Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Moon Tilt  (Przeczytany 4914 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Śpioch13
Nowy użytkownik
*

« : Grudzień 28, 2010, 23:22:33 »

Witam serdecznie. Ostatnimi czasy, natknąłem się w sieci na informacje, jakoby nasz srebrny przyjaciel - księżyc, zaczął zachowywać się nieco dziwnie. Były tam też zdjęcia naszego satelity, które przedstawiały jego nietypowe zachowanie: Cień na powierzchni księżyca był ułożony niemal poziomo, co ciekawe, nie tylko zaciemnienie wydawało się przesunąć ku pozycji poziomej względem obserwatora, ale także ułożenie kraterów zdawało się przejawiać takie same przesunięcie.

Szczerze, w pierwszej chwili zignorowałem tą informacje. Jednakże dwa dni temu, niebo było na tyle przejrzyste, iż można było wreszcie spojrzeć w gwiazdy. Ja sam, niemal zapomniałem już o przeglądanych w przeddzień zdjęciach. I wtedy znajomy wypowiedział takie zdanie "Jakiś dziwny ten księżyc" . Patrze, rzeczywiście, cień na księżycu był jakiś inny, niemal w pozycji poziomej. To był znak że trzeba się temu przyjrzeć bliżej. Okazało się że nasz model zachowania księżyca, nie przewiduje takiego scenariusza (albo ja nic takiego nie znalazłem). Kiedy wyszedłem kilka godzin później spojrzeć na księżyc, zaciemnienie jak gdyby przesunęło się bardziej ku pionowi - w zaledwie kilka godzin - wydało mi się to dość niezwykłe...

Więc zacząłem szukać jakiegoś wyjaśnienia, ale jakoś nic nie znalazłem... Jedyne co mogłem odszukać na ten temat, znajdowało się głównie na anglojęzycznych stronach i aby znaleźć cokolwiek, należy wpisać "Moon Tilt" Niestety od czasu ostatniej mojej obserwacji, niebo jakoś nie ma ochoty się rozchmurzyć, więc zostałem chcąc nie chcąc, skazany na zdjęcia, cz też nagrania umieszczone w internecie. Więc z zapałem zacząłem szukać odpowiedzi (co było dość trudne, bo mój angielski, nie jest najwyższych lotów). Wpierw nagranie z księżycem:
http://www.youtube.com/watch?v=DGGkWMPbpOA&feature=related

Wreszcie znalazłem jakąś odpowiedź o co chodzi. A wydawał się ją mieć ten gościu (znalazłem też kilka miejsc w sieci, gdzie poruszano to zagadnienie w bardziej precyzyjny sposób, więcej fachowego nazewnictwa, pojęć itp. itd. Ale mój angielski, trochę to wszystko utrudnia. Czyli bardziej precyzyjny, oznacza bardziej nie zrozumiały w moim wypadku Uśmiech :
http://www.youtube.com/watch?v=-7sUUTDtsy8

Więc jak dobrze zrozumiałem, z powyższego naukowego wyjaśnienia, jest to coś bardzo prozaicznego, złudzenie wynikające z naszego punktu widzenia, względem nieba. Co by się zdawało całkiem logiczne, szczególnie że jak to widać na zdjęciach, nie przesunęło się samo zaciemnienie, lecz także kratery względem obserwatora. Plus, pewna okresowość zjawiska. Tylko czemu jakoś nie słyszałem o tym wcześniej?
Ale pomyślałem sobie że warto jeszcze nie co pogrzebać. Znalazłem kilka ciekawych nagrań ukazujący księżyc, w nowy sposób - nie oglądany do tej pory przez moją osobę:
http://www.youtube.com/watch?v=n594R0j_fXM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=-5SftYJyDus&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=otqiRZ-KvSk&feature=related

Zaciemnienie księżyca obraca się jak wskazówki zegara? W kilka godzin? (nie mogłem tego skonfrontować z obserwacją, gdyż niebo zasnute jest chmurami, ale wspomnianej wcześniej bezchmurnej nocy, rzeczywiście zauważyłem podobny efekt jak na powyższych nagraniach) Nawet jeśli to tylko złudzenie, to dlaczego nie słyszałem o tym wcześniej? Czyżbym aż tak mało wiedział? Do tego niektórzy ludzie sugerują, iż przed rokiem 2007, zachowanie takie nie miało miejsca. I to zwróciło moją uwagę. Jeśli to złudzenie, to dlaczego zaczęło nas łudzić dopiero od nie dawna? Niestety ciężko mi było znaleźć zdjęcia księżyca z przed roku 2007 z okolic grudnia, więc sugeruje się tym co przeczytałem...

