Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
  W tej chwili nie ma nikogo na czacie
Strony: 1 2 3 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wedyjski "informacyjny" wszechświat  (Przeczytany 18870 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mahamaya
Użytkownik
**
Wiadomości: 46
Zobacz profil Email
« : Maj 16, 2011, 11:43:24 »


Witam wszystkich Uśmiech

"Na poczatku było słowo"

Cytuj
W filozofii wschodu sylaba Om (Aum, ॐ) to najważniejsza mantra, pierwotny dźwięk i hymn znany także jako pranawa, akszara i omkara. Om to najświętsza sylaba-nasienie (bidźa), dźwięk powstania Wszechświata, transcendentalna wibracja uważana za identyczną z osobą absolutnego  Wisznu. Na niej opierają się wszystkie inne hymny wedyjskie. Za świętą uznawana jest także w buddyzmie tybetańskim.


W filozofi wschodu dźwiek nie jest jednak rozumiany jako wibracja powietrza,  to nośnik informacji, to sama informacja w działaniu.

Ciekawe są wedyjskie opisy powstania Wszechświata. Nie będę się tu zajmować tym, co jest przez tą filozofię uważane za Świat Duchowy, ale zacznę od momentu stworzenia tego, co nazywane jest Światem Materialnym.

Wg. Wed Źródło jest duchowe (Wisznu), pozostające wiecznie w swojej duchowej naturze. W celu kreacji Świata Materialnego, oddelegowana jest któraś z kolei Kompletna w Sobie, w żaden sposób nie uszczuplająca pierwotnego Źródła emanacja Wisznu (kopiuj/wklej ?). Mamy kilka faz takiego oddelegowania. Ostatecznie jeden z Wisznu (Jeden w nieskończonej wielości), pogrążony we śnie, emanuje z siebie wszystkie wszechświaty. Z każdym wydechem całe materialne stworzenie się przejawia, aby ponownie zniknąć w ciele Wisznu wraz z jego wdechem. Cały ten proces jest cykliczny i wieczny.

Jednak co dzieje się z takimi przejawionymi Wrzechświatami?

Początkowo mają one formę "chaosu". Jest "próżnia", w której zawiera się cały potencjał stworzenia, wszystkie potrzebne składniki, cała informacja, jednak w formie jeszcze nie ustrukturalizowanej, nie zmaterializowanej - Pradhana.  Jest tam siła, energia materialna Prakriti, dzięki której ten świat będzie mógł się przejawić i działać. Wszystko to zapłodnione jest duszami, które chcą nauczyć się kontrolować ten świat.

Pierwszą duszą w każdym wszechświecie, która dostaje możliwość przejawienia w nim swojego działania jest Brahma. Jego ciało składa się tylko z inteligencji. On sam kiedy odzyskuje świadomość swojego istnienia nie ma pojęcia skąd się wziął i co ma robić. Dlatego na długi czas pogrąża się w medytacji, aby przypomnieć sobie cel swojego istnienia w tym świecie. Kiedy doznaje oświecenia, zaczyna pracę twórczą. Z potencjału Pradhany wydobywa powoli pierwsze elementy, cegły Natury Materialnej, tworzy strukturę Wszechświata, jest jego Architektem i Budowniczym.

Proces powstawania elementów natury materialnej polega na coraz większym zagęszczaniu jej struktur. Z elementów najbardziej subtelnych tworzone są coraz bardziej zagęszczone. Obecnie łatwo to sobie wyobrazić poprzez porównanie do tworzenia kodu. Na samym poczatku są to mało skomplikowane, podstawowe funkcje, małe podprogramy. Jednak z czasem kod coraz bardziej się strukturalizuje, tworząc coraz bardziej skomplikowane algorytmy i funkcje. Zatem na poczatku powstaje eter, później powietrze, ogień, woda i ziemia. Każdy następny, bardziej skomplikowany element zawiera w sobie poprzednie.

Brahma staje się ojcem pierwszych istot zasiedlających wszechświat, przydzielajac im następnie zadania rozbudowy przstrzeni życiowej, oraz płodzenia następnych pokoleń i form żywych istot, które ewoluują w kolejności zstępującej, od najbardziej subtelnych, do coraz bardziej materialnych. Najpierw tworzona jest więc matryca informacji, która poprzez okrywanie jej coraz bardziej zagęszczonymi elementami, przybiera coraz bardziej "materialną" formę.

