logo
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Toroidalna komora z cewką magnetyczną.  (Przeczytany 4256 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 216 E

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
    • Email
Toroidalna komora z cewką magnetyczną.
« dnia: Czerwiec 06, 2011, 21:51:28 »

Tokamak  – toroidalna komora z cewką magnetyczną– urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Główna komora ma kształt torusa. Dzięki elektromagnesom tworzony jest pierścień plazmy. Komora wypełniona jest zjonizowanym gazem (deuterem albo deuterem i trytem). Zmienne pole magnetyczne pochodzące z transformatora indukuje prąd elektryczny w pierścieniu gazu. Prąd ten powoduje wyładowania w gazie. Zachodzi jeszcze większa jego jonizacja i ogrzewanie. W końcu tworzy się gorąca plazma. Gorąca plazma jest utrzymywana w zwartym słupie wewnątrz pierścienia dzięki silnemu polu magnetycznemu.

ITER - (z ang. International Thermonuclear Experimental Reactor) Międzynarodowy Termonuklearny Reaktor Eksperymentalny. Jest to projekt pod patronatem Unii Europejskiej, który ma za zadanie przeprowadzenie badań nad energią powstającą w wyniku fuzji jąder deuteru i trytu. Reaktor zzwany również tokamakiem, jest budowany w Cadarache na południu Francji. Poza Państwami Unii Europejskiej w programie ITER bierze udział Rosja, Japonia, Chiny, Korea Południowa i USA.

Wsparcie dla Tokamaka
http://www.teneko.pl/uploads/images/Laserowa%20Energia/HiPERbuilding_smalview.JPG
Toroidalna komora z cewką magnetyczną.

Jeden z najnowszych projektów europejskich - HiPER, przy wsparciu Komisji Europejskiej i kilku krajów europejskich (Francja, Wielka Brytania i Czechy) jest oparty na fuzji ciężkich jąder wodoru - izotopów deuteru i trytu. Energii do łączenia jąder deuteru ma dostarczyć gigantyczny laser o wilekości stadionu piłkarskiego. Przy tego typu rekacjach, które na codzień zachodzą na powierzchni gwiazd, wytwarzana jest ogromna ilość energii.

 

Nazwa HiPER pochodzi od angielskich słów High Power laser Energy Research czyli Badania nad Energią lasera Wysokiej Mocy. Projekt badawczy nie będzie ograniczał się jedynie do poszukiwania bezpiecznego i czystego źródła energii przyszłości. Obok podstawowego celu w reaktorze analizowane bedą zagadnienia z zakresu astrofizyki, materiałoznawstwa, cząstek elemntarnych oraz z szerokiej dziedziny ogólnie rozumianych praw fizyki. Ośrodek naukowy jest zlokalizowany w Akwitanii we Francji.Czysta energia
Energia pochodząca z fuzji jąder jest niezwykle interesująca ze względu na to, że podczas jej produkcji do środowiska nie są emitowane żadne szkodliwe substancje, jak w przypadku elektrowni węglowych. Nie ma również odpadów promieniotwórczych pochodzących ze zużytych produktów rozszczepienia uranu klasycznych reaktorów jądrowych. Paliwem reaktora jest deuter, który pochodzi z morskiej wody. Więc i w tym przypadku nie ma problemu z jego pozyskaniem i aspektem ekologicznym.
Pierwsze eksperymenty potwierdzające naukowe podstawy prowadzenia tego naukowego programu są spodziewane pomiędzy 2010-2012 rokiem. A sama zasadnicza część programu ma zostać rozpoczęta 2020 bo zakończeniu budowy urządzenia.


Fuzja potęgi gwiazdy
Istota projektu HiPER pozwoli nie tylko na pracę nad pozyskaniem czystego źródła energii, ale również na badanie ekstremalnych warunków fizycznych jak temperatury rzędu setek milionów stopni celsjusza, ciśnienia miliardów atmosfer i gigantycznych pól elektrycznych i magnetycznych. W takich właśnie warunkach (jakie zachodzą na powierzchni gwiazd następuje fuzja izotopów deuteru i trytu w wyniku czego wydziela się olbrzymia energia, powstaje cząsteczka helu oraz neutron. Właśnie tak powstałe wysokoenergetyczne neutrony mogą zostać uwięzione i wykorzystane do ogrzania wody. Tak wytworzona para wodna napędzi turbinę, podłączoną do prądnicy. I właśnie w ten sposób ma funkcjonować elektrownia przyszłości!Istota projektu
Zasadę działania reaktora HiPER mozna porównać z pracą silnika spalinowego. W obu przypadkach zachodzą etapy sprężania i zapłonu paliwa. Wiązki laserowe powodują kompresję mieszaniny Deuteru i Trytu do bardzo wysokiej gęstości, następnie inna wiązka lasera o bardzo wysokiej mocy powoduje zapłon doprowadzając stężoną mieszaninę do temperatury fuzji. Około 100 milionów stopni Celsjusza.