chociaż istnieją niezliczone odnośniki do niej w wielu książkach opisujących różne obszary okultyzmu. A to właśnie filozofia hermetyczna jest jedynym uniwersalnym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi nauk okultystycznych!

We wczesnych dniach istniała kompilacja pewnych podstawowych doktryn hermetycznych, przekazywana od nauczyciela do ucznia, która była znana jako "KYBALION"; dokładna waga i znaczenie tych terminów było utracone na kilka stuleci. Nauki te znane jednak są wielu osobom, którym były one słownie przekazywane przez wiele wieków. Nie zostały one nigdy spisane ani wydrukowane. Był to jedynie zbiór maksym, aksjomatów i nauk, które były niezrozumiałe dla ludzi z zewnątrz, lecz które były w pełni zrozumiałe dla uczniów, po tym, jak te maksymy, aksjomaty i nauki były wyjaśniane i udowadniane neofitom przez wtajemniczonych. Nauki te stanowiły podstawowe zasady dla "sztuki hermetycznej alchemii", która wbrew powszechnym osądom zajmuje się panowaniem nad siłami mentalnymi, a nie materialnymi elementami; transmutacją jednego rodzaju mentalnych wibracji w inny, a nie zmianą jednego metalu w drugi. Legendy o "kamieniu filozoficznym", który zmieniałby każdy metal w złoto były alegorią odnoszącą się do hermetycznej filozofii, która jest oczywista dla wszystkich uczniów prawdziwego hermetyzmu.

W tej małej książce, której jest to pierwsza lekcja, zachęcamy naszych uczniów do badania nauk hermetycznych wg ustaleń KYBALIONA, z naszymi wyjaśnieniami, gdzie my jesteśmy skromnymi uczniami nauk, którzy, nosząc tytuł wtajemniczonych, ciągle są uczniami u stóp HERMESA, Mistrza. Podajemy tutaj wiele maksym, aksjomatów i nauk KYBALIONA razem z naszymi tłumaczeniami i ilustracjami, którymi chcielibyśmy uczynić te nauki bardziej zrozumiałymi dla współczesnego ucznia, szczególnie, że oryginalny tekst jest celowo ukryty wśród niejasnych określeń.

Oryginalne maksymy, aksjomaty i nauki KYBALIONA są tutaj podane w cudzysłowach, z odpowiednim odniesieniem. Nasza własna praca jest tutaj pisana w zwykły sposób. Wierzymy, że wielu uczniów, którym niniejszym oferujemy te skromne dzieło, wyniesie z niego tyle samo korzyści, ile otrzymało wielu, którzy dawniej kroczyli tą samą drogą do perfekcji, w stuleciach, które minęły od czasów HERMESA TRISMEGISTUSA, Mistrza Mistrzów, Wielce Wielkiego. Słowami "KYBALIONA":

"Tam, gdzie kierują się kroki Mistrza, otwierają się uszy gotowe na jego Naukę" - Kybalion.

"Kiedy uszy ucznia gotowe są słuchać, pojawiają się usta, aby wypełnić je Mądrością" - Kybalion.

Według nauk więc, przekazanie tej książki tym, którzy gotowi są na instrukcje, przyciągnie ich uwagę, jako że będą gotowi na przyjęcie nauk. Tak samo, gdy uczeń jest gotowy na otrzymanie prawdy, wtedy ta książka przyjdzie do niego lub do niej. Takie jest Prawo. Hermetyczne prawo przyczyny i skutku, w swoim aspekcie prawa przyciągania, sprowadzi usta i uszy razem - ucznia i książkę do siebie. Tak niech się stanie!

Wątek Przeniesiony ze starego forum
Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!
www.imaginarium.org.pl