Jedni mówią że jest to iluzja, inni, że wszystko jest tylko snem, zarówno Boga jak i naszym, wszystkich dusz, które sie tu znalazły. Hindusi mówia też, że wszystko to jest rozrywką Stwórcy.

Istnieją też takie koncepcje, że wędrówka dusz w tym świecie opiera się na dwóch głównych drogach, wykorzystujących dwie siły. Jedna z nich jest zstepujaca, inna wstępująca.

Na początku naszego wchodzenia w ten wszechswiat celem i czymś "dobrym" (z takiego punktu widzenia),  jest odkrywanie naszych możliwości w kontrolowaniu materii. Staramy się nauczyć tego, jak nią zawładnąć. Na tej drodze zmierzamy ku coraz wiekszej "ciemności", coraz bardziej wgłąb materialnych struktur istnienia, coraz bardziej obudowując swoje ego, ucząc się kontroli i władzy. Jednak w pewnym momencie okazuje się, że coraz bardziej zagęszczona materia zamiast poddawać się naszemu wpływowi zaczyna przytłaczać i ograniczać. Schodząc w coraz mniej wymiarowe światy, zaczynamy mieć mniejsze pole manewru, oraniczona zostaje nasza świadomość. Gdy w pewnym momencie swojej drogi zamiast satysfakcji, zaczynamy odczuwać separację, oddzielenie od źródła, tęsknotę i cierpienie, następuje odwrócenie kierunku wędrówki. Zaczynamy wygrzebywać się w stronę światła, otrząsamy z okryw, oczyszczamy ego, aby ostatecznie kiedyś je porzucić. Pragniemy znowu poczuć jedność i dotrzeć do prawdziwej natury nas i naszego źródła. Oczyszczając się, odkrywamy na nowo swoją wielowymiarową, fraktalną i holograficzną naturę.  Teraz to jest "dobre".Osobiście, kojarzy mi się to z porównaniem do jakiejś wirtualnej przestrzeni opartej na kodzie, zbudowanej ze struktur świętej geometrii. Gry w którą my, wieczne dusze, decydowaliśmy się zagrać, być może aby pobawić się, czy odkryć nasze możliwości. Jednak tak jak nałogowi gracze, tak bardzo zidentyfikowaliśmy się z wirtualną przestrzenią, tak głęboko zapuściliśmy się we fraktalne przestrzenie, wchodząc coraz głębiej i głębiej, wciskając się coraz dalej w coraz mniejsze micro-światy, że trudno jest nam się teraz z tego wygrzebać i odkryć swoją prawdziwa naturę.

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2011, 13:15:53 wysłane przez Mahamaya » Zapisane
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 615
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Maj 17, 2011, 10:08:26 »


Fajna filozofia ,ale widzę w niej pewną nieścisłość.
Odkrywanie fraktalnego świata oraz wszelkich zależności (zagłębianie się w istotę rzeczywistości ) wcale nie musi prowadzić do żądzy władania światem i separacji od Źródła. Przeciwnie -  zrozumienie zagęszczenia energii uwalnia. Im bardziej wgłąb materii tym bardziej "rzadka" .
Starożytny świat był również podzielony - z jednej strony nieświadomi ludzie poddani surowym prawom materii w której niektórzy nauczyli się jak wywalczyć sobie władzę ( i to trwa do dzisiaj ) ,a z drugiej strony był świat magii, prawdziwej władzy nad materią . Świat magii oparty był o wiedzę i zrozumienie. Wydawało się iż ten świat bezpowrotnie odszedł, a jednak dziś powraca już nie jako magia , lecz mariaż rozumu, wiedzy naukowej , świadomości i technologii.

Jeśli bowiem Brahma ma w sobie ciekawość tworzenia i radość zabawy to nieco zmieni kolejny wydech Mrugnięcie

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane

dyscyplina jest sztuką: sztuką stawiania czoła nieskończoności bez mrugnięcia okiem...
Michał-Anioł
między niebem a piekłem
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1338


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnymMichał Anioł
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : Maj 17, 2011, 13:17:22 »


Bardzo spójna teoria i co ciekawa wpisująca się bez konfliktowo, w opisywaną przez świętą geometrie  rzeczywistości

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!

www.imaginarium.org.pl
Mahamaya
Użytkownik
**
Wiadomości: 46
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Maj 17, 2011, 19:47:35 »


Powinnam jednak dodać, że to co tu piszę jest tylko moim sposobem na przekazanie, jednej z wielu wedyjskich koncepcji. Wedy są ogólnym określeniem na różnorodną literaturę starożytnych Indii, a trzeba pamiętać, że w sporach filozoficznych Hindusi się wręcz lubują .