Tak więc czuje się nie co zdezorientowany Co2? Czy ktoś dysponujący większą wiedzą astronomiczną, mógłby to wyjaśnić, szczególnie że temat wydaje się świeży. Czy zadziwienie owym zachowaniem księżyca wynika z ludzkiej ignorancji: Z nieznajomości praw rządzących niebem, z nieznajomości księżyca. Zauważyłem że głosy są podzielone. Jedni widzą w tym coś niezwykłego, drudzy uważają za oczywistość - złudzenie. A Ja nie wiem co o tym myśleć, szczególnie, że nie przypominam sobie, bym wcześniej widział księżyc w ten sposób. Do tego nie mogę po prostu spojrzeć w niebo i poobserwować. Jedyne co widać to: chmury, chmury, chmury i jeszcze raz chmury.

Na koniec jeszcze jeden filmik, właściwie to powinien się znaleźć w wątku dotyczącym obserwacji słońca, ale wrzucę go tutaj. I jeśli ktoś byłby łaskaw powiedzieć, czy to w ogóle jest normalne zachowanie, czy mówimy tu o czymś w rodzaju fenomenu raczej - to byłbym wdzięczny. Bo z tego co Ja wiem, to raczej ta druga opcja... Co ciekawe, nagranie dowodzi w moim przeświadczeniu, że obiekty które można zaobserwować przy słońcu, są czymś jak najbardziej niezwykłym w swojej istocie...
http://www.youtube.com/watch?v=jLGmmq58AVs&feature=related
Z tego co się rozglądałem, wygląda na to, że powyższe nagranie jest prawdziwe...
Pozdrawiam.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

" Światłości ty olbrzymia! Czemżeby było twe szczęście, gdybyś nie miała tych, komu jaśniejesz?"
awar
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #1 : Grudzień 29, 2010, 18:52:55 »

...Czy zadziwienie owym zachowaniem księżyca wynika z ludzkiej ignorancji: Z nieznajomości praw rządzących niebem, z nieznajomości księżyca...

Dokładnie Uśmiech
Wszystko jest w porządku Uśmiech
Pozdrawia wieloletni obserwator nieba Uśmiech

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Echnaton
Aktywny użytkownik

« Odpowiedz #2 : Grudzień 30, 2010, 14:30:15 »

Tak, z księżycem wszystko jest ok.
Natomiast co do Słońca to te filmiki na YT to jakiś fake.
Sprawdź sobie tutaj:

http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/browse/2010/12/12/index.shtml

ustawiłem na 12.12.2010 Stereo behind/ahead. Zdjęcia robione co kilka minut.
Ta "wirówka" miała mieć miejsce 12.12.2010 między 18.30 a 01.30.2010 (13.12.2010). Dla pewności sprawdziłem zdjęcia 12 godz. przed i po tej akcji. Nic takiego nie miało miejsca...

Słońce ma prędkość liniową na równiku wynoszącą 7000 km/h. Ciekawe jaka byłaby prędkość na równiku przy tym gwałtownym ruchu i to w przeciwną stronę ?! Nie biorę pod uwagę oczywiście innych czynników.

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
Śpioch13
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #3 : Styczeń 15, 2011, 20:48:29 »

Jak to mówią: Zadając pytania, istnieje ryzyko że wyjdziesz na głupca. Ale nie zadając pytań, istnieje dużo większe zagrożenie, mianowicie takie, że głupcem pozostaniesz Uśmiech Dzięki za odpowiedź.
Jak dla mnie wniosek z tego taki: Powinienem częściej spoglądać w niebo...
Właściwie łatwo w tym wypadku zauważyć, jak doszukiwanie się niezwykłości w otaczającym świecie, ma wpływ na interpretacje tego co obserwujemy... Z pewnego punktu widzenia, można też zauważyć ciekawy mechanizm: Na naszych oczach powstaje nowa "teoria spiskowa" w tym wypadku teoria przez duże "T" oczywiście... Która w dodatku wydaje się mieć już spore grono wielbicieli - liczone w tysiącach, jeśli nie w dziesiątkach tysięcy...

" Światłości ty olbrzymia! Czemżeby było twe szczęście, gdybyś nie miała tych, komu jaśniejesz?"
Leszek
Administrator
Ekspert

4357533

swietageometria.info swietageometria Leszko2012
Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #4 : Styczeń 01, 2012, 19:12:14 »

Sonda Grail-A dotarła na orbitę Księżyca
01.01.2012

fot. AFP

Pierwsza z dwóch bliźniaczych sond księżycowych Grail dotarła w sobotę, po ponad trzech miesiącach lotu, do celu. Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA, sonda Grail-A, zgodnie z planem, weszła na orbitę Księżyca.

Dzisiaj ma to uczynić druga z sond, Grail-B.

Głównym zadaniem obu sond będzie dokładny pomiar księżycowej grawitacji, co - jak spodziewają się amerykańscy astronomowie - pozwoli na poznanie wewnętrznej struktury Księżyca, a przez to także na uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego narodzin i ewolucji.

Obie sondy będą orbitowały wokół Srebrnego Globu na wysokości ponad 50 kilometrów. Ich misja, która kosztowała blisko 500 mln dolarów, potrwa około 4 miesięcy. Po jej zakończeniu Grail A i B spadną na powierzchnię Księżyca.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/sonda-grail-a-dotarla-na-orbite-ksiezyca,1,4986448,wiadomosc.html

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: