logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ja, robot  (Przeczytany 28054 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mora

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 37
 • Płeć: Mężczyzna
 • `Idąc do przodu wyznaczoną drogą.`
  • Zobacz profil
Ja, robot
« dnia: Marzec 08, 2011, 13:10:38 »
W świecie XXI wieku i postępowi techniki staliśmy się na tyle ewolucyjnym społeczeństwem, które uzależniło się od środowiska w jakim żyje. Elektryczność, komunikacja i tysiące urządzeń - roboty stały się dla nas drugą rodziną. Być może ta druga rodzina stanie się podwaliną nowej cywilizacji. Tym krótkim tekstem chciałem wprowadzić was w świat robotów i konsekwencjami z tym związanymi.

http://www.roboticarpg.pl/ils2.jpg
Ja, robot

Ja, robot

Film opowiadający o robotach przyszłości inspirowany opowiadaniami Isaaca Asimova w reżyserii Alex Proyas. Przyszłość, Chicago rok 2035. Dzięki niebywałemu rozwoju techniki najlepszym przyjacielem człowieka jest robot. Nie stanowią dla nas zagrożenia ponieważ są odpowiednio zaprogramowane. Filmowy Alfred Lanning ( James Cromwell), projektant nowej serii robotów i twórca praw robotyki, które mówią, że:

1. Robot nie skrzywdzi człowieka ani nie pozwoli by człowieka skrzywdzono.
2. Robot ma wykonywać rozkazy człowieka chyba że rozkazy te są sprzeczne z Prawem Numer Jeden.
3. Robot musi bronić własnej egzystencji, chyba ze będzie to sprzeczne Prawem Numer Jeden lub Numer Dwa.

Naukowiec wypada z okna drapacza chmur. Detektyw jest pewien, że morderstwa dokonał robot. To byłoby swoistą rewolucją, ponieważ po raz pierwszy zostałoby złamane prawo robotyki.

Czy może nas czekać w przyszłości taki los? Czy tysiące zaprogramowanych maszyn nie może zmienić swego przeznaczenia? A co jeśli sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli? Bo w końcu czym jest inteligencja? Czy może ona stanowić wolną wolę? Na te pytania trudno szukać odpowiedzi, a jeszcze trudniej będzie jeśli znajdziemy odpowiedź. Bo co wtedy zrobimy?

Delirium

Nasze obecne społeczeństwo praktycznie w każdym miejscu na świecie jest uzależnione w jakiś sposób od techniki, czy to energia elektryczna czy pojazdy, nawet lodówka bez której nie możemy się obyć. Tysiące urządzeń z których korzystamy na co dzień nie zastanawiając się nad tym specjalnie, jak działają? I czy są nam tak naprawdę potrzebne do życia? Dawni ludzie nie używali tosterów, czajników, mikserów a żyli.

Postęp techniki ma nam właśnie ułatwić to życie. No bo przecież kto by nie chciał? Sądzę jednak że, za bardzo ludzie zakochali się w technice i nie możemy bez niej żyć. Technika komputerowa umożliwia coraz więcej stajemy na coraz wyższym poziomie zapominając o najważniejszych sprawach.

Uzależnienie od energii niszczymy to co nam tak naprawdę daje życie. Naszą piękną błękitną planetę, która się o nas troszczy od tysięcy lat a może i nawet więcej.

Sztuczna Inteligencja

Obecnie jesteśmy wstanie stworzyć roboty wykonujące pewne funkcje automatycznie. Jednym z takich robotów jest ASIMO. Uważany jest za jeden z najbardziej rozwiniętych technicznie chodzących robotów na świecie. Projekt rozwijał się od roku 1986 gdzie stworzono pierwszy model E0. ASIMO jest stworzony tak aby mógł chodzić do przodu, do tyłu, w bok, biegać, omijać przeszkody, zawracać i wchodzić w interakcję z otoczeniem. Celem producenta jest stworzenie robota, który będzie pomocny w codziennym życiu człowieka.

W porównaniu do poprzedniego modelu P3 jest poszerzony o możliwość skrętu bioder, zginania karku, nadgarstków i palców. Rozpoznaje poruszających się ludzi oraz ich twarze. Może podążać za ich ruchem. Przychodzi także na zawołanie i potrafi rozpoznać 50 japońskich zwrotów. Asimo najwierniej z dotychczas stworzonych robotów odtwarza ruchy, jakie wykonują ludzie przy chodzeniu.

ASIMO bierze udział m.in. w corocznym trunieju RoboCup – robocich mistrzostwach świata w piłce nożnej. Projektem dość poważnie zainteresowana jest NASA. Agencja upatruje w tym robocie dobrego kandydata do lotów kosmicznych na Marsa. Jednak wpierw producent będzie musiał się zmierzyć z problemem, jakim jest niska wytrzymałość akumulatorów zapewniająca energię robotu na zaledwie 25-30-minutowy spacer.

Czy aby na pewno potrzebujemy takich robotów? Czy sami nie możemy sobie radzić? A jeśli już mamy z tego korzystać, czy ta technologia nas nie przerośnie i będziemy wstanie odpowiednio korzystać?

Obecny trend na świecie powinien skłonić nas do myślenia, jeśli coś jest w cywilnych warunkach użyteczne to dlaczego miałoby nie iść do wojska. Obawiam się że, za technologią robotów pójdą w ślady wojskowi konstruując coraz to większe i bardziej inteligentne maszyny do zabijania - ludzi. Czy cena jaką za to poniesiemy będzie odpowiednia do korzyści płynących z technologii?

Roboty internetowe

Obecnie mamy do czynienia nie tylko z robotami w materii ale i też w sieci. Tysiące wirusów, trojanów, robotów przeszukujących sieć, mających z góry określony program? Czy taka masa nie może się wymknąć spod kontroli? Czy roboty mogą nabyć świadomość?

Test Turinga

Test Turinga to sposób określania zdolności maszyny do posługiwania się językiem naturalnym i pośrednio mającym dowodzić opanowania przez nią umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Test ten został zaproponowany w 1950 roku przez Alana Turinga. Turing zaproponował ten test w celu zamiany pełnego emocji i w jego pojęciu bezsensownego pytania "Czy maszyny myślą?" na pytanie lepiej zdefiniowane, w ramach badań nad stworzeniem sztucznej inteligencji.

Test wygląda następująco: sędzia - człowiek - prowadzi rozmowę w języku naturalnym z pozostałymi stronami. Jeśli sędzia nie jest w stanie wiarygodnie określić, czy któraś ze stron jest maszyną czy człowiekiem, wtedy mówi się, że maszyna przeszła test. Zakłada się, że zarówno człowiek jak i maszyna próbują przejść test zachowując się w sposób możliwie zbliżony do ludzkiego.

Test pochodzi od zabaw polegających na zgadywaniu płci osoby znajdującej się w innym pokoju przy pomocy serii pytań i odpowiedzi pisanych na kartkach papieru. W pierwotnym pomyśle Turinga człowiek musiał udawać przeciwną płeć, a test był ograniczony do pięciominutowej rozmowy. Dziś nie uważa się tych cech za podstawowe i zasadniczo nie umieszcza w specyfikacji testu Turinga.

Jak dotąd, żaden komputer nie zaliczył testu Turinga. Proste programy konwersacyjne, takie jak ELIZA, były w stanie sprawić, że ludzie wierzyli, że rozmawiają z żywym człowiekiem. Przykładem może być nieformalny eksperyment pod nazwą AOLiza. Jednak takie "sukcesy" nie są tym samym co przejście testu Turinga.

Robotica

Pozwolę sobie zacytować fragment z pewnej gry fabularnej polskiego autora, myślę że nie miałby nic przeciwko(Źródło na końcu).

[...]Ludzkość została uwiedziona, a potem bezlitośnie wykorzystana przez technologię. Galopujący rozwój przemysłowy oraz pomniejsze konflikty nuklearne stały się przyczyną tragicznego w skutkach skażenia środowiska. Oszołomieni zdobyczami informatyki programiści powoływali do życia autonomiczne systemy i maszyny, obdarzając je sztuczną inteligencją. Powstały tysiące typów urządzeń, tworzonych głównie z myślą o przemyśle i działaniach militarnych. Ludzkość zachłystywała się potęgą stwarzaniach cyfrowych podwładnych do tego stopnia że w cień odeszły przestrogi myślicieli i moralistów.

Koncerny zajmujące się cybernetyką promowały produkt w postaci cyborgów, które można było wyposażać. Hasło myśl jest energią nabrało zupełnie nowego znaczenia! Ludzie masowo korzystali z możliwości przeobrażenia w humanoidalne roboty pokryte żywą tkanką.

Wielkie organizacje korporacyjne do rozwoju potrzebowały czegoś więcej niż drogie roboty i zaawansowane systemy komputerowe. Szybko okazało się, że rozwiązaniem może być nowoczesna genetyka. Wybitni ale też niemoralni inżynierowe i naukowcy, pozbawieni jakichkolwiek hamulców, rozpoczęli klonowanie na ogromną skalę, implantując swoim tworom cuda nanotechnologii.

Ulicami kroczyły upodobnione do ludzi cyborgi, grupy identycznych, odpornych na skażenie, wiecznie młodych korporacyjnych klonów o statusie wyższym od przeciętnego obywatela, a także oddziały maszyn strażniczych, które stopniowo wypierały zwyczajną policję. Społeczeństwo zadłuży się na gigantyczną skalę, tracąc jakikolwiek wpływ na postępowanie korporacji. Na dodatek wskutek stale pogarszających się warunków życia na Ziemi, ludzie uzależnili się od leków, wytwarzanych oczywiście przez koncerny podległe najpotężniejszym firmom.

Ludzkość staczała się na dno. Najbardziej zaawansowane technologie zyskały pełną autonomię, a nawet samoświadomość i dziedziczyły najgorsze cechy użytkowników. Na światło dzienne wyszyły wszystkie skrywane przez korporacje tajemnice. Ludzie umierali miliona lub mutowali, by z każdym dniem przybliżyć się ku granicy człowieczeństwa.

Tylko jedno jest pewne - pomoc nie nadejdzie, więc nie ma ratunku przed piekłem, które owładnęło Ziemię[...]

Podsumowanie

Czy taki los nas czeka? Nie musi! Możemy temu zapobiec stając się bardziej świadomymi i niezależnymi. Nie czekaj aż ktoś coś zrobi za Ciebie, postaw się przed tym co niszczy nas i naszą planetę.

Źródło: http://www.zion.czo.pl/postlink/514.htm#514
"Za wielu architektów - mało budowniczych,
Za mało fanów - otaczają nas sami krytycy,
Za wielu profesorów - studenci poszli w las,
Za wiele sporów - za mało dobrych utworów.
Drogi pamiętniku, daj mi jeszcze chwilę."

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1810
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
Odp: Ja, robot
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2011, 15:49:23 »
Można oczywiście pisać o robotach. Wiele jest o tym, od Lema http://www.bryk.pl/lektury/stanis%C5%82aw_lem/bajki_robot%C3%B3w.bajka_o_maszynie_cyfrowej_co_ze_smokiem_walczy%C5%82a.html

przez filmy typu "A.I. Sztuczna inteligencja" http://www.filmweb.pl/film/A.I.+Sztuczna+inteligencja-2001-3673
czy serial Stargate ze swoimi replikatorami http://stargate.sguniverse.pl/page.php?id=285
[Przykładowy odcinek "Stargate Atlantis [05x5] Duch w maszynie" - daje wyobrażenie m. in. o replikatorach, które mogą przybrać dowolną formę istnienia, tyle, że nie mogą uwolnić się hm... z koła karmy/ tudzież ascendować (wniebowstąpić?)
Link: http://leszko12.wrzuta.pl/film/4hi5rAvQS4y/stargate_atlantis_05x5_duch_w_maszynie
zabawa zaczyna się od ok. 9:00 min.... ;) ]

a kończąc na osobach w rodzaju Raya Kurzweila - amerykańskiego wynalazcy i futurologa, który  "został uhonorowany 19 doktoratami honoris causa. Obecnie doradza, jak rozwiązać problemy związane z technologią rządom, naukowcom, wojskowym i biznesmenom na całym świecie. Pracuje z Google w ramach projektu o sposobach rozwiązywania problemów energetycznych."

Wieści on, że "Ludzie staną się nieśmiertelni w 2045 roku"... Cytuję:

"- Uważam, że ciągu najbliższych 20 lat w naszą krew zostanie wprowadzonych tysiące komputerowych nanorobotów, które będą dbać o nasze zdrowie, zwiększać produktywność, a nawet będą mogły tworzyć zapasowe kopie całej zawartości naszego mózgu - zupełnie tak, jak trzymamy pliki w komputerze - mówi Kurzweil. - To oznacza, że one będą mogły zachować każdą naszą myśl, całe doświadczenie, wszystko, co czyni nas z nas osoby ludzkie. W efekcie rozum ludzki i ciało "stopią się" z maszyną i przekształcą w supercyborga - kontynuuje.

Nanoroboty, według wizji futurologa, będą poruszały się w naczyniach włosowatych mózgu i będą wchodziły w interakcję z neuronami. Nanoroboty będzie można otrzymać poprzez zastrzyk lub będzie można je połknąć. Oprogramowanie do nich będziemy pobierać z internetu, a w razie potrzeby, będzie można je łatwo usunąć z organizmu.

Kurzweil wskazuje na niesamowicie szybki rozwój techniki i nauk biologicznych, który spowoduje, że już wkrótce możemy być w stanie przeszczepiać wszystkie ważne do życia organy. Jego zdaniem wykorzystanie nanotechnologii pozwoli żyć wiecznie."
Źródło cytatów:
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/ludzie-stana-sie-niesmiertelni-w-2045-roku,1,4195072,wiadomosc.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2011, 22:39:36 wysłana przez Leszek »

MEM HEI SHIN

 • Gość
Odp: Ja, robot
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2011, 18:54:52 »

Wieści on, że "Ludzie staną się nieśmiertelni w 2045 roku"... Cytuję:

"- Uważam, że ciągu najbliższych 20 lat w naszą krew zostanie wprowadzonych tysiące komputerowych nanorobotów, które będą dbać o nasze zdrowie, zwiększać produktywność, a nawet będą mogły tworzyć zapasowe kopie całej zawartości naszego mózgu - zupełnie tak, jak trzymamy pliki w komputerze - mówi Kurzweil. - To oznacza, że one będą mogły zachować każdą naszą myśl, całe doświadczenie, wszystko, co czyni nas z nas osoby ludzkie. W efekcie rozum ludzki i ciało "stopią się" z maszyną i przekształcą w supercyborga - kontynuuje.


Oczywiście temu ''Panu'' należy  powiedzieć - że, nie ma nic gorszego jak ludzka głupota, który to właśnie on tej głupoty jest zdecydowanym przedstawicielem.
Stanowi on wyraźny dowód jak daleko odszedł od rzeczywistości i zajął się fałszem, a zajmowanie się fałszem doprowadza do tego, że umysł staje się próżny stanowiąc  filtr - barierę  pomiędzy człowiekiem, a rzeczywistością (wszechświatem) - jego pięknem i mądrością.

Prawdziwy człowiek jest  jak rzeźbiarz, który ociosuje kawał marmuru. Nieczego on nie zmienia, nie dodaje, nie poprawia, nie modyfikuje ponieważ urodził się ze świadomością, że wszechświat jest doskonały i wszystko co w nim , lecz tylko wycina z marmuru niepotrzebne części, by stworzyć piękny posąg.

Mam nadzieję, że najbliższe lata podzielą zdecydowanie te istoty poruszające się na dwóch nogach na tych mądrzejszych i tych głupców, bo razem nie da się już naprawdę koegzystować, w tym bezrefleksyjnym bagnie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2011, 18:58:37 wysłana przez MEM HEI SHIN »

Offline jolkaz

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 74
  • Zobacz profil
Odp: Ja, robot
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2011, 09:41:32 »
Mam nadzieję ,że przemiany które obecnie się dokonują zmierzają w kierunku powrotu człowieka do dawnej doskonałości i leczenia poprzez dotarcie do poziomów kwantowych i w pełnym korzystaniu z tych naturalnie nam należących się poziomów do których dostęp utraciliśmy na skutek katastrofy na Atlantydzie.Myślę,że przełom który dokona się w 2012 pozwoli nam dotrzeć do poziomów duchowych i naturalnego leczenia a co jest już widoczne w tej chwili gdy dużo osób już teraz do nich dociera lecząc siebie i innych nie używając żadnych technologii a tylko dociera do wyższych poziomów nie dla wszystkich jeszcze dostępnych ale myślę,że jest to kwestia czasu i oby stało się to jak najszybciej aby ludzie przestali cierpieć poddając się różnym medycznym zabiegom , mało skutecznym czego sobie i wszystkim życzę

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1810
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
Odp: Ja, robot - Od 2045 roku ludzie będą nieśmiertelni?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2012, 10:48:34 »
Od 2045 roku ludzie będą nieśmiertelni?

Źródło: http://odkrywcy.pl/kat,111398,title,Od-2045-roku-ludzie-beda-niesmiertelni,wid,14804345,wiadomosc.html


Rosjanin Dymitr Itskow ujawnił plan swoich badań na najbliższe 33 lata. Chce w tym czasie stworzyć podwaliny zupełnie nowej cywilizacji - zapewnić ludziom nieśmiertelność, wykorzystując nowatorską technologię.


„Projekt 2045” to inicjatywa, którą, zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej 2045.com, popiera już blisko 12 tys. osób. Choć sam pomysłodawca jest, jak sam mówi, filozofem i wizjonerem, pośród zwolenników jego pomysłu znaleźli się naukowcy, inżynierowie, przedsiębiorcy i multimilionerzy.

„Nadchodzi w życiu taki moment, gdy zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy nie udało się nam dokonać, na jak wiele spraw zabrakło czasu, a ile błędów chcielibyśmy jeszcze naprawić. Wszystko, co ceniliśmy i kochaliśmy, w jednej chwili staje się nieuchwytne. Dziś mamy jedyną szansę, by zmienić tę sytuację.” – pisze Itskow w liście otwartym do multimilionerów z listy Forbes’a. Dobrze wie, że realizacja jego karkołomnego projektu, wymaga ogromnych nakładów finansowych. Zapewnia swoich potencjalnych fundatorów, że w ten sposób zainwestują we własną przyszłość. Niekończącą się przyszłość, czyli nieskończone pomnażanie majątku.

Ambitny plan

Projekt Rosjanina zakłada, że dokładnie za 33 lata ludzki mózg, a więc zarówno świadomość konkretnej osoby, jak i jej wspomnienia i doświadczenia, można będzie utrzymać przy życiu pod postacią cyfrowego hologramu. W ten sposób możliwe będzie kontynuowanie życia, gdy nadszedłby biologiczny kres człowieka.

Itskow przewidział jednak także kilka pośrednich etapów, które przybliżą go do pełnego sukcesu. Rozpisał więc szczegółowy harmonogram projektu.

http://swietageometria.info/s/di-F7TC.jpeg
Ja, robot

Kolejne etapy wdrażania "projektu 2045".
Za 33 lata hologram ma zapewnić człowiekowi nieśmiertelność (fot. 2045.com)


W 2020 roku ma zakończyć się powodzeniem proces umieszczenia ludzkiego mózgu w sztucznym ciele, np. robocie. W 2025 roku na rynek trafi pierwszy tego typu android. 5 lat później powstanie pierwszy sztuczny mózg, czyli urządzenie przechowujące myśli i wspomnienia człowieka. Po kolejnych 5 latach możliwe będzie umieszczenie takiego sztucznego mózgu w sztucznym ciele. Finałem ma być stworzenie w 2040 roku hologramu (będącego zastępstwem żywego człowieka) oraz w 2045 roku - przeniesienie do niego sztucznego mózgu.

Science czy fiction?

Sam pomysł przeszczepienia mózgu człowieka do sztucznego ciała wydaje się dość sensowny, ponieważ takie rozwiązanie mogłoby w rzeczywisty sposób pomóc osobom całkowicie sparaliżowanym. U wielu tetraplegików faktycznie jedynym sprawnym organem ciała jest mózg, a przeniesienie go bezpośrednio do robotycznego, ”zapasowego” ciała pozwoliłoby im cieszyć się normalnym życiem. Jednak jak dotąd przeszczep mózgu do innego ciała jest, z medycznego punktu widzenia, niemożliwy, tym bardziej trudno uwierzyć, by mogło się to udać w z niespełna 10 lat.

Z kolei wizja skopiowania ludzkiego mózgu do sztucznego urządzenia jest na dzień dzisiejszy abstrakcją. Nasza wiedza na temat budowy i funkcji mózgu jest szczątkowa. Nie mamy pojęcia jak tak naprawdę działa ten narząd, w jaki sposób zapisywane są wspomnienia, a już tym bardziej, jak powstają nowe pomysły. Naukowcy zwracają także uwagę na to, że o ile skopiowanie zdobytej wiedzy i wspomnień, przynajmniej teoretycznie, wydaje się możliwe, to jak zapewnić takiemu androidowi świadomość żyjącego człowieka? Nie wiemy przecież, co ją właściwie stanowi.

Istnieją jednak i tacy badacze, którzy wierzą, że to, co dziś wydaje się absolutnie niemożliwe, za kilka lat stanie się faktem. Tak samo było w przypadku globalnej sieci internet, twierdzi m.in. Raymond Kurzwei, autor pierwszego programu czytającego osobom niewidomym. Na tego typu innowacje powołuje się na stronie projektu 2045 jego autor, podkreślając, że człowiek stworzył już bioniczne protezy, rozruszniki serca, aparaty słuchowe i wiele innych technologicznych udogodnień, które przybliżają nas do wyznaczonego przez niego celu – nieśmiertelnego hologramu.

(źródło: 2045.com)

No cóż, jeśli o mnie chodzi, to pozostaje przy bardziej "tradycyjnej" opcji...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=B97oPPciayM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=B97oPPciayM</a>

Więcej:  http://www.swietageometria.info/implozja-sekretna-nauka-ekstazy
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2012, 20:59:10 wysłana przez Leszek »

Offline Lucyfer

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 620
  • Zobacz profil
  • Email
Transhumanizm
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2012, 09:49:59 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=v1xbZIntEak" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=v1xbZIntEak</a>  <a href="http://www.youtube.com/watch?v=W2yP6b21YX8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=W2yP6b21YX8</a>
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2012, 09:53:49 wysłana przez Lucyfer »

Fair Lady

 • Gość
Transhumanizm
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 11, 2012, 11:49:49 »
Tylko, czy wszystkie chwyty sa dozwolone?
Bo o pewnych "konsekwencjach" jednak nigdy zapominac nie wolno.

Wygrzebalam dawno zapomniany filmik, i to tak w skrocie... brrrr :-X

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=_fiuXORKdbI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=_fiuXORKdbI</a>

Offline Lucyfer

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 620
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Ja, robot
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 11, 2012, 18:31:41 »
Cytat: Fair Lady
Wygrzebalam dawno zapomniany filmik, i to tak w skrocie... brrrr  :-X

Nowa wersja ;) Coma s01e01 Napisy PL
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2014, 20:09:47 wysłana przez Leszek »

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1810
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
Odp: Ja, robot - The Cambridge Project for Existential Risk
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2012, 13:47:20 »
Cambridge Project for Existential Risk
April 2012

Nie tylko obrońcy praw człowieka, którzy przed kilkoma dniami wezwali do zaprzestania prac nad autonomicznymi robotami wojskowymi, obawiają się, że rozwój technologiczny może pójść w niewłaściwym kierunku. Na jednej z czołowych uczelni wyższych świata, University of Cambridge, powstanie The Cambridge Project for Existential Risk. To inicjatywa ogłoszona przez profesora filozofii Huw Price'a, emerytowanego profesora kosmologii i astrofizyki Martina Reesa oraz współzałożyciela Skype'a Jaana Tallinna.

Na stronie projektu czytamy:
Wielu naukowców obawia się, że rozwój technologiczny może zagrozić istnieniu człowieka jako gatunku. Takie niebezpieczeństwo może pojawić się wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, biotechnologii, sztucznego życia, nanotechnologii czy też wskutek antropogenicznych zmian klimatycznych. Tego typu ryzyko jest trudno oszczacować, ale biorąc pod uwagę, jak wielka jest stawka, warto się nad tym problemem pochylić. The Cambridge Project for Existential Risk - inicjatywa filozofa, naukowca i przedsiębiorcy - bierze swój początek z przekonania, że problem ten wymaga znacznie szerzej zakrojonych badań niż dotychczas. Naszym celem jest utworzenie na University of Cambridge multidyscyplinarnego centrum, poświęconego ocenie ryzyka i opracowaniu sposobów jego uniknięcia.


W prace zespołu zaangażowało się już wiele osób. Są wśród nich pracownicy Cambridge, jak profesorowie filozofii Tim Crane i Jane Heal, wykładowca informatyki Sean Holden czy Hermann Hauser, współzałożyciel funduszu inwestycyjnego Amadeus Capital Parnters. Do grupy dołączyli też profesor filozofii Nick Bostrom z Oxford University, David Chalmers, profesor filozofii z New York University, profesor fizyki z MIT-u Max Tegmark czy profesor genetyki George M. Church z Harvard Medical School i profesor informatyki oraz matematyki Dana Scott z Carnegie Mellon University.

Profesor Price zauważa:
Podstawowe założenie jest takie, że powinniśmy poważnie podejść do problemu związanego z faktem, iż zbliżamy się do momentu, w którym wytworzone przez nas technologie będą mogły potencjalnie zagrozić naszemu istnieniu. Nigdy w ludzkiej historii nie mieliśmy z czymś takim do czynienia. Czy jest lepsze miejsce niż Cambridge, jeden z najstarszych i najlepszych światowych uniwersytetów, które bardziej nadawałoby się do prowadzenia badań na ten temat? Ostatnio Cambridge obchodził 800-lecie istnienia. Naszym celem jest zmniejszenie ryzyka, że nie będzie nikogo, kto mógłby obchodzić jego 1000-lecie.


Autor: Mariusz Błoński

Źródło w j. polskim: http://kopalniawiedzy.pl/Cambridge-Project-for-Existential-Risk-technologia-ludzkosc-zaglada,17048
Źródło w j. angielskim: http://cser.org/

- - - - -
Well... what is the Purpose of DNA?...

http://www.youtube.com/view_play_list?p=66A7FB0FBAE96E5C
http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,42.0.html
http://swietageometria.info/przeznaczenie-dna

Zobacz też: Oblivion (Niepamięć)
http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,1557.0.html

« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2013, 10:28:34 wysłana przez Leszek »

Offline Leszek

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 1810
  • Status GG
  • Zobacz profil
  • swietageometria.info
  • Email
Odp: Ja, robot -
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 19, 2014, 20:09:22 »
Trójka naukowców z Harvardu pod wodzą Michaela Rubinsteina zaprogramowała 1024 robociki organizujące się w różne kształty, takie jak gwiazdy, klucz i litery alfabetu.

Programmable self-assembly in a thousand-robot swarm
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=xK54Bu9HFRw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=xK54Bu9HFRw</a>

More at http://www.seas.harvard.edu/news/2014/08/self-organizing-thousand-robot-swarm

A co docelowo? Skynet z Terminatora? Cylony z Battlestar Galactica? replikatory z Stargate SG-1?

Stargate SG-1: Unnatural selection
http://freedisc.pl/elesar,f-538701,stargate-sg-1-s06e12-unnatural-selection-pl-dvdrip-xvid-noq-osloskop.avi
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2014, 23:58:25 wysłana przez Leszek »