@east
Chyba każda filozofia, czy teoria miewa nieścisłości. Kiedy się ich nie dostrzega, świadczy to o ślepej wierze. Zapoznawanie się z innymi koncepcjami, dyskutowanie na ich temat, szukanie nieścisłości i  przeciwieństw, czy dostrzeganie podobieństw i wspólnych cech, pomaga budować pełniejszy obraz nowej, pełniejszej wizji......I ja to uwielbiam Mrugnięcie

Już samo to umieszczenie tego tekstu zmusiło mnie do pełniejszego zastanowienia się nad nim. Zobaczyłam "inaczej" np. relatywność i zależność od perspektywy w kwestii kompresji materii, czy w postrzeganiu fraktalności.W wedyjskim nurcie, geometria jest wszechobecna
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=KLxPUoaBjQ8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=KLxPUoaBjQ8</a>

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane
Michał-Anioł
między niebem a piekłem
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1338


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnymMichał Anioł
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : Maj 17, 2011, 19:51:38 »


W buddyzmie zakłada się, że cały świat w swej pierwotnej, podstawowej naturze stanowi jedność. Wszelki dualizm, rozczłonkowanie rzeczywistości na poszczególne, przeciwstawiające się sobie elementy to budowana przez ego iluzja, ułuda zwana Mają. Stan oświecenia jest tożsamy z uzyskaniem świadomości tego złudzenia, z pojęciem, czy poczuciem, iż wszystko istnieje i staje się współzależnie. Pokrewieństwo buddyjskiej kosmologii z holograficzną koncepcją wszechświata jest duże. Translacja jednej z tych narracji na drugą przy użyciu niezbyt ścisłej, literackiej terminologii nie jest zbyt wymagającym zadaniem.
http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,59.0.html

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!

www.imaginarium.org.pl
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 615
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Maj 17, 2011, 22:10:46 »


Sieć Indry .
Przed wejściem do pałacu boga Indry wisi wielka sieć zrobiona z pereł. Wszystkie perły są tak umieszczone w oczkach sieci, że każda z nich odbija wszystkie pozostałe. Każda z pereł odbija jednocześnie wszystkie inne i cały kosmos, ze wszystkim, co się w nim mieści.
Tak właśnie postrzegałbym wedyjski, "informacyjny" wszechświat. Ponieważ przepływ INFORMACJI jest tym, co spaja rzeczywistość to nic nie jest na zawsze podzielone stąd trzeba założyć stałość połączeń.
A może za dużo tu założeń ?
Resztę uzupełnia śg. Mrugnięcie

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane

dyscyplina jest sztuką: sztuką stawiania czoła nieskończoności bez mrugnięcia okiem...
Lucyfer
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 604
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Maj 18, 2011, 14:39:11 »


Cytat: east
Tak właśnie postrzegałbym wedyjski, "informacyjny" wszechświat. Ponieważ przepływ INFORMACJI jest tym, co spaja rzeczywistość to nic nie jest na zawsze podzielone stąd trzeba założyć stałość połączeń.
A może za dużo tu założeń ?
Resztę uzupełnia śg.  Mrugnięcie

Pałac i sieć Indry

Wrytra – demon w formie gigantycznego węża lub smoka,Indra, król bogów, zabija Wrytrę, ustanawiając porządek we wszechświecie.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wrytra

Walka Peruna ze Żmijem

Symbol Peruna

Pies Foo i kwiat życia

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2015, 09:42:30 wysłane przez Lucyfer » Zapisane
Michał-Anioł
między niebem a piekłem
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1338


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnymMichał Anioł
Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : Maj 18, 2011, 16:40:54 »


Wedy to tak naprawdę najmniej zmanipulowana informacja o naszej Historii, w której widoczne jest znaczenie niematerialnej strony życia ,Niezależnie czy wyjdziemy od Buddyzmu czy innych filozofii wschodnich ,wykazana jest nadrzędność duchowego nad materią,
Pewien rodzaj dualnej jedności,sferyczna wizja  rzeczywistości.Na Forum Świętej Geometrii te niezwykłe właściwości tej prastarej wiedzy są o wiele łatwiej zauważalne szczególnie  po  przez pryzmat zawartych tu informacji. Dokumentacje fotograficzną jaką zaprezentował nam niosący światło zrozumienia Lucyfer Mrugnięcie,ułatwia zrozumienie tych połączeń, nawet osobie mało obeznanej z tematyką tu poruszaną ,Wszystko jest wzajemnie powiązane od życia i jego wzajemnych wpływach na tej planecie po ruch gwiazd ,galaktyk.
Czy tego chcemy czy nie, jesteśmy częścią czegoś o wiele większego niż może to pojąć przeciętny umysł .Współzależność jest tego niepodważalnym dowodem,dualność świata jest zarazem dowodem jego jedności,sprzeczność tego twierdzenia jest zarazem kluczem do zrozumienia zasad w oparciu o które Zbudowana jest nasza Rzeczywistość.

East napisał:
Cytuj
INFORMACJI jest tym, co spaja rzeczywistość to nic nie jest na zawsze podzielone stąd trzeba założyć stałość połączeń.

A ja dodam :

Czy jest Coś więcej niż Informacja?

Podsumowaniem tej mojej przydługiej wypowiedzi niech będą słowa Leszka opisującego temat przewodni tego Forum:
Cytuj
Czy pamiętasz jakiś mit o początkach Stworzenia? Mit o stworzeniu świata zazwyczaj zaczyna się od słów "na początku był chaos"... potem mamy jakieś rozwinięcie tematu i w końcu z chaosu wyłania się porządek (...)

Dlaczego geometria ma być święta? Czym święta geometria różni się od geometrii nieświętej? I w końcu: czy nadając geometrii przydomek "święta" nie tworzy się w ten sposób kolejnego ołtarzyka?
(...)
Zwolennicy świętej geometrii czynią takie założenie, twierdząc, że u podstaw istnienia wszechświata i życia leżą określone geometryczne wzorce. Jest bowiem tak, że wszelkie życie toczy się w jakiejś przestrzeni, a organizacja przestrzeni jest sprawą geometrii. Nawet teraz, gdy czytasz te słowa także znajdujesz się w jakiejś przestrzeni... Wystarczy, że rozejrzysz się wokół. Czy przestrzeń w której teraz jesteś ma jakiś kształt? Jeśli nie ma, to spójrz na siebie - ty z pewnością jakiś kształt posiadasz...
(...)
Nawet teraz, gdy czytasz te słowa także znajdujesz się w jakiejś przestrzeni...

Źyjąc tu i teraz żyjesz w przestrzeni, która zwykle posiada swój kształt.

i z wątku FIZYKA SKRYTA W WEDACH
Cytuj
Weda to po polsku "wiedza". Oznacza prawdziwe poznanie, nie zaś powstałe w kali-judze (wiekach ciemności) martwe obyczaje. Skostniałe wierzenia i religie to tarcza ochronna niewiedzy. Pradawną, olbrzymią wiedzę naukową zakodowano w Wedach, aby mogła przetrwać niesprzyjający okres. W miarę jak człowiek coraz głębiej pogrążał się w materię, tracił świadomość swych możliwości i umiejętność czerpania z zapisów wiedzy kosmicznej. Obecnie, w związku z przejściem planety w nową epokę Prawdy (satja-jugę) dość gwałtownie ją odzyskuje.

Wedy przekazano po to, by wiedza zachowała się dla potomnych. Przemyślnie upostaciowano opisywane siły i zjawiska przyrody w barwny panteon bóstw. Źródło, czyli wszechprzenikającą Świadomość, podstawę manifestacji wszelkich bytów, Wedy nazywają brahmanem (Tym, co się rozszerza). Gdy ciemność niewiedzy skryła istotę prawdziwej, naturalnej religii (sanatana dharmy), uniemożliwiając bezpośredni kontakt ze Źródłem, TO stało się niezrozumiałym Bogiem, napawającym czcią, a w naszej kulturze wręcz bojaźnią. Ja sama, pisząc ten artykuł, używam dużych liter w określeniach Źródła. TO, bowiem, chociaż daleka jestem od mistycyzmu, napawa najwyższym szacunkiem i ciągle na nowo zadziwia.

http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,59.msg2040.html#msg2040

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2011, 18:15:26 wysłane przez Leszek » Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie zrozumieć świat!

www.imaginarium.org.pl
Tijavar
Gość
« Odpowiedz #8 : Maj 18, 2011, 19:06:46 »


Bardzo fajnie to wszystko ująłeś Michał   usmiech mogę spokojnie podpisać się pod tym swoim nickiem   Oczko

Share this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on MagnoliaShare this topic on TwitterShare this topic on Google buzz 

Zapisane
Strony: 1 2 3 4 